Naša je lepša
Konačno otkrivena POLARNA SVETLOST i na Neptunu (FOTO)
Svemirski teleskop "Džejms Veb" je konačno snimio jasne slike polarne svetlosti na Neptunu.
Iako je Neptun veoma udaljen od Sunca, astronomi su dugo pretpostavljali da se i na ovoj planeti javlja aurora, ali sve do sada nisu uspeli da je vide.
Novi snimci teleskopa "Džejms Veb" su mnogo više od lepih slika. Oni otkrivaju koliko su Neptunove aurore čudne u poređenju sa onim na drugim planetama, jer sijaju iznad središta planete, a ne polova. Novo istraživanje objavljeno je u žurnalu Nature Astronomy.
Neptun je od Sunca udaljen skoro pet milijardi kilometara i do njega dopire jako malo svetlosti. Kada Sunce izbaci radijaciju, naelektrisane čestice putuju duž nevidljivih linija magnetnog polja planete. Kada se ove čestice sudare sa gasovima, oni se zagrevaju i svetle. Rezultat toga je raznobojna igra svetlosti - aurora.
Na Zemlji se boje razlikuju u zavisnosti od vrste atmosferskog gasa i njegove nadmorske visine. Kiseonik svetli crveno ili plavo, dok azot može da stvori zelenu, plavu ili ružičastu boju.
U poslednje vreme su solarne oluje veoma snažne, zbog Sunčevog solarnog maksimuma, što dovodi do širenja polarne svetlosti oko Severnog pola, omogućavajući i ljudima koji žive južnije da je vide.
Slično sezonama oluja na Zemlji, Sunce ima ciklus koji se ponavlja svakih 11 godina. Na početku i na kraju ovog ciklusa, solarna aktivnost je najslabija, ali se vremenom pojačava i dostiže vrhunac na sredini ciklusa, kada se na Suncu događaju ogromne erupcije.
Svemirski brod "Vojadžer 2", jedina svemirska letelica koja je stigla do Neptuna, je otkrio nagoveštaj aurore na ovoj planeti 1989. godine, ali naučnici tada nisu mogli da steknu jasnu sliku.
Misija "Vojadžer 2" je otkrila neobičnu prirodu Neptunovog magnetnog polja, nagnutog pod strmim uglom. Za razliku od Zemljinog stabilnog magnetnog polja, Neptunovo se pomera i uvija. Pošto se aurore javljaju tamo gde se magnetna polja preklapaju sa atmosferom planete, Neptunove aurore se nalaze daleko od njegovih polova.
"Neptunova aurora sija na geografskim širinama koje su uporedive sa Južnom Amerikom na Zemlji“, kaže naučnica Hajdi Hamel.
"Vojadžer 2" je takođe izmerio temperaturu gornje atmosfere Neptuna, a podaci teleskopa "Džejms Veb" su pakazali da se planeta ohladila u protekle 34 godine za više stotina stepeni. Sada je otprilike duplo hladnija nego 1989. godine.
Ovaj ekstremni pad temperature možda ima veza sa tim zbog čega je Neptunove aurore bilo tako teško otkriti, jer ih je hladnija atmosfera verovatno učinila slabijim. Zbog toga su naučnici neko vreme smatrali da se polarna svetlost javlja na svim planetama osim na Neptunu. Novo otkriće takođe sugeriše da se atmosfera Neptuna menja češće od njegovih godišnjih doba, koja traju oko 40 godina, a možda češće čak i od solarnog ciklusa. To znači da su u igri neke druge misteriozne sile koje naučnici žele da otkriju.
Astronomi planiraju da koriste teleskop "Džejms Veb" za nastavak proučavanja Neptuna tokom punog solarnog ciklusa. Nadaju se da će otkriti zašto je Neptunovo magnetno polje tako nagnuto i šta je to izazvalo, piše Mashable.