Da li znate?
Zašto AMERIKANCI od danas više NE NOSE BELO
U Americi postoji jedno, za nas čudno pravilo - da se od septembra više ne nosi bela garderoba. Pokušali smo da saznamo - zašto.
Postoji nekoliko teorija o poreklu ovog nepisanog pravila, ali prvo je potrebno objasniti da se svakog prvog ponedeljka u septembru u Americi obeležava "Labor Day“ (Praznik rada).
Počevši od kraja 19. veka, kako su se sindikalni i radnički pokreti razvijali, sindikalisti su predlagali da se odvoji dan za proslavu rada. Tako je 1877. godine, tim povodom organizovana prva parada u Njujorku, a Oregon je bio prva država koja je proglasila zvanični praznik.
Ali, kada završe proslavu Praznika rada, Amerikanci odlože i svu svoju belu garderobu.
Novodno, taj običaj ima korene sa početka 20. veka, kada su imućnije porodice iz većih gradova odlazile u svoje kuće kraj mora, jezera i reka, tokom letnjih meseci. Potom, kada se vrate u gradove, proslave Praznik rada, koji ujedno najavljuje i kraj leta, i odlože svoju garderobu "za selo“, koja je istovremeno i nepraktična za odlazak na posao jer se brzo i lako prlja.
Ovaj običaj se zadržao sve do pedesetih godina prošlog veka, a danas se sve manje primenjuje, naročito nakon što je Koko Šanel u zenitu svoje karijere modne dizajnerke, tokom cele godine nonšalantno nosila belu garderobu, čak i kada je kreirala kostime za holivudske filmove i zvezde.
Stručnjaci za bonton kažu da je odluka o (ne)nošenju bele garderobe tokom jesen i zime stvar ličnog izbora, a ne pravila i bontona, i dodaju da bi umesto o boji trebalo više voditi računa o izboru materijala.
Tanani lan, na primer, treba oblačiti samo tokom leta, kao i providni muslin (osim ako je reč o nekom svečanom događaju), savetuju stručnjaci za modni bonton.
Ali, ono što nikako ne dolazi u obzir je da se na tuđem venačnju pojavite u beloj garderobi. To je uvek "ne, nikakao!“, čak i kada je usred leta.