Život
15.06.2022. 08:00
R. E. / Allthatsinteresting

Misterija duga 140 godina

Priča o vojnicima čije su rane sijale u mraku

Vojnici, vojska
Izvor: Shutterstock

Američki građanski rat, koji se vodio od 1861. do 1865. godine, je najkrvaviji sukob u istoriji Sjedinjenih država. Nazivan još i “Ratom između Severa i Juga”, doveo je do smrti oko 750.000 vojnika i neutvrđenog broja civila.

Vođen je između Unije, odnosno Vlade SAD, kojom su dominirale severne države, i južnih država koje su se otcepile i formirale Konfederaciju.

Ovaj rat je ostavio dugotrajne ekonomske i demografske posledice, pogotovo na opustošeni Jug, koji se nije oporavio sve do poslednje četvrtine 20. veka.

Jedna od posebno teških bitaka bila je ona kod grada Šajlo u Tenesiju, kada je život izgubilo oko 24.000 vojnika.

Kada je borba završena 7. aprila 1862, zabeležen je neobičan fenomen - zeleno-plavi sjaj koji se video na ranama nekih vojnika nakon borbe.

Lekari su primetili da se vojnici čije su rane sijale brže oporavljaju, kao i da su manje skloni infekciji. Fenomen su nazvali “Anđeoski sjaj”.

Uzrok ove pojave je otkriven tek 139 godina kasnije. Sedamnaestogodišnji Bil Martin je tokom školskog izleta u Šajlo saznao za ovu priču. Bio je fasciniran i odlučio je da pokuša da reši misteriju.

Uz pomoć prijatelja i majke, koja je mikrobiolog, počeo je da istražuje koje bakterije sijaju u mraku i došao do zaključka da je zaista postojala bioluminiscentna bakterija koja je mogla da se razmnožava u blizini Šajloa.

Naime, u zemljištu u okolini bitke bilo je nematoda, parazitskih crva koji se uvlače u krvne sudove larvi. Unutar ovih nematoda nalazi se bakterija Photorhabdus luminescens.

Kada pronađu odgovarajuće larve koje bi im mogle biti "domaćini“, nematode izlučuju bakteriju, koja proizvodi supstancu kojom ubija "domaćina“ i sve okolne mikroorganizme. Ova bakterija proizvodi blagi zeleni sjaj.

Istraživanje je takođe pokazalo zašto su rane brže zaceljivale. Supstanca koju bakterija luči dok ubija "domaćina“, takođe uništava druge bakterije ili patogene organizme koji bi mogli da uđu u ranu, zbog čega nije dolazilo do infekcije.

Photorhabdus luminescens ne može da preživi u toploj sredini kao što je ljudsko telo, ali su joj uslovi tokom bitke to omogućili. Hladna aprilska noć i blizina močvarnog terena doveli su do toga da telesna temperatura vojnika bude toliko snižena da su mnogi dobijali hipotermiju.

Hladnoća i vlažnost omogućili su bakteriji da preživi u telu, stvarajući "Anđeoski sjaj“ koji je spasio mnoge živote.

Za ovo zanimljivo istraživanje, Bil i njegov tim, 2001. godine su osvojili prvo mesto na Intelovom međunarodnom sajmu nauke i inženjerstva.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Close
Vremenska prognoza
clear sky
13°C
19.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve