Loš uticaj na razvoj
Kako TikTok negativno utiče na decu
TikTok je postao jedna od najpopularnijih društvenih platformi na svetu, a posebno je popularan među decom i tinejdžerima, koji provode sve više vremena prikovani za telefone.
Iako su istraživanja o korišćenju TikTok-a i dalje limitirana, zdravstveni radnici, vaspitači i roditelji primećuju zabrinjavajući trend kada je reč o sposobnosti dece da se fokusiraju duži vremenski period.
Stručnjaci smatraju da je to što deca provode previše vremena ispred ekrana, posebno na TikToku, bar delimičan razlog za pad njihove koncentracije i da loše utiče na razvoj pažnje kod dece i tinejdžera.
"Nema sumnje da TikTok utiče na mozak. Dečiji mozak se još uvek razvija u ranim i srednjim dvadesetim godima", ističe Džesika Grifin, psihijatar i vanredni profesor psihijatrije i pedijatrije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Masačusetsu.
Takođe, ovakav format izaziva zavisnost, jer se pri gledanju tih kratkih smešnih klipova luči dopamin, a organizam ga potom traži sve više i više.
"Kratki video snimci, poput slatkiša, pružaju nalet dopamina... Koji se oslobađa u centru za zadovoljstvo u našem mozgu", kaže Grifin.
Takođe, utiče na emocionalni i socijalni razvoj deteta, pa se parasocijalne veze koje formiraju na ovakvim platformama mogu negativno odraziti u svakodnevnim odnosima sa ljudima u "pravom svetu".
Šta roditelji mogu da urade po tom pitanju?
Psihoterapeutkinja Ketrin Smerling kaže da je bila svedok nekih negativnih efekata TikToka prilikom rada sa decom i tinejdžerima, posebno kada je u pitanju njihova sposobnost da obrate pažnju.
"Postoji nemogućnost, čak i u mojoj kancelariji, da ostanu fokusirani bez gledanja u svoje telefone", istakla je Smerling za VeryWell.
I dok apsolutna zabrana deci da koriste TikTok nije često realna opcija, Smerling smatra da roditelji koji možda žele da svoju decu zaštite od TikToka treba da otvoreno razgovaraju sa njima o potencijalnoj šteti i da ih podstaknu da ispune svoje vreme nizom različitih aktivnosti.
Važno je razviti i održavati dobru komunikaciju sa detetom. Razgovor o sadržaju koji konzumiraju je takođe koristan, ali i velika doza razumevanja za njihov mozak u razvoju.
Takođe, važno je da imaju i druge aktivnosti, poput sporta ili hobija, kako ne bi provodili baš sve svoje slobodno vreme na mrežama, piše VeryWell Health.