Vesti
14.02.2025. 15:40
M.P.

Izbori na Kosovu

Skupa pobeda Aljbina Kurtija

1
Izvor: EPA / Georgi Licovski

Samoopredeljenje je pobednik još jednih parlamentarnih izbora na Kosovu. Baš kao i pre četiri godine, stranka Aljbina Kurtija osvojila je najviše glasova, ali to je jedina sličnost između ove dve pobede.

Izborni rezultat iz 2021. godine omogućio je Kurtiju stabilnu vlast, toliko stabilnu da ni mnogobrojne političke turbulencije i krize nisu dovele do vanrednih izbora, prvi put u poslednjih 17 godina. Ipak, politika koju je Kurti vodio u poslednje četiri godine, ostavila je traga među biračima.

Podrška koju Kurti danas ima među glasačima nije ni blizu one koju je imao 2021. godine, zbog čega se opravdano nameće pitanje da li su ovi izbori početak kraja Kurtijeve vlasti.

Sa dominantnih 50 odsto osvojenih glasova pre četiri godine, Samoopredeljenje je, prema podacima Centralne izborne komisije, na osnovu 93 odsto obrađenih glasova, na ovogodišnjim parlamentarnim izborima, palo na 41 odsto podrške među biračima. Ovaj procenat je Samoopredeljenju doneo 47 mandata od ukupno 120 poslanika. Sa druge strane, opozicija jeste poražena, ali, verovatno, ne preterano razočarana jer su izbori pokazali da njena podrška među glasačima raste.

Šta je dovelo do toga da Kurtijevo Samoopredeljenje ostane bez podrške glasača od skoro 10 odsto analiziraće se u narednom periodu, ali sagovornik „Ekspresa“ Nedžmedin Spahiju kaže da ovi rezultati nisu iznenađujući i da se pad očekivao.

„Kurti na mnogim poljima nije uspeo dobro da vlada. Od pravosuđa, obrazovanja, zdravstva… Bilo je očigledno da će doći do pada“, ističe profesor Fakulteta političkih nauka u Prištini, dok na pitanje da li je Kurtija koštala nacionalistička politika odgovara:
 

"Naprotiv. Jedino što ga je zadržalo jeste to što je uspostavio reciprocitet prema Srbiji."

Možda mu ova politika jeste donela pobedu na parlamentarnim izborima, ali je takođe pokazala da građane Kosova sve više interesuju teme na koje se opozicija usredsredila u predizbornoj kampanji – borba protiv korupcije, bolji životni standard, okretanje Evropskoj uniji.

Ono o čemu se ovih dana najviše spekuliše jeste da li će Kurti želeti po svaku cenu da obezbedi treći premijerski mandat. Pitanje je da li Samoopredeljenje poseduje koalicioni potencijal, jer je Kurti do juče koristio svaku priliku da političke protivnike naziva čudovištima. Naravno, kada je politika u pitanju, izgovorene reči ne znače mnogo.

Opozicija je, pak, na ovim izborima dobila od glasača određeni vetar u leđa i politički kapital koji bi u budućnosti mogao da raste, ali koji bi sigurno izgubila ukoliko bi sklopila pakt sa Kurtijem.

1
Izvor: EPA / Georgi Licovski

U trenutku pisanja teksta još su se čekali rezultati glasova iz dijaspore, koji bi prema predviđanjima trebalo da Kurtijevom Samoopredeljenju donesu dodatnu prednost. Ukoliko se predviđanja ostvare, Kurtiju bi za formiranje vlade bila dovoljna podrška nesrpskih manjina koje imaju zagarantovanih 10 poslaničkih mesta.

„Sa glasovima iz dijaspore Samoopredeljenje će doći do 50, 51 poslanika, a onda će sa nesrpskim manjinama i Rašićem formirati vladu“, smatra Nedžmedin Spahiju.
 

Nenad Rašić, lider stranke Za slobodu, pravdu i opstanak, pominje se kao bitan politički činilac jer bi prvi put od 2013. godine Srpska lista mogla da ima manje od 10 mandata rezervisanih za srpsku zajednicu u Skupštini Kosova. Naime, prema preliminarnim rezultatima CIK, jedno poslaničko mesto moglo bi da ode upravo Nenadu Rašiću, koji je bio ministar za zajednice i povratak u vladi Aljbina Kurtija.

Ono što je trenutno jasno jeste da je Srpska lista, u poređenju sa parlamentarnim izborima 2021. godine, izgubila podršku za gotovo 14.000 glasova. Srpska lista jeste učestvovala na ovim parlamentarnim izborima, ali njena pozicija nije dokraja jasna jer se njeni politički predstavnici nisu izjasnili da li su zainteresovani da budu deo nove vlade.

Jedna od zanimljivijih teorija koja je ovih dana mogla da se čuje od pojedinih političkih analitičara, koji su upoznati sa prilikama na Kosovu, jeste da bi Kurti mogao da prepusti opoziciji formiranje vlasti. Ta vlada bi zbog ideoloških razlika stajala na staklenim nogama i skoro sigurno bi dovela do vanrednih parlamentarnih izbora, u bliskoj budućnosti, iz kojih bi Samoopredeljenje izašlo kao apsolutni pobednik. Međutim, sagovornik „Ekspresa“ ne smatra da je ovakav scenario moguć.

„Neće doći do takvog scenarija jer ukoliko Kurti sada izgubi vlast, nikada se više neće podići“, kaže Spahiju i dodaje da ne misli da je moguće da opozicija formira vlast.

"Koalicija među opozicionim strankama odgovarala bi recimo PDK-u, dok sa LDK-om nije slučaj. Zbog toga ne očekujem da će opozicija pokušati da formira vladu. Uostalom, Kurti ima prednost prilikom formiranja vlade i ne treba isključiti da mu se neki poslanik iz opozicije prikloni ukoliko to bude potrebno za većinu."
 

Neće proći mnogo vremena pre nego što saznamo da li će Kurti matematički obezbediti svoj treći premijerski mandat, ali će biti potrebno znatno više da bismo videli da li je ova pobeda Samoopredeljenja bila Pirova. Iako će Kurti u javnosti nastupati samouvereno, oslanjajući se na pobedničku retoriku, u njegovoj podsvesti sigurno će odjekivati gubitak 10 odsto glasova od 2021. godine. Upravo ti procenti najjasnije pokazuju da nedavni parlamentarni izbori nisu doneli političku stabilnost Kosovu – naprotiv, verovatnije su nagovestili početak pada Samoopredeljenja. A kada je reč o Kurtijevom padu, Spahiju nema sumnju u to kada će do njega doći.

"Samoopredeljenje će pasti čim Kosovo uspostavi dogovor sa Srbijom. Pokazalo se da Samoopredeljenje nije sposobno da vlada, već ga na vlasti drži sukob sa Srbijom.“
 

 

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
24°C
02.05.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve