Energetska tranzicija
Vetroelektrana na Grenlandu bi mogla da snabdeva strujom veliki deo Evrope
Kako bi ubrzali energetsku tranziciju, naučnici sa Univerziteta u Liježu promovišu postavljanje desetina hiljada vetroturbina na Grenlandu za snabdevanje električnom energijom velikog dela Evrope, preneo je portal Fokus na Belgiju (Focus on Belgium).
Profesor Damijen Ernst (Damien) i njegov tim rade u Liježu na uslovima izvodljivosti za postavljanje ogromne vetroelektrane na jugu Grenlanda, na udaljenom i gotovo nenaseljenom području.
Njihova istraživanja su pokazala da bi vrlo specifični vetrovi obezbedili prinos energije neuporediv sa onim koji su do sada dobijali na kontinentalnim lokacijama.
U tom delu Grenlanda duva vetar izazvan hlađenjem vazdušnih masa dolaskom u kontakt sa ledom. Rezultat je brz i konstantan vetar, nazvan katabatski vetar, po kojem je projekat Katabata i dobio ime.
Isporuka električne energije evropskom kontinentu ostaje veliki izazov.
Pored opcije od 4.000 kilometara dugačkog kabla ispod okeana, tim Damijena Ernsta favorizuje na licu mesta transformaciju proizvedene električne energije u molekule bogate energijom.
Realizacija takvog projekta zahtevala bi ulaganje od oko 10 milijardi evra. Ali njegova dugoročna finansijska i klimatska isplativost već privlači interesovanje velikih energetskih grupa, dodao je Fokus na Belgiju.