Dragan Stojković Piksi
Ko to muti bistru vodu, srpski selektore
Čudo se nije dogodilo, Srbi su doživeli još jedan debakl na SP-u u fudbalu. A da su morali – nisu. To potvrđuje i najodgovorniji za neuspeh.
"Da smo bili zdravi i spremni, situacija bi bila drugačija“, uveravao je sebe i Srbiju 24 časa posle povratka sa SP-a selektor Piksi Stojković.
Srpski selektor je samo dan po povratku zakazao konferenciju za medije. Objasnio je, odmah na startu, da bi bilo kukavički da je posle debakla odleteo za Pariz ili možda Majami.
"Bilo bi neodgovorno od mene da vam pošaljem neko saopštenje u pet, šest rečenica sa mojim viđenjem Katara. Nije postojala mogućnost da se ne pojavim pred vama. Da se sakrijem posle neuspeha. Mi nismo bili vreća za udaranje u Kataru. Nisu nam davali po pet golova tamo.“
U svom stilu Piksi je saopštio i sledeće:
"Nisam jednu reč pročitao medijskih napisa dok sam bio u Kataru. Bio sam maksimalno fokusiran na reprezentaciju.“
Nacija je u obavezi da veruje selektoru čak i kad mu ne veruje. I to je dobar kurs. Piksiju se zapravo mora verovati. Na startu svog mandata pokazao je i zašto. Počelo je uspesima, a onda su došli i neuspesi. Ovi na SP-u imali su predznak samoubistava s predumišljajem.
Zbog svega je selektor i odlučio da naciji neke stvari pojasni poštujući lično pravo da o nekim stvarima uopšte ne priča. Koristio je princip "narode, verujete meni, a ne svojim očima“. Između ostalog, selektor je objasnio i zašto u proseku nije nezadovoljan uprkos očajnim rezultatima reprezentacije u Kataru.
"Dali smo šest golova na takmičenju, to su dva po meču, to je dobar prosek.“
Ima istine upakovane u zadovoljstvo i u tome kad selektor naciji kaže:
"Srbija je konačno pokazala da zna da igra napadački fudbal, onaj koji narod najviše voli.“
Ovo se naravno odnosilo na kvalifikacije. I Ligu nacija. Odnos datih i primljenih golova tada je bio u korist njegovog izabranog tima. Na SP-u bilans učinka nije bio isti.
Od dobre igre u napadu, koju narod zaista voli, postoji još nešto šta taj isti narod još više voli. To su pobede. Pogotovo na velikim takmičenjima. Na njih će navijači srpske reprezentacije malo popričekati. Ili možda i neće. Proleće samo što nije došlo, a na pragu je i 2024, godina evropskog šampionata. Piksi je odjavljujući neuspeh bez zadrške najavio nove uspehe i još veće radosti. Nova obećanja, koja ništa ne koštaju, delio je bez zadrške.
"Želim da odvedem ekipu i na Evropsko prvenstvo u Nemačkoj 2024. godine. Vratićemo se već u martu 2023. na pobednički kolosek. Opet će Srbija biti moćna, opet će Srbija biti pobednička. Opet će Srbija biti na najvećoj smotri evropskih timova, a to je Evropsko prvenstvo.“
Svetski šampionat je tako arhiviran uz konstataciju da je samim učešćem ostvaren sjajan rezultat. Ipak, ostaje pitanje da li je dovoljno samo učestvovati. Moguće i da jeste. Pogotovo ukoliko se na sve gleda iz ugla novca. Narodu koji više nema nego što ima ne bode oči čak ni to koliko u bajci sa tužnim krajem neko zarađuje ili je zaradio.
Piksiju i reprezentativcima, koji nisu ostvarili svoje, a ni snove naroda, narod i dalje veruje. I to je dobro. Uostalom, bez vere nema ni nade. Taj isti narod, mora mu se priznati, umorio se od selektora kojima niko nije verovao.
Od trenutka kada je preuzeo dirigentsku palicu Piksi je uradio puno toga što drugi nisu. Ili, što njegovi prethodnici nisu znali. Uz dobru atmosferu u reprezentaciji i oko reprezentacije, vratio je veru u nacionalni tim. Čak i kad ta reprezentacija gubi. Očigledno, Piksijev optimizam je zarazan. Jednako i obećavajući. Udara tamo gde najviše boli. Umesto o neuspehu, Piksi je pričao o budućem uspehu.
Ne zaboravite, Srbija, kao samostalna država, nikada nije učestvovala na šampionatima kontinenta. Sada, predvođena Piksijem, ima sjajnu priliku za tako nešto. U kvalifikacijama za EURO 2024. Piksijevi izabranici su u grupi sa Litvanijom, Crnom Gorom, Bugarskom i Mađarskom. Ista "liga“ ili kvalitetni rang. Iz nekih razloga svi u svetu fudbala Srbiju vide kao favorita. Da li to uistinu i jeste?
Kvalifikacije počinju i završavaju se u istoj kalendarskoj godini. A ona je na pragu. "Orlovi“ prvo dočekuju Litvaniju (24. mart). Tri dana kasnije putuju se u Podgoricu na megdan Crnoj Gori. "Orlove“ čeka još jedno gostovanje, 20. juna u Bugarskoj. Na svom terenu dočekuju Mađarsku (7. septembra), a onda se putuje na revanš Litvaniji (10. septembar). Već 14. oktobra igra se meč Mađarska–Srbija. Dve poslednje utakmice u kvalifikacijama Srbija će odigrati pred svojim navijačima: Crna Gora (17. oktobar) i Bugarska (19. novembar).
Mnogo je onih koji uveravaju sebe i druge da je to nova prilika da Srbija postigne što više golova i, naravno, primi što manje. U Kataru tako nije bilo. Uprkos debaklu, Katar nije pokazao šta srpska reprezentacija može i koliko stvarno može.
Srbija je ukupno gledajući doživela neuspeh između ostalog i zato jer je na utakmicama primila više golova nego što je postigla. U poređenju sa drugim samo se mreža Kameruna u grupnoj fazi tresla više nego naša. A da apsurd bude veći, svi se slažu, naš najbolji igrač u te tri nesrećne utakmice bio je golman Vanja Milinković Savić.
"Mi smo sami krivi što nismo pobedili Kamerun. Nismo smeli da ispustimo prednost. To su neke stvari za analizu. Ne smete na najvišem nivou ispuštati takvu prednost“, ispričao je Piksi.
Na analizi neki stvari, uz mnoge druge, insistira i Boško Đurovski, višegodišnji prvi saradnik Dragana Stojkovića Piksija.
"Zašto, recimo, jedan Eraković nije ušao protiv Kameruna? On je štoper, a igra i desnog i levog beka u Zvezdi. Ako vidimo da Brazil počne sa Militaom na desnom beku protiv Švajcarske, a štoper je u Realu, zašto ne dati šansu i tom Erakoviću, koji možda nije u rangu ovih ostalih štopera koje imamo, ali ima tu srčanost. Treba se napraviti dobra analiza, moramo bolje da se organizujemo u našem savezu.“
Srbija je na SP-u pala i na fizičkom planu. Bilo je to iznenađenje za sve, najviše za selektora.
"Što se tiče fizičke pripreme, nismo bili na nivou ovakvog takmičenja. Ako pogledate igru i naše učešće na utakmicama, ako se računa 60-65 minuta, mislim da bismo bili prvi. Nažalost, igra se 90 plus. Nismo bili na nivou da odgovorimo. Primetio sam i kod drugih reprezentacija slično, ali to je njihova briga. Mi nismo imali tu vrstu pripremljenosti za izazov kakav nosi Svetsko prvenstvo“, priznao je Piksi.
Sada Srbija zna što do sada nije znala. Konkretno da u Kataru njena reprezentacija jeste izgubila, ali i da nije poražena. Bar tako misli Piksi. Ovu njegovu misao Ivan Golac je prokomentarisao kao "najveću glupost 22. veka“.
"Nacija je uz mene 100 odsto, ja nisam Deda Mraz koji ispunjava sve želje. Ja nisam neko s kim može da se manipuliše.“
Piksi je imao i objašnjenje zašto u Kataru nije bio ni nalik na Piksija pre Katara. Nazvao je to objektivnim razlozima.
"Zdravstveno stanje među najjačim karikama je bilo loše. Nije trebalo ni da igraju, ali nije bilo normalno da ih ne vodimo na Mundijal. Oni su to zaslužili. Usrećili su ovaj narod golovima i asistencijama u kvalifikacijama.“
Malo je nedostajalo da Mitrović i Vlahović ne budu u avionu za Katar.
"Mitrović je stavio gips početkom novembra. Nosio ga je 8-9 dana. Prvi dodir sa loptom 22. ili 23. novembra. I on u takvom stanju kaže mogu. To je za svako poštovanje. Tako je bilo i sa Vlahovićem. Hteli da priznamo ili ne, to su naše udarne igle. Ovo što su dali gol ili dva je ništa šta bi dali da su bili u top formi. To je ništa. Bilo bi mnogo više golova.“
Selektor je pojasnio i kako je napravio spisak od 26 fudbalera koji su reprezentovali Srbiju na 22. šampionatu sveta.
"Lista od 26 fudbalera se nije pravila u kancelarijama, nije se gledao interes nekoga. Lista je napravljena trezveno, hladne glave. Igrači koji su izneli teret kvalifikacija. Niko nije imao primedbu, što se prvi put dešava u istoriji našeg fudbala. Uvek je bilo spoljnih faktora koji utiču na listu. Ja sam neko ko ima svoj stav i njega teško menjam. Nemam grižu savesti da sam se o nekoga ogrešio, niti da sam ubacio nekoga na nečiju želju.“
Selektor je objasnio da je Srbija u Kataru imala i "unutrašnje neprijatelje“.
"Pokušavali su da predstave da je atmosfera u ekipi loša. Mnogi su očekivali da se mi tučemo u svlačionici. Spoljni faktori su jedva čekali da doživimo neuspeh u Kataru, ali nećemo dozvoliti da razbiju ovu sjajnu grupu i da sve predstave kao katastrofu.“
Ko su oni, a ko mi, Piksi nije saopštio. Ali i izgovoreno pametnom može biti sasvim dovoljno.
Piksi se ne predaje. Nastavlja gde je zastao uz poruku da je i ovo što se događalo pre Katara i u samom Kataru zapravo nešto što će sutra biti lepa istorija.
"Tačno sam 20 meseci na mestu selektora i za to vreme, od tri cilja koja sam sebi postavio, zajedno sa savezom, dva smo ostvarili. Prvi cilj je bio da u jednoj teškoj grupi kvalifikacija završimo na prvom mestu. Drugi cilj je bio da budemo prvi u grupi Lige nacija. Treći cilj, prolaz grupe na SP, nismo ostvarili.“
Piksi živi za pobede. Takav je bio kao fudbaler, pokazalo se da istu filozofiju upražnjava i kao trener. U Aziji (Japan i Kina) je naučio da se posle poraza ne tuguje, već da se s osmehom priprema za narednu utakmicu s namerom da se trijumfuje. A da neki porazi sutra mogu biti velike pobede uveren je i srpski selektor.
"Za 15 godina će svi shvatiti koliki je ovo uspeh što smo se plasirali na Mundijal. Uspeli smo da se plasiramo u Ligu nacija gde smo ušli u 15 najboljih u Evropi. I da smo prošli grupu, mi nismo imali snage da nešto posle uradimo. Nismo bili spremni na to.“
Takmičenje u koje su ušli sa puno emocija i još više taktičke nediscipline Srbi su završili još u grupi sa bilansom tri utakmice, dva poraza i jedan remi uz osam primljenih i pet postignutih golova (onaj šesti za dobar prosek video je samo selektor).
Na svu sreću, bilo je i gorih od "orlova“. U ukupnom plasmanu na SP-u u Kataru izabranici Dragana Stojkovića Piksija rangirani su kao 29. reprezentacija. Iza Srbije su Vels, Kanada i Katar.
"Još smo u kategoriji trećerazrednih reprezentacija Evrope. Ne po kvalitetu igrača, već po konceptu igre“, zapažanje je Miše Kosanovića, srpskog fudbalskog stručnjaka.
Ima i onih stručnjaka koji uveravaju, posle onog što su videli u Kataru, da srpski reprezentativci i dalje igraju na talenat. U svemu drugom što fudbalsku igru čini ozbiljnom pričom su (polu)pismeni. Da su ovo izgovarali ispred ogledala, moguće je da bi u svemu i sebe videli. Nažalost, vreme konstruktivne samokritike je u ovom prostorima davno umrlo.
Ono što je javnost najviše zamerala Piksiju jeste njegovo navodno uplitanje u izbore u FSS-u. Piksi je to negirao:
"Bili ste svedoci svih tih dešavanja, ali se ja ne bavim politikom. To ne bi trebalo da se dešava, ali se desilo. Mi smo majstori da sami sebi pokvarimo atmosferu. Tajming je bio loš, ali to nije nikakav alibi. Neka sami to rešavaju, ja nemam nameru time da se bavim. Igrači su me pitali kakav je ovo cirkus i čudom se čudili. Ja sam im rekao da se koncentrišu na trening i pripreme, ali ne možeš da pobegneš od toga.“
Za divno čudo, a posle Katara Srbija se nije naljutila na selektora. Bes posle neuspeha preko noći je prerastao u podršku.
"Ja sam nekima trn u nozi. Boli ih to što nemaju uticaj na reprezentaciju, što smo očistili neke stvari. Boli ih što smo u Staroj Pazovi napravili kuću mira gde igrači mogu da se opuste, a ne kafanu gde može da uđe ko hoće i gde hoće. Njih to boli.“
Piksi je dobar deo javnosti kupio i ovom hrabrom izjavom:
"Vi kao mediji znate tematiku i jasno vam je ko su ti ljudi. Ne želim da ih imenujem jer su mi nebitni. Znate šta se dešavalo u prošlosti, da neki igrači moraju da igraju, da se spisak pred utakmicu menja u svlačionici. Zato nas nema 25 godina u Evropi. Onda dođe neko i to počisti i normalno da ne valja. Mnogima bistra voda ne odgovora jer se u bistroj vodi sve vidi. Neki vole da rade u mulju, a ja u taj mulj ne želim da ulazim. Mešanje u tim, ne postoji čovek u ovoj državi koji u to može da se meša.“
Kopernikanski obrt mnoge zbunjuje. Profesor dr Dragan Koković, sociolog sporta, na tu temu kaže:
"Posle svega ne mogu da se otmem utisku da se Piksi mnogo bolje pripremio za konferenciju za štampu nego za SP.“
"Još na polaganju za licencu pokazivao je interes za stvari koje su prolazile mimo drugih kandidata. Stalno je nešto upisivao u svoju zelenu svesku. I stalno zapitkivao. Radoznalost je vrlina“, podseća profesor Koković.
U svemu ovom što se dogodilo posle Katara Piksi je pokazao, uverava profesor Koković, i da ima i te kako naglašenu crtu diplomatije. Diskretno se obrušio na one koji su s njim u lošim odnosima, a on kaže da se zna ko su, što je uticalo da narod tok besa zbog neuspeha usmeri ka reci praštanja. Međutim...
"Ovo je tek početak, kritike zbog rezultata u Kataru neće izostati. Uostalom, i Piksi je rekao kako očekuje da će biti kritikovan. Neće mu se baš sve oprostiti, ali se neće tražiti njegova smena. Upravo to je ono, čini se, što je Piksi želeo da preduhitri. Narodu je dosta smena selektora.“
Selektor ne krije da je i sam svestan kako on, njegov rad i principijelnost nisu po volji nekim srpskim fudbalskim krugovima.
"Mnogi su uspeh u kvalifikacijama pokušali da predstave kao slučajnost, kao pogrešnu formaciju. To su ti bočni faktori. Ja sam svestan i kao igrač nekada i kao trener da će me takve stvari čekati i da će čekati šansu da vas ponize. Nisam se podizao ni u pobedama, niti sam se ponižavao u porazima jer radim svoj posao pošteno. Po meni je strategija kako ekipa treba da igra koju smo do sada koristili ispravan put. Dobar rad podrazumeva da nema nikakav upliv agenata i interesa klubova. Zato im smetam.“
Za kraj analize učešća srpske reprezentacije na 22. SP-u u fudbalu selektor Dragan Stojković Piksi naciji poručuje:
"Neću dopustiti mešetarenje, nikakav upliv klubova, agenata, njihovih interesa. Naravno da smetate jer ne mogu da manipulišu vama. Dok god sam selektor, tako će biti. Imam ideju i stav za koji se borim. Ponosan sam na sve što smo uradili. Javnost može da bude ponosna na reprezentativce.“
I za ove hrabre reči Piksi je naravno pokupio aplauze. Nacija, ili bolje rečeno njen najveći deo, nije ljuta na selektora.
"Ja nisam neko s kim može da se manipuliše. Pojedince i neke interesne grupe boli to što nemaju uticaj na reprezentaciju, što smo očistili neke stvari. Njih to boli i trude se da to sruše i to se osetilo u kvalifikacijama.“
Napadajući druge, Piksi je odbranio sebe. I reprezentaciju. Takođe i FSS u čiju kasu je pristigla ogromna količina novca uprkos neuspehu. O tome se na konferenciji za medije u Staroj Pazovi, da li slučajno, nije pričalo. Ipak, neka narod zna.
Plasmanom na SP srpski fudbalski savez zaradio je devet miliona dolara.
Narod možda ne zna, a bilo bi lepo da zna, da je dogovor o raspodeli ovog novca preciziran ugovorom između FSS-a s jedne strane i igrača i stručnog štaba reprezentacije s druge. Ugovor je potpisan još pre prve utakmice u kvalifikacijama za SP. Potpise na ovaj papir stavili su ispred FSS-a generalni sekretar Jovan Šurbatović, a ispred reprezentativaca kapiten Tadić i njegov zamenik.
Dogovoreno je da fudbaleri i stručni štab između sebe podele 57 odsto od zarađene sume, dok preostala 43 odsto ide u kasu FSS-a. U toj varijanti fudbaleri i stručni štab, shodno učinku i minutaži u kvalifikacijama i u Kataru, podeliće 4.845.000 evra, dok će FSS imati na raspolaganju sumu od 3.655.000 evra.
"Sramota je kada se ne boriš, kada se šetaš po terenu, a mi smo sve učinili što je u našoj moći. Zato kapa dole svima. Da tražim više, bio bih nemoralan. Sve što sam tražio u kvalifikacijama, oni su odgovorili. Ovo je bio momenat kada ne možete da tražite više jer nisu u mogućnosti. Da neko pljuje po njima? Da ih vređa? Oni koji su ginuli. To niti je fer, niti ćemo dozvoliti. Cilj će ostati isti. Da budemo zdrava grupa, grupa koja će doneti uspeh srpskom fudbalu, a to je da posle 24-25 godina odemo na EP.“
Da li će Srbija predvođena Piksijem ostvariti taj cilj? Hoće uz odrešene uslove. Jedan je da Piksi i dalje bude selektor sa svim ovlašćenjima i da sarađuje sa novim predsednikom FSS-a makar se on zvao i Branislav Nedimović.
Drugi uslov je da u kvalifikacijama za EŠ promeni ono što na prvenstvu u Kataru nije valjalo. Čak i neke igrače. Narod bi voleo da Piksi već za naredno okupljanje poziv uputi Dejanu Joveljiću i Marku Lazetiću, možda i megatalentovanoj deci kao što su Lazar Samardžić (Udineze) ili Stefan Bajčetić (Liverpul) koji još uvek razmišljaju da li da ubuduće igraju za Srbiju ili...
"Niko mi nije najavio da se povlači. Želimo posle 24 godine da odvedemo reprezentaciju na Evropsko prvenstvo u Nemačku. Svi su motivisani, rаčunam na sve. Pratimo njihove forme i zdravlje jer nemamo 40 igrača na raspolaganju.“
Mogao bi Piksi da promeni i sebe. Pre svega da pronađe kompromis sa svojom tvrdoglavošću. I da bar jednom, makar sebi, prizna da je pogrešio. U Kataru je grešio, ali su mu i svi ti gresi, posle svega, oprošteni. Čak i oni koji su uticali na rezultat utakmice, kompletan je utisak o učešću reprezentacije na SP-u. I to sve i samo zato jer se prvi put našao u ulozi selektora na jednom velikom takmičenju.
Srbija, ako je pameti, neće menjati selektora. Samo one reprezentacije koje imaju kontinuitet stižu do vrha. I na vrhu opstaju. Srbija je s Piksijem u Kataru napravila korak unazad, ali bez tog koraka ne mogu se napraviti ni dva unapred. Makar koračali i u mulju.