Svet
26.08.2025. 20:10
Beta-AFP

Indija

Naložena istraga o ogromnom privatnom zoo vrtu, čiji je vlasnik sin multimilijardera

tigar
Izvor: Shutterstock

Vrhovni sud Indije naložio je istragu o uslovima u kojima je sin poznatog milijardera nabavio stotine divljih životinja kako bi otvorio ogromni privatni park za životinje.

Smešten u indijskoj saveznoj državi Gudžarat, zoo park Vantara je dom za više od 200 slonova, 50 medveda, 160 tigrova, 200 lavova, 250 leoparda i 900 krokodila, prema inventaru koji je sastavila Uprava za kontrolu zooloških vrtova Indije.

U vlasništvu je Ananta Ambanija, sina Mukeša Ambanija, vlasnika konglomerata Reliances Industries, proglašenog za najbogatijeg čoveka u Aziji.

Većina životinja je uvezena iz stranih zemalja u uslovima koje zagovornici divljih životinja smatraju nezakonitim i nedostojnim. Nakon što je primio njihove žalbe, najviši sud Indije je odlučio da pokrene istragu.

"Čini se prikladnim da se sprovede nezavisna procena" ovih zahteva, naveo je sud u svojoj odluci.

Istraga će se fokusirati na uslove u kojima su životinje nabavljene i smeštene, kao i na navode o pranju novca protiv vlasnika zoološkog vrta, dodao je sud.

Nemački dnevnik Zidojče cajtung je 2024. godine objavio da je privatni rezervat Vantara nabavio 39.000 životinja, posebno iz Demokratske Republike Kongo, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Venecuele.

Uprava parka Vantara saopštila je danas da će u potpunosti sarađivati sa sudom i ponovila svoju posvećenost transparentnosti i poštovanju zakona.

"Spasavanje, zaštita i briga o životinjama ostaju prioritet naše misije", dodala je uprava.

Taj zoo vrt je 2024. godine bio domaćin ekstravagantnih i skupih svečanosti organizovanih za venčanje Ananta Ambanija, na koje su bile pozvane pevačice pevačice Rijana i Kejti Peri.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Šta je Vuk Bojović mislio o izmeštanju zoo-vrta sa Kalemegdana
1

"Vodi u likvidaciju"

03.02.2023. 14:03

Šta je Vuk Bojović mislio o izmeštanju zoo-vrta sa Kalemegdana

Nekadašnji direktor zoo-vrta u Beogradu, Vuk Bojović, koji ga je vodio bezmalo tri decenije, nije podržavao ideju o izmeštanju vrtu sa Kelemgdana, koje je do sada bilo najavljeno više puta.
Close
Vremenska prognoza
overcast clouds
17°C
04.06.2026.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve