Stanje ptica u svetu
U opasnosti 50 odsto vrsta ptica
Nedavno objavljen Izveštaj "Stanje ptica u svetu 2022." pokazuje da je svaka osma vrsta u velikom riziku od nestanka. Kako bi se ukazalo na značaj očuvanja ptica, već tri decenije u 35 zemalja organizuje se Evropski vikend posmatranja ptica početkom oktobra, u vreme kada milioni selica napuštaju Evropu.
Na prostoru Srbije gnezdi se čak dve trećine ptica koje naseljavaju Evropu. Ljubitelji ptica posmatrali su ih na 27 lokacija, u rezervatima i parkovima prirode poput Zasavice, Velikog blata, Carske bare.
U Srbiji su 123 vrste ptica na Crvenoj listi kao kritično ugrožene.
U Carskoj bari je 259 različitih vrsta ptica u šumama, na livadama i močvarama.
"U Vojvodini i pesticidi utiču na ptice i trovanje. Rešavanje glodara jako dobar primer rešavanja glodara, a da ne bude otrov - jeste postavljanje drvenih stubova u obliku slova T gde će ptice grabljivice, sove vetruške, mišari stajati i razgledati svoj plen, i zatim ga hvatati", objašnjava Jasna Jovanov iz "Rezervata prirode" u Zrenjaninu, za "RTS".
U svetu opada populacija gotovo 50 odsto svih vrsta ptica.
"Ptice su nam izuzetno važni indikatori sredine u kojoj živimo. Ne možemo ptice posmatrati samo kao resurs koji treba iskoristiti. One su potpuno nezamenljiv deo prirode i prirodne ravnoteže koja nam je potrebna. Tamo gde pticama nije dobro, nije dobro ni ljudima", kaže ornitolog Milan Ružić, iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, za "RTS".
A da ptice mogu da se spasu pokazuje primer beloglavog supa, čija je kolonija u kanjonu Uvca, uz malo više truda narasla na 500 jedinki.
Ornitolozi danonoćno prate orlove krstaše kojih je danas 10, a pre šest godina bilo je poznato samo jedno gnezdo orla koji krasi grb Srbije.