Nikola Tesla
Dan kada nas je zauvek napustio gospodar munja
Nikola Tesla preminuo je pre 80 godina na dan Božića, u Njujorku, sam i bolestan, u hotelu "Njujorker“ u sobi 3327. Sahranjen je u crkvi Svetog Jovana Bogoslova na Menhetnu, a urna sa pepelom preneta je u Teslin muzej u Beogradu 1957. godine.
Bez obzira na to što je bio priznat u svetu nauke, preminu je kao veoam siromašan čovek.
Njegovi mnogobrojni izumi unapredili su našu civilizaciju, a tehničko-tehnološka dostignuća koja nam je ostavio i danas su neprevaziđena: indukcioni motor, naizmenična struja, tehnologija radara i lasera, bežična komunikacija... više od 700 patenata.
Rođen je 10. jula 1956. godine u selu Smiljanu u Lici, a školovao se u Tehničkoj školi u Gracu, kao i u Pragu, a prvi posao imao je u telegrafskoj kompaniji u Budimpešti, koji mu je omogućio da nastavi studije jer je izgubio stipendiju. I njegovi sledeći poslovi bili su u vezi sa tehnikom - u Pariz je radio u kompaniji Tomasa Edisona, a u Strazbur je već konstruisao prototip indukcionog motora. Potom odlazi u Ameriku kako bi usavršio Edisonove mašine ali i da razvije svoje ideje u vezi sa višefaznom naizmeničnom strujom.
Poverenje u mladog naučnika imao je Džordž Vestinhaus, američki preduzetnik, pronalazač i inženjer, jedan od pionira električne industrije, koji je otkupio Tesline patente ali je i omogućio njegov nov sistem prenosa elektične struje.
Nažalost, mnoge svoje ideje, kao i izume nije uspeo da realizuje zbog nedostatka razumevanja naučmog sveta u to vreme, nemanja dovoljno materijalnih sredstava i na kraju, zbog toga što mi je 1985. izgorela laboratorija na Menhetnu
I na kraju, preminuo je sam i u bedi, iako je bio dobitnik Edisonovu medalju za otkriće višefaznog sistema naizmenične struje, a potom je jedinica za merenje gustine magnetnog polja dobila njegovo ime - Tesla.