Zdravlje
03.12.2023. 19:05
R. E.

Istraživanje

Veštačka inteligencija menja perspektivu proučavanja tumora

1
Izvor: Shutterstock

U istraživanju koje sprovode stručnjaci sa Instituta Karolinska i SciLifeLab-a u Švedskoj, razvija se inovativan pristup analizi tumora uz upotrebu veštačke inteligencije (AI).

Ova revolucionarna metoda kombinuje tehnike AI, prvobitno razvijene za satelitsko snimanje i ekologiju zajednica, s ciljem da se tumače ogromne količine podataka dobijene iz tkiva tumora. Ovakav pristup otvara perspektivu ka personalizovanijem lečenju karcinoma.

Iako je snimanje tumora napredovalo, omogućavajući detaljne uvide u mikroskopski svet tumora, novi izazov proizilazi iz potrebe za interpretacijom velikih količina generisanih podataka. Tradicionalne metode snimanja mogu meriti stotine molekula u hiljadama ćelija, ali identifikacija ključnih molekula i ćelija postaje sve kompleksnija.

Rešenje za ovu kompleksnost pruža veštačka inteligencija, iako se dosadašnja AI često smatrala "crnom kutijom", obavljajući zadatke bez pružanja razumljivih objašnjenja ljudskim istraživačima. Da bi prevazišli ovu prepreku, istraživački tim se okrenuo tehnikama analize satelitskih snimaka i ekologije.

Veštačka inteligencija korišćena za satelitske slike vešto identifikuje geografske karakteristike na velikim slikama, dok ekološke tehnike analiziraju suživot različitih vrsta u određenom geografskom području. Ova dva pristupa inspirisala su stručnjake da primene sličan model analize na tkiva tumora.

"Shvatili smo da je tumačenje slika tumora slično tumačenju satelitskih slika te da su odnosi između ćelija u tkivu slični odnosima između vrsta u ekologiji", objasnio je stariji istraživač Džin Hauser. Kombinovanjem tehnika korišćenih u snimanju satelita i ekologiji istraživači su postigli proboj u pretvaranju kompleksnih podataka u nova saznanja o funkcionisanju raka.

Ovaj interdisciplinarni pristup nameravaju da primene u kliničkim ispitivanjima, u saradnji s onkološkom bolnicom u Lionu, kako bi bolje razumeli različite odgovore na imunoterapiju kod pacijenata. Takođe, partnerstvo s Kliničkim centrom Mejo u SAD fokusiraće se na identifikaciju razloga zbog kojih određeni pacijenti s karcinomom dojke možda neće zahtevati hemioterapiju.

Ovaj pristup obećava značajan napredak u personalizovanom lečenju raka, pružajući novu nadu pacijentima širom sveta.

Studija koja opisuje ovaj inovativni pristup objavljena je u časopisu "Nejčer komjunikejšns". Ova nova metoda omogućava otkrivanje ključnih detalja u tumorskom tkivu, što može biti presudno za utvrđivanje efikasnosti terapije za rak. Dugoročni cilj istraživača je prilagoditi terapije raka individualnim potrebama pacijenata, minimizirajući time nepotrebne nuspojave.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Marko Lončar, profesor na Harvardu, o veštačkoj inteligenciji
Marko Lončar, ATA

Intervju

15.07.2023. 17:05

Marko Lončar, profesor na Harvardu, o veštačkoj inteligenciji

Pre gotovo 26 godina Marko Lončar je, posle završenog Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, otišao u Ameriku, na Harvard. Tu je i ostao, i danas je profesor elektroinženjerstva i primenjene fizike, dobitnik je više nagrada. Nedavno mu je u Beogradu uručena i nagrada "Marko Jarić“, koja se već 25 godina dodeljuje za izuzetne rezultate u fizici.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
29°C
12.09.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

OI 2024

Vidi sve