Zdravlje
02.06.2023. 19:20
Beta

Istraživanje NALED

Kakva je usluga u zdravstvenim ustanovama u Srbiji

1
Izvor: Shutterstock

Kvalitetom usluga u državnim zdravstvenim ustanovama u Srbiji zadovoljan je svaki drugi građanin, pokazuju rezultati predstavljenog istraživanja Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED).

Kao najveće probleme u tom sektoru navodi se loša organizacija, nedostatak kadrova i nedovoljna motivisanost zdravstvenih radnika.

U istraživanju u kom je učestvovalo više od 1.000 građana, svaki drugi ispitanik je naveo da nema problem da zakaže pregled i da kod lekara stigne za najviše mesec dana, dok je 37 odsto anketiranih navelo da u poslednje tri godine nije došlo na red za intervenciju, jer im je usluga bila hitno potrebna i nisu mogli da čekaju ili termina uopšte nije bilo.

Značajan broj građana smatra da su u zdravstvu prisutni korupcija i mito, a oko 75 odsto ispitanika ocenilo je da će proces digitalizacije zdravstva biti koristan.

Istraživanje je pokazalo i da su građani nedovoljno informisani o elektronskim uslugama u zdravstvu pa je servise kao što su "eZdravlje" i "Moj RFZO" koristilo manje od petine ispitanika.

U anketi je učestvovalo i 1.526 lekara koji su kao najveće probleme naveli preopterećenost osoblja, niske plate i previše papirologije na koju, kako se naveli, potroše oko 40 odsto radnog vremena.

Odlazak na rad u inostranstvu u narednet godina planira svaki deseti lekar, nešto manje od polovine njih želi da nastavi da radi isključivo u državnom sistemu, dok bi četvrtina radila paralelno i u privatnoj praksi.

Predstavljanju rezultata istraživanja prisustvovala je ministarka zdravlja Danica Grujičić koja je ocenila da su bolja organizacija posla, manje gubljenja vremena na papirologiju, brže zakazivanje pregleda i posebno nabavka opreme i povećanje zarada, prioriteti za jačanje i unapređenje sistema.

"Stručnost i posvećenost naših lekara i zdravstvenih radnika prepoznati su i od pacijenata kao najjači adut, a raduje me i to što većina kolega planira da ostane u Srbiji, u državnim ustanovama. Digitalizacija koju sprovodimo poboljšava efikasnost, zato ohrabrujem i građane i lekare da koriste digitalne usluge i sisteme, a mi ćemo se truditi da poboljšamo komunikaciju sa strukom i građanima o potrebama koje imaju u zdravstvu", rekla je ministarka.

Dodala je da je preopterećenost lekara neujednačena i da lekari u domovima zdravlja imaju veliki broj pacijenata u toku smene i da nakon toga nemaju snage da rade i u privatnim ordinacijama.

"Šta onda rade doktori u toku smene u državnim ustanovama ako imaju snage da rade i privatno", upitala je ministarka.

Ona je navela i da je oprema mnogo bolja nego što je bila pre 10 godina, a govoreći o elektronskoj dokumentaciji ocenila je da joj se ne sviđa što podaci nisu dovoljno zaštićeni.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

EU poklonila Srbiji 11 vozila za transfuziju i opremu
1

Vrednost 1,5 miliona evra

01.06.2023. 15:35

EU poklonila Srbiji 11 vozila za transfuziju i opremu

Sedam zdravstvenih ustanova širom Srbije dobilo je 11 specijalizovanih vozila za transfuziju i bezbedan transport krvi uz koja je poklonjena i oprema za transfuziju i transplantaciju, ukupne vrednosti 2,6 miliona evra od čega je EU obezbedila 1,5 miliona evra.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
26°C
29.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve