Zdravlje
25.11.2023. 10:05
R.E.

Prepoznajte simptome

Hašimoto... PODMUKLO i NEIZLEČIVO oboljenje

hašimoto lekar pregled štitna zlezda
Izvor: Shutterstock

Oboljenje od kog u svetu, a i Srbiji boluje sve više ljudi.

Hašimoto tireoiditis je autoimuno oboljenje gde ćelije imunog sistema napadaju i razaraju tkivo štitaste žlezde (tireoide). 

Simptomi ne moraju da se pojave na početku, a kako zapaljenje napreduje, opadaju hormoni štitaste žlezde, što vodi u hipotireoidizam.

Hašimotova bolest se javlja kod oba pola, iako su žene sedam puta u većem riziku (najčešće posle 40. godine), a beleže se slučajevi i kod tinejdžera, pokazuju istraživanja.

Tireoida je endokrina žlezda koja se nalazi sa prednje strane vrata, ispod Adamove jabučice. Zadužena je za proizvodnju T3 - trijodtironina i T4 - tiroksina, hormona koji regulišu metabolizam telesnih ćelija.

Tačan uzrok Hašimotove bolesti još uvek nije poznat, ali je dokazano da značajnu ulogu igraju autoimuni procesi. Imuni odgovor organizma izaziva zapaljenski proces koji vremenom uništava strukturu žlezde i izaziva karakteristične simptome.

Lekari u Americi navode statističke podatke prema kojima u Sjedinjenim državama na svakih 100 ljudi, pet osoba boluje od Hašimotove bolesti.

Za Srbiju ne postoje precizni podaci, ali se u medijima pojavljuju procene stručnjaka o tome da bolest pogađa svakog šestog ili sedmog stanovnika ovog prostora.

Klinička slika je u prvo vreme oskudna ili nema nikakvih simptoma.

Kako zapaljenje napreduje, štitna žlezda postaje uvećana što primećuje pacijent ili se otkriva slučajno na pregledu zbog drugih problema. Kada se značajno smanji njena funkcija, javljaju se pospanost, umor, malaksalost, lako zamaranje, nesanica, nervoza… što su sve alarmi da se što pre ode na lekarski pregled.

Ne postoji izlečenje kod Hašimoto tireoiditisa. Ako bolesnik ima blagu kliničku sliku, malo uvećanje žlezde bez subjektivnih smetnji, uz redovne kontrole i proveravanje hormonalnog statusa lečenje nije potrebno.

U suprotnom, terapija medikamentima u većini slučajeva daje dobre rezultate ali uz redovne lekarske kontrole makar jednom godišnje

Izbalansirana ishrana i bavljenje sportom, takođe mogu da olakšaju simptome ovog oboljenja, ali je neophodno da se pacijent u vezi sa tim takođe savetuje sa svojim endokrinologom. 

Rekreativno bavljenje sportom može naročito da pomogne s obzirom na to da pacijenti imaju često probleme sa termorgulacijom, a fizička aktivnost će ubrzati cirkulaciju i samim tim dovesti do zagrevanja celog tela. 

Sport je dobar i protiv nesanice ali i kod onih obolelih koji usled Hašimota, što nije redak slučaj, dobijaju na težini telesne mase. 

Što se ishrane tiče, ne postoje naučna istraživanja koja su dokazala da određene namirnice mogu da izleče Hašimoto, ali postoje one koje svakako mogu da ublaže simptome i pomognu da se ova bolest lakše podnosi. 

Preporučuje se ishrana bez glutena i šećera, izbegavanje žitarica i punomasnih mlečnih proizvoda, a trebalo bi konzumirati namirnice sa niskim glikemijskim indeksom.

 

 

 

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Close
Vremenska prognoza
clear sky
20°C
29.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve