Katar 2022
02.12.2022. 14:05
Zoran Šećerov

Pukovnik i pokojnik

Zbog čega će Piksi biti dežurni krivac, bez obzira na rezultat

Piksi 2.12.2022.
Izvor: EPA / NEIL HALL

Mundijal je u toku, planeta uprkos činjenici da je tako nešto očekivala, (ne)uživa u dobrom fudbalu. U prevodu, ni fudbal više nije što je nekad bio.

Mundijal u Kataru samo je potvrdio tezu da je ovaj sport danas ekonomsko i medijsko čudovište, robotizovana nakaza, globalna pozorišna predstava čiji apsolutni protagonista nije veliki igrač već događaj. Sve se svelo na biznis. Otuda i pitanje da li je legendarni Johan Krojf, čovek za koga je fudbal bajka, bio u pravu kada je govorio glasno da svi čuju.

"Volim fudbal, ali ne savremeni.“

Ivan Golac, nekadašnji srpski internacionalac, ima slično tumačenje uz konstataciju da "fudbal u Evropi umire“.

"Početak takmičenja na Mundijalu u Kataru potvrđuje tezu da su Evropljani sve više fudbalski trubaduri i da su do sada najslabiji deo ovog takmičenja. Utakmice Iran – Vels, Brazil – Srbija, Nemačka – Japan, to naprosto dokazuju. Bled utisak na startu ostavili su i Holanđani i Belgijanci. U celoj priči izuzetak su samo Španci, bar za sada“, tvrdi Ivan Golac.

Fudbalski carevi, uveravaju naši sagovornici, i dalje su Južnoamerikanci  koji ljubomorno čuvaju iskrenu ljubav za ovu igru. Čak i kad gube.

"Kada Afrikanci sa čudesnim fizikalijama  dođu u priliku da rade sa vrhunskim trenerima spremnim da ih na pravi način taktički obuče, niko u svetu neće moći da im priđe. A taj dan nije daleko“, uverava Ivan Golac.

Ima i onih koji smelo tvrde da je evropski fudbal sve dekadentniji, ali i da napredak drugih nije tako revolucionaran.

"Evropa se kvalitetom spustila stepenik niže, ali su mnogi u svetu i dalje po ovom kriterijumu ispod ekipa sa Starog kontinenta. Međutim, Južnoamerikanci i posebno Afrikanci očitali su u Kataru Evropljanima  jednu drugu lekciju, a to je kako se fudbal voli i još uvek igra sa puno emocije i strasti“, naglašava Ivan Golac.

To što su neke ekipe sa severa Afrike i iz delova Azije ostavile lep utisak na startu može se tumačiti još nečim što nije u žiži mnogih.

"Oni su na startu bili u maloj prednosti zbog vremenske zone. Iran i zemlje severne Afrike pripadaju istoj zoni u kojoj je i Katar i njima period prilagođavanja nije bio potreban. Argentinci su, videlo se, malo zakasnili u Katar. Brazilci nisu, oni su se pripremali u kampu Juventusa“, kazuje profesor dr Vladimir Koprivica.

Ipak, ne treba žuriti sa zaključcima. Ono pravo tek dolazi, Svetsko prvenstvo igra se sve do 18. decembra.

Neki rezultati s početka takmičenja bili su baš šokantni. Konkretno, pobeda  (2:1) Saudijske Arabije nad Argentinom. Po istom scenariju, iz keca u dvojku, i Japan je oduvao Nemce (2:1). Iz "iksa u dvojku“ odigrali su Belgija i Maroko (0:2). Kvote su na ovim mečevima, tvrde oni koji u vreme svetskog šampionata više uživaju u čaroliji kladionica nego u fudbala, bile više nego izdašne. Da li slučajno?

Srbi se nisu kladili. Zašto bi to činili kad su sve unapred znali. Jeste suludo, ali je i istina da za njih šampionat sveta zapravo još nije počeo. Prve dve utakmice nisu čak morali ni da igraju. U Katar su otputovali s predubeđenjem da sve zavisi od utakmice sa Švajcarcima. Bar danas tako pričaju iako i sami ne veruju u ono što govore. Protiv Brazila (2:0) i Kameruna (3:3) kao da su se zagrevali za ono što ih čeka. Zato, neka se Švajcarci pričuvaju. Srbi, konačno, izlaze na teren namerni da pobede. Ivan Golac upozorava.

"Još pre početka Mundijala govorio sam da u Katar treba otići skromno i tiho. Zašto? Ako objektivno analiziramo naše igre u kvalifikacijama, uverićemo se  da nismo briljirali. Bila su to vrlo skromna izdanja. Nismo  bili bolji od Iraca, niti smo to bili u duelu protiv Portugala, pogotovo ne u Beogradu. Jedina utakmica u kojoj smo dobili sve što smo želeli, i igru i bodove, bila je ona u Lisabonu.

Takođe, tada sam euforične podsećao i da u kvalifikacijama nismo igrali sa selekcijama iz prve i druge kategorije i tek kad njih budemo imali za rivale, bićemo u poziciji da upoznamo pravu sliku vrednosti naše reprezentacije. Sad se vadimo na priču kako za nas svetski šampionat nije počeo utakmicom protiv Brazila, niti onom sa Kamerunom, već da je pravi početak duel sa Švajcarcima koji ćemo, navodno, rešiti u našu korist i na taj način oprati prethodnu sramotu. Nisam preveliki optimista iako silno priželjkujem pobedu“.

Bez vere nema ni nade. To što u ovom trenutku iz hiljadu i jednog razloga želje i mogućnosti baš i nisu kompatibilne, takođe i što su se neke stvari na tabeli grupe malo iskomplikovale, kao i da nije bitno. Bitno je samo jedno – da Srbija pobedi Švajcarce.

"Orlovi“ su, dakle, u poziciji biti ili ne biti. Ukoliko danas (petak, 2. decembar) pobede tim iz zemlje tačnih satova, srpski reprezentativci odložiće pakovanje kofera za povratak iz Katara za neki drugi dan. A možda i neće.

Suština je zapravo da izabranici Dragana Stojkovića nemaju izbora. Stojković kao selektor takođe. Samo dobra i požrtvovana igra, krunisana dobrim rezultatom, odvešće srpski tim među 16 najboljih na Mundijalu. I među besmrtne. Ukoliko uspeju, Tadić i društvo biće prvi kojima je pošlo za rukom da u dresu reprezentacije Srbije prođu u drugi krug takmičenja na svetskim šampionatima. Srpski reprezentativci, i Srbija, iako nije jasno na čemu temelje optimizam, veruju da je tako nešto moguće. Isto, međutim, misle i Švajcarci.

"Mi imamo tri boda, Srbi jedan. Borićemo se da dobijemo utakmicu“, poručio je švajcarski reprezentativac Fabijan Fraj.

Vladimir Matijašević, ne tako davno sportski direktor FSS-a, godinama "alfa i omega“ Čukaričkog, konstatuje:

"Verujem da ćemo pobediti i to samo zato jer smo, uprkos svemu, bolji od Švajcaraca. Činjenica je da oni igraju čvrst fudbal, ʻda peglajuʼ, ali to ne znači da se ne mogu pobediti. Bitno je samo da Srbija konačno odigra utakmicu onako kao zna i ume. A da li to i može, videćemo. Hoću, kao i većina nacije, da verujem kako je to moguće.“

I Zoran Moka Slavnić, proslavljeni košarkaš koji Mundijal prati iz bolničkog kreveta, veruje u (ne)moguće. U vreme utakmice sa Kamerunom Aleksandru Mitroviću, ljubimcu među srpskim reprezentativcima, poslao je dve SMS poruke. Prvu posle vođstva od 3:1 u kojoj je pisalo: "Čestitam, verujemo u vas“, a onda posle 3:3 i drugu  sledećeg sadržaja:

"Glavu gore, svi smo uz vas.“

Ali, ponekad ni pobeda ne mora da  znači siguran prolaz. Tim pre što je i u fudbalu sve moguće. Jedan od scenarija završnice takmičenja u grupi nudi mogućnost i za sasvim drugačiji rasplet.  Na primer da Kamerunci pobede Brazil. U tom slučaju, naravno uz uslov da Srbija zaista i pobedi Švajcarsku, o mestu u osmini finala Mundijala odlučivaće gol-razlika. Pre odlučujuće runde u grupi, Kamerun (3:4) ima bolju razliku golova od Srbije (3:5). Treba računati na najgore da bi se dogodilo najbolje.

"Orlovi“, govorilo se proletos, nisu imali sreće na žrebanju uprkos činjenici da je prilikom tog svečanog čina srpska delegacija imala čak osam članova. Govorilo se da je "Srbija u grupi smrti“. Sad se ispostavilo da nije tako. Bolje upućeni u fudbal tvrde da Brazilci nikada nisi imali tako (ne)kvalitetnu reprezentaciju na Mundijalu. Takođe i da su Kamerunci najlošija afrička reprezentacija na 22. Svetskom prvenstvu. Ni Švajcarci, ruku na srce, nisu ono što su bili pre četiri godine u Rusiji kada su nadigrali i eliminisali iz daljeg takmičenja Srbiju. Sećate se meča u Kalinjingradu. Golom Mitrovića Srbija je povela u petom minutu, izjednačio je Džaka u 52, a pobedu Švajcaraca overio je Šećiri pogotkom u 90. minutu.

Međutim, ni Srbija uoči duela sa Švajcarcima nije ona ista, fudbalski nadahnuta i pobednički našpanovana, kao što je to bila u prethodih godinu i po dana ili od trenutka kad je reprezentaciju preuzeo Dragan Stojković Piksi. Zašto?

Ivica Osim, trenerski genije i selektor reprezentacije Jugoslavije na SP u Italiji na kome je Piksi Stojković briljirao na terenu imao je spreman odgovor i objašnjenje zašto se u  fudbalu dogodi i ono što niko nije očekivao.

"Teorija je kada sve funkcioniše, a ništa ne štima, a praksa kad sve funkcioniše, a niko ne zna zašto. Eto, to je fudbal.“

Brazil je na 22. šampionatu sveta u Kataru, na startu, ubio u pojam srpski fudbalski ego. I optimistima, ponajviše onim prepotentnim, već  tada je bilo jasno da Srbija, koja je u Katar otputovala na krilima neprimerene nadobudnosti  namerna da stigne bar do polufinala, ne pripada svetskoj fudbalskoj eliti. Ipak, nacija je posle prvog poraza rekla ok, protiv petostrukog svetskog šampiona suludo je bilo očekivati trijumf. Bar ne pre finala.

Bilo je i onih koji su govorili kako nije strašno što je Srbija izgubila od Brazila, već kako je izgubila. Selektor Stojković iznenadio je naciju posle utakmice izjavom kako je "šokiran fizičkom nepripremljenošću svoje ekipe“. Nacija je odmah odgovorila selektoru. Naravno, u svom stilu.

"Da si se, selektore, uoči šampionata više bavio reprezentacijom, a manje izborima u FSS, onda bi znao i zašto ti  tim nije fizički spreman.“

Posle Brazila, na red je došao Kamerun. Verovalo se, lak zalogaj. Ispostavilo se međutim da Srbija zna ono što drugi ne znaju. Narodski rečeno – da od gotovog napravi veresiju. Već dobijenu utakmicu je pretvorila u remi ravan porazu.

"To je moglo da se dogodi samo nama. Ne bih rekao da smo uzeli bod, za mene je ovo poraz. Imaš 3:1, vratio si se u utakmicu, imaš šanse, a onda se raspadneš. Ovo je mnogo veći šok nego poraz od Brazila i nisam siguran kako će momci da reaguju protiv Švajcarske. Ovo nas je strašno poljuljalo i bojim se poslednje utakmice u grupi“, ispričao je posle meča sa Kamerunom Dragiša Binić.

Na pitanje šta se dogodilo protiv Kameruna, Piksijev kum bio je vrlo (ne)precizan:

"Nemam pojma šta se dogodilo. Ništa mi nije jasno. Kao da smo namerno želeli da ne pobedimo. Imamo 3:1, vratili smo se nakon njihovog gola, sve smo imali, oni nam ne bi dali gol do sutra, a onda mi s onakvom odbranom izađemo visoko, umesto da mirno stanemo u blok i zatvorimo utakmicu.“

Dragiša Binić izgovorio je još jednu rečenicu koja ne ide u prilog čoveku koji je u ulozi autoritativnog srpskog selektora srpskoj naciji vratio veru u reprezentaciju.

"Nije mi samo jasno čija je to bila ideja da se izađe tako visoko sa igračima koji nisu fizički spremni, ko je to igračima rekao? Da li je to bila odluka selektora ili igrača? Ne znam šta bih rekao jer nijedan trener to ne bi uradio.“

I Ivan Golac je posle svega blago začuđen uz konstataciju kako se Srbiji ovo nije smelo dogoditi u trenutku kad je bila u više nego idealnoj poziciji.

"Ni kriv ni dužan dođeš od 0:1 do 2:1. Onda povedeš i 3:1 i tada se dogodi zastrašujuća kulminacija neznanja. Odbrana igra na 40 metara od svog gola i to na ofsajd, uprkos istini da u odbrani ima spore igrače. To nikada nisam video. Nemaš brzu zadnju liniju, a igraš na ofsajd. Ono što je neverovatno, reakcija sa klupe izostala je i kad su Kamerunci smanjili na 3:2 i prešli na igru sa četiri napadača. Prosto neverovatno.“

Hrvati, koji pomno prate šta se događa u srpskoj selekciji, meč svojih komšija i Kameruna okarakterisali su kao "najluđu utakmicu prvenstva“. Jedan od hrvatskih portala zabeležio je i sledeće:

"Nakon poraza protiv Brazila i izgubljene pobede protiv Kameruna na površinu izbijaju svi problemi srpskog reprezentativnog fudbala. Ispratiti svoju reprezentaciju na svetsku smotru kao jednog od glavnih favorita za titulu bilo je ne samo kontraproduktivno, već i glupo.“
 

Istina je, ali to je Srbija. Da problema u reprezentaciji ima, ima. Gluposti još više. Ispostavilo se da je jedan čovek, onaj od koga puno toga zavisi i koji je najzaslužniji što je srpski izabranim tim stigao do Katara, svetsko prvenstvo dočekao nespreman. Misli se na selektora Dragana Stojkovića Piksija. U Dohi je jednostavno neprepoznatljiv. Bodove protiv Brazila i posebno Kameruna izgubila je klupa. Tačnije selektor.

"Neki ga doživljavaju kao naglašeno prepotentnog čoveka. On to jeste s tom razlikom što je pozitivno prepotentan. Iza njega je sjajna karijera, neko je za koga se mora reči da je veliki poznavalac fudbala. I ja to poštujem. Još više cenim to što  ima svoju filozofiju fudbala, ali ja tu filozofiju hoću i da vidim na terenu. Protiv Brazila i Kameruna to nije bilo vidljivo. Zašto, ne znam“, govori Zoran Moka Slavnić.

Slavnić u svojoj besedi podseća i na to da "igrači ništa ne odlučuju“, da je obaveza selektora da u datom trenutku reaguje na pravi način, da osujeti rivala koji je posle trećeg gola krenuo sa četiri napadača u juriš. Piksi to posle 3:1 u duelu sa Kamerunom nije uradio. Jedan od sagovornika, bivši as, koji ne želi da se predstavi kako ne bi bio optužen da je protiv "Srbije i Piksija“, zapravo prenosi ono što se događalo u milionima srca onih koji su gledali utakmicu protiv Kameruna.

"Kod 3:1 bio sam oduševljen kao i cela Srbija, a onda tri puta više besan posle onog što nam se dogodilo. A dogodilo se jer je selektor povukao poteze koji su daleko od fudbalskih rezona.“

Piksi svoje greške nije, i neće priznati. Utakmicu protiv Kameruna video je na sledeći način:

"Tačno je da smo u fazi potpune kontrole utakmice napravili dve kardinalne greške u odbrani. Na ovom nivou, ali i u fudbalu, opasno je izlaziti visoko kad imate vođstvo, a protivnik ima opasne kontre. I tu je problem zašto nismo pobedili. Zašto se to desilo? Analiziraćemo, možda je pad koncentracije, videćemo.“

I njegovo objašnjenje oko izmena definitivno je diskutabilno.

"Imali smo dve prinudne izmene i to je dosta poremetilo neke naše ideje, možda da ubacimo nekog napadača“, rekao je Stojković na konferenciji za novinare.

Činjenica je da igra i dešavanja na terenu traže reakciju klupe. Pravu reakciju. Ona je, kad je o srpskom selektoru reč, izostala. Malo je čudno da onda kada je najpotrebnije čujemo čoveka koji je pričom i narativima zaveo naciju u tolikoj meri da je skoro cela zemlja poverovala da Srbija i zaista može da pobedi čak i Brazil. A ono što je posle izgovorio, bolje da nije.

"Uoči meča sa Brazilom, Mitrović je bio na 50 odsto mogućnosti, a Vlahović na samo 30“, pričao je Piksi posle Kameruna.

"Kad čuje ove i slične nebuloze, gotovo šokantne izjave, čovek ne može da veruje da to izgovara selektor. Za mene je i danas tajna da li je Piksi u Katar odveo povređene ili zdrave igrače. Priča kako bi ga razapeli da neke igrače nije poveo ne pije vodu jer te na ovakvim takmičenjima čekaju utakmice na kojima tim mora da bude maksimalno spreman, jednako fizički, koliko i psihički. Naravno, ukoliko želi velika ostvarenja“, naglašava Ivan Golac.

Piksi je eksperimentisanjem sa timom i još više nerezonskim izmenama, u obe utakmice, još više razgoropadio naciju. Takođe i svetske medije. Time je, utisak je bolje upućenih u fudbal, razbio pobednički mentalitet ali i dobru atmosferu unutar selekcije.

Iskustvo nas uči da se prst upire najviše na mesto koje najglasnije škripi. Na jednoj od poslednjih  konferencija za medije, uoči meča sa Švajcarcima, kapiten Tadić je manirom papagaja nekoliko puta naglasio kako "atmosfera u reprezentaciji nikad nije bila bolja“. Da li je baš tako?

Srbija u Kataru ima najveću ekipu izveštača ikad prisutnu na svetskim šampionatima. Teško je poverovati da neke stvari ne znaju, da nisu čuli za ova ili ona događanja unutar same reprezentacije, da nisu primetili neobična ponašanja nekih od reprezentativaca, selektora. Odgovor bi mogao da glasi da se u ime mira u kući i podrške reprezentaciji o svemu  ćuti i neka događanja prećutkuju. Konkretno, čije nezadovoljstvo zbog statusa u reprezentaciji je na ivici ključanja, ko se kome zamerio, a ko se s kim prerečio, ne zbog fudbala već nekih ličnih stvari i ljubomore, pričaće se i pisati kad se sve završi. I bolje je da bude tako. Kraj i tako nije daleko.

Ima i onih koji tvrde da su Stojkovićevi izabranici na prve dve utakmice sagoreli u prevelikoj želji da dokažu da ono što su uradili u prethodne dve godine nije bila slučajnost. Međutim, ispostavilo se da im za velika ostvarenja nedostaje još puno toga. Pod jedan – takmičarski kod za turnirski sistem.  A baš ove dve stvari, uz sportsku sreću, mogu biti presudne u duelu sa Švajcarskom, vrlo ozbiljnim i na terenu apsolutno disciplinovanim rivalom.

Bilo bi suludo potceniti Švajcarce, jednako kao i sebe preceniti u tom duelu. I oni imaju tim sastavljen od iskusnih i prekaljenih internacionalaca koji nose dresove klubova iz Nemačke, Francuske, Austrije, Engleske, Španije, Italije, SAD, Turske. Fudbal znaju da igraju i igraće namerni da iz utakmice sa Srbijom izađu kao pobednici. To ne kriju.

Piksi je eksperimentisanjem sa timom i nerezonskim izmenama u obe utakmice još više razgoropadio naciju. Čini se i neke reprezentativce, takođe i svetske medije. Čovek, utisak je, deluje odsutno. Sa njegovog lica nestao je osmeh kojim je plenio. Zašto?

Neki kažu zato jer je još pre početka prvenstva bio odlučan u nameri da podnese ostavku nezadovoljan nekim događanjima unutar srpske kuće fudbala. Čak i da je to i učinio, ali se onda i predomislio. Na nečiji nagovor ili što je to tako sam odlučio, još uvek je tajna.

Da li je pogrešio, izneverio sebe, svoj pogled na fudbal, ideju o stvaranju moćnog tima. O tome će se pričati, sigurno je, posle završetka nadmetanja u Kataru.

Znalo se i pre odlaska u Katar da Srbija ne može biti svetski šampion uprkos nebuloznim prognozama dela medija koji su ovaj idiotizam podgrevali. Ne može jer nema kvalitet za tako nešto. Ali, da se nađe među 16 najboljih na SP u Kataru, to već može. I na tu kartu se, utisak je, i igralo. A onda se dogodilo ono što niko nije očekivao. Srpska reprezentacija bila je neprepoznatljiva i više nego fudbalski bleda na startu SP.

Pravo na novu grešku sada više nemaju ni reprezentativci ni njihov selektor. Protiv Švajcaraca na teren moraju najbolji i najspremniji. Vežbanje patriotizma kroz retoričke nebuloze više ne pali. Sad jednostavno mora da se igra uz konstataciju da se protiv Švajcarske i Kameruna treba očekivati pobeda. Za nju je ovog puta potrebno mnogo više. Igrači koji će biti tim, skladan orkestar, taktika kojom se zarad gluposti ne sme ugroziti pobeda, mudra selektorska glava i veliko srce.

"Dogodilo se to što se dogodilo. Ko je i zašto grešio i pogrešio pokazaće naknadne analize. Sada je bitno da svi u reprezentaciji i oko reprezentacije budu jedno. Piksi je taličan lik, iskreno se nadam da će pobeda protiv Švajcarske i plasman u novu rundu mnoge rane zalečiti“, uverava trenerski globtroter Dragan Okuka.

Pred meč odluke Piksijava najveća glavobolja su povređeni. Vlahović, Mitrović i Kostić su u Katar stigli nezalečeni. Sada su redovni posetioci ambulante i Sergej Milinković Savić, Pavlović, Lukić, Veljković... Međutim, ovog puta čak i povređeni, ako prihvate da izađu na teren, moraju igrati kao da su najzdraviji. Međusobne razmirice i animoziteti moraju se zaboraviti, baš kao i (ne)proverene priče ko je koga tukao i ko se s kim potukao, ko nije u dobrim odnosom sa selektorom, ko kvari atmosferu, a ko je na terenu sebičan i nedovoljno borben.

Reprezentativci moraju da znaju da za eventualni neuspeh u Kataru neće biti kriv samo selektor, već jednako i oni koji su sebi dozvoli, uprkos tome što su ozbiljni ljudi i profesionalci, neke neprimerene stvari nedostojne reprezentativaca koje nacija posle dužeg vremena iskreno podržava.

Piksi, ako je suditi po izjavama, ne gubi nadu. Manirom vođe pre duel sa Švajcarcima sebe, reprezentativce i naciju hrabri rečenicom:

"Mi Srbi izgleda volimo teži put da bismo došli do cilja.“

A ako se cilj i ne ostvari, Piksi ne zaslužuje vešala. Konstruktivnu i dobronamernu kritiku za ono što se događa ili se događalo u Kataru da, ali ne i neprimerenu osudu. Pred fudbalskom Srbijom su kvalifikacije za šampionat Evrope na kome, otkako je samostalna, nikad nije bila. Sa Piksijem kao selektorom, bogatijim za iskustvo sa svetskog prvenstva, taj cilj je jednostavno ostvarljiv. Čak i uz saznanje da su Srbi u svemu, pa i na fudbalskom polju, sami sebi najveći neprijatelji.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

"Orlovi" uživaju: Stigle lepše polovine u Dohu (FOTO)
1

Relaks pred meč odluke

30.11.2022. 15:38

"Orlovi" uživaju: Stigle lepše polovine u Dohu (FOTO)

Selektor Dragan Stojković dozvolio je fudbalerima Srbije da se opuste pred odlučujući meč sa Švajcarskom i provedu deo dana sa suprugama i devojkama.  
Close
Vremenska prognoza
broken clouds
10°C
15.09.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

OI 2024

Vidi sve