Nova studija
Evo kako post utiče na imunitet
Dogotrajno gladovanje može oslabiti imuni sistem, smanjiti sposobnost organizma da se izbori sa infekcijom i može dovesti do povećanog rizika od kardiovaskularnih bolesti, pokazali su rezultati istraživanja koje su sproveli lekari bolnice "Mount Sinai" u Njujorku.
Rezultati studije su objavljeni 23. februara u časopisu "Immunity", a mogli bi da pomognu lekarima da bolje razumeju kako dugotrajano gladovanje utiče na imunitet.
"Mnogi ljudi misle da je gladovanje zdravo i zaista postoje brojni dokazi da post ima svojih prednosti. Međutim, naša studija je pokazala da postoje i zdravstveni rizici. Bavili smo se fundamentalnim biološkim činiocima koji se tiču gladovanja i došli smo do zaključka da postoji povezanost između nervnog i imunog sistema", rekao je za "Sciencedaily" vodeći autor studije Filip Svirski.
Istraživači su pokušali da utvrde kako gladovanje od nekoliko sati, u poređenju sa gladovanjem od 24 sata, utiče na imunitet, tako što su analizirali dve grupe laboratorijskih miševa. Jednoj grupi su davali doručak odmah nakon buđenja i to je ujedno bio najveći obrok koji su dobijali tokom dana. Druga grupa uopšte nije dobijala doručak. Naučnici su uzimali krv miševima odmah nakon buđenja, zatim četiri sata kasnije i, na kraju, osam sati kasnije.
Proučavanjem uzoraka krvi, primetili su značajnu razliku kod grupe kojoj nisu davali jutarnji obrok. Primećena je razlika u broju monocita, belih krvnih zrnaca koja se stvaraju u koštanoj srži i imaju ulogu u nekoliko važnih procesa u organizmu, od borbe protiv infekcije, preko kardiovaskularnih bolesti, do karcinoma.
Na početku su obe grupe miševa imale istu količinu monocita, ali posle četiri sata, kod grupe koja je gladovala primećeno je da je 90 odsto ovih ćelija nestalo iz krvotoka. Nakon osam sati, taj broj je bio još manji. Nasuprot tome, kod druge grupe miševa nije primećena nikakva promena.
Istraživači su kod prve grupe primetili da su se monociti vratili u koštanu srž i ušli u stanje hibernacije. U isto vreme, stvaranje novih belih krvnih zrnaca se smanjilo.
Kada su miševima koje su izgladnjivali 24 sata, ponovo uveli hranu, ćelije koje su se "sakrile" u koštanoj srži, vratile su se nazad u krvotok u roku od par sati. Ovo je dovelo do većeg nivoa upale, što znači da, umesto da štite od infekcije, ovi izmenjeni monociti su učinili da organizam bude manje otporan.
Dr Svirski je naglasio da iako postoje dokazi da gladovanje ima svojih prednosti kada je metabolizam u pitanju, ova studija je pomogla da naučnici uvide koje sve druge posledice postoje.
"Istraživanje je pokazalo da post smanjuje broj belih krvnih zrnaca u krvotoku, što bi se moglo posmatrati kao dobra stvar, jer njihovo prisustvo znači da se telo bori sa upalom. Međutim, unošenje hrane nakon dugog perioda gladi dovodi do većeg broja mnocita, što može biti problematično. Dakle, post nije uvek zdrav. S obzirom da ove ćelije imaju toliko važnu ulogu kad su u pitanju srčana oboljenja ili karcinom, veoma je važno da razumemo kako tačno funkcionišu", zaključio je dr Svirski