Svet
26.04.2023. 13:27
Boško Vukčević

Globalna dedolarizacija

BRIKS vs Dolara

amerika, dolar
Izvor: Shutterstock

Pretnje i pokušaji da se uloga dolara u globalnom finansijskom sistemu devalvira nisu ništa novo i nisu nikakva ekskluziva, štaviše, česta su pojava još od sredine osamdesetih godina prošlog veka.

Međutim, tokom svih tih pokušaja i najavljivanih pretnji kako će uloga dolara biti svedena na najmanju moguću meru ne samo da se nije odmaklo dalje od toga niti je pronađena kredibilna alternativa, već dominacija dolara nije gotovo ni uzdrmana niti će biti dovedena u pitanje sve dok potencijalni izazivači ne pronađu kredibilnu alternativu za sopstvenu ušteđevinu.

Najnovije pretnje stižu od pojedinih zemalja BRIKS-a (Brazil, Rusija, Kina, Indija, Južna Afrika) od kojih je najglasniji Brazil, čiji predsednik Luiz Inacio Lula da Silva smatra da je krajnje vreme da se stane na put dominaciji dolara kada je globalni finansijski sistem u pitanju.

On je stoga, pre nekoliko dana, prilikom inauguracije Dilmе Rusef na mesto rukovodioca Nove razvojne banke BRIKS-a u Šangaju, pozvao sve države sveta da budu aktivnije u korišćenju svojih sopstvenih valuta u trgovini, bez korišćenja dolara, dok je zemljama BRIKS-a predložio pravljenje sopstvene valute kojom bi se trgovalo između njih, pa čak i ukoliko bi BRIKS bio proširen, takozvani BRIKS plus, Saudijskom Arabijom i Iranom.

"Zašto banka kao što je BRIKS ne bi mogla da ima valutu koja bi se koristila u trgovini između Brazila i Kine, kao i između Brazila i drugih zemalja BRIKS-a. To je veoma složen proces jer neki nisu na to navikli“, rekao je Da Silva. On se zapitao i ko je odlučio da će "eto baš dolar biti valuta za plaćanje nakon što je ukinuto plaćanje u zlatu“.

"Zašto da to ne bude jen, brazilski real ili meksički pezos? Zato što su nekada naše valute bile slabe i nisu bile vredne u drugim zemljama“, podvukao je on dodajući da situacija odavno više nije takva i da su se stekli uslovi da se nešto menja.

Korak ka tim promenama već su učinili Brazil i Kina. Naime, Centralna banka Brazila najavila je potpisivanje sporazuma sa kineskom Centralnom bankom o direktnom konvertovanju valuta dveju zemalja prilikom komercijalnih operacija, ali bez posredovanja dolara.

Ekonomista Dragan Đuričin kaže da u ovom trenutku gotovo sve zemlje obavljaju transakcije u nacionalnim valutama, a da prednjače Rusija, Kina, Saudijska Arabija, Iran i Brazil.

"Međutim, i dalje je 58 odsto svetskih rezervi u dolarima, dok je 20 odsto u evrima“, ističe Đuričin za "Ekspres“.

On dodaje da, osim pokušaja zemalja BRIKS-a da ograniče upotrebu dolara u globalnom finansijskom sistemu, na dedolarizaciju utiče i činjenica da je Japan povukao 1,4 milijardi dolara koje su bile plasirane u američkim obveznicama.

"Slično je učinila i Kina. Japan je povukao oko 15, a Kina 10 odsto od ukupne vrednosti obveznica. To je zadalo udarac dolaru i uticalo na dedolarizaciju, ali je i napravilo rast inflatornog pritiska na dolar koji je počeo da slabi. Još kada se tome doda tradicionalni trgovinski deficit koji imaju SAD može se očekivati dodatno slabljenje ove valute“, kaže Đuričin.

Pojedini analitičari smatraju da bi zemlje BRIKS-a trebalo da uvedu svoju valutu jer bi se tako zaobišle američke sankcije i uticaj dolara na međunarodnim tržištima.

Zou Vejdi, zamenik direktora Instituta za ekonomiju i poslovnu administraciju Centralnokineskog pedagoškog univerziteta, ocenio je moguću primenu valute BRIKS-a u borbi protiv jednostranih sankcija i hegemonije američkog dolara na međunarodnim tržištima.

Prema njegovim rečima, zavisnost dolara od ratova ili, kako on to naziva, oružanje dolara stvorilo je nepoverenje čak i u američkim krugovima u budućnost valute, što je dovelo do toga da zemlje razmotre alternative njenoj upotrebi.

"Dok je korišćenje američkog dolara predstavljalo nekoliko prednosti nakon Drugog svetskog rata, "kasnije, kako se svet razvijao, uključujući kontinuirani razvoj zemalja BRIKS-a, korist od korišćenja dolara u međunarodnom obračunu počela je da se smanjuje“, naveo je on.

Međutim, Zou napominje da uvođenje valutnog bloka BRIKS-a, koji integrišu Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, neće odmah zameniti američki dolar i da se stvaranje takve valute priprema godinama.

"Uvođenje valute BRIKS-a ne znači da će dolar iznenada propasti, ali moramo da se pozabavimo pitanjem dedolarizacije. Ako se, na primer, takva regionalna valuta pojavi do sredine ovog veka, mislim da će to podstaći razvoj i tih zemalja i celog sveta“, naglašava Zou.

Dok je projekat valute BRIKS-a još u početnim fazama, Rusija, jedna od najvećih ekonomija bloka BRIKS-a, prešla je da koristi kineski juan za bilateralna poravnanja kako bi izbegla sankcije SAD.

"Korišćenje juana ili rublje u plaćanju je najperspektivniji način da se udaljite od zapadnog platnog sistema“, izjavio je Kijang Ksijaojun, direktor Centra za rusko-centralnoazijske studije pri Šangajskom institutu za međunarodne studije.

Prema rečima Ismaila Musabegovića sa Beogradske bankarske akademije, proces dedolarizacije koji su započele zemlje BRIKS-a neće preko noći dati rezultate.

"To je proces koji će trajati sledećih nekoliko godina, a možda i desetina godina da bi se videli rezultati“, objašnjava Musabegović za "Ekspres“.

On dodaje da je neophodno da prvo dođe do osnivanja te BRIKS valute koja bi bila nešto poput evra.

"Ona bi prvo bila korišćena u međusobnoj trgovini zemalja BRIKS-a, pa bi tek onda mogla da bude upotrebljena od strane nekih drugih zemalja ako se pokaže kao stabilna i jaka i ako se uspe u građenju njenog imidža, odnosno poverenja među drugim korisnicima“, kaže Musabegović.

Inače, projekat izdavanja zajedničke valute za transakcije među zemljama BRIKS bloka počeo je da se razmatra prošle godine, kada je ruski predsednik Vladimir Putin izjavio da se inicijativa razmatra na samitu BRIKS-a u Kini, s ciljem suzbijanja hegemonije SAD.

Nedavno je zamenik predsednika Državne dume Aleksandar Babakov izjavio da će se o izdavanju takve valute raspravljati tokom sledećeg samita BRIKS-a, koji će biti održan u avgustu u Durbanu u Južnoj Africi, uz uključivanje novih zemalja u blok, a to bi mogle da budu Saudijska Arabija i Iran.

BRIKS nadmašio G7

Ono što je takođe interesantno, a što nije dobilo veliki publicitet u zapadnom svetu, jeste činjenica da je BDP zemalja BRIKS-a nadmašio Grupu sedam (G7).

BRIKS je premašio G7 u pogledu bruto domaćeg proizvoda zasnovanog na paritetu kupovne moći, pokazuju podaci koje je objavila britanska ekonomska istraživačka firma "Ejkorn makrokonsalting“.

G7 čine Sjedinjene Države, Kanada, Velika Britanija, Francuska, Italija, Nemačka i Japan.

Grupa BRIKS čini 41 odsto svetske populacije i čini 16 odsto svetske trgovine. Pet zemalja BRIKS-a sada doprinosi gotovo 31,5 odsto globalnog BDP-a, u poređenju sa 30,7 odsto zemalja G7, navodi "Ejkorn“.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
26°C
28.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve