GAŠENJE POŽARA, POŠUMLJAVANJE... Kako će lideri G7 pomoći Brazilu?
Lideri G7, okupljeni na samitu u Bijaricu, izrazili su spremnost da pomognu Brazilu u borbi protiv požara koji bukte širom Amazonije i obnovi prašume dok se na desetine hiljada vojnika priključuje gašenju vatrene stihije koja je uznemirala ceo svet.
Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je da su lideri samita blizu sporazuma o podršci Brazilu, dodajući da će dogovor obuhvatiti i tehničke i finansijske mehanizme kako bi pomoć bila što efikasnija.
Nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da će njena i druge zemlje razgovarati sa Brazilom o pošumljavanju Amazonije kada požari tamo budu ugašeni.
Shutterstock
"Naravno, to je brazilska teritorija, ali ovde su u pitanju prašume i to je zaista globalno pitanje, ugrožena su pluća cele naše Zemlje, zato moramo da nađemo zajednička rešenja", istakla je Merkel.
Na samitu G7 u Bijaricu Merkel i francuski predsednik Emanuel Makron razgovarali su sa predsednikom Čilea, a nemačka kancelarka je navela da nude "svu moguću logističku i drugu pomoć", koju će organizovati EU. Merkel je dodala i da brazilski predsednik Žair Bolsonaro ulaže "značajne snage" u borbu protiv požara.
Shutterstock
Papa Franja je pozvao vernike da se mole da se požari u Amazoniji što je pre moguće stave pod kontrolu.
"Svi smo zabrinuti zbog požara u Amazoniji", rekao je papa.
Predsednik Brazila Žair Bolsonaro je na Tviteru objavio da je telefonom razgovarao sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanijahuom koji je rekao da će Izrael uputiti avion za pomoć u gašenju požara, prenosi AP.
EPA-EFE/Joedson Alves
Bolsonaro je u petak objavio da će njegova vlada uputiti 44.000 vojnika da pomognu u gašenju požara u prašumama Amazonije, ali je do sada upućeno samo nekoliko stotina. Uz podršku vojnih aviona, brazilski vojnici su počeli da se raspoređuju po prašumama Amazonije u borbi protiv požara koji pogađaju taj region rekordnim intenzitetom.
Uprkos zabrinutosti međunarodne zajednice, Bolsonaro je novinarima rekao da se situacija vraća u normalu. Rekao je i da "razgovara sa svima" o tom problemu, uključujući predsednika SAD Trampa, španskog premijera Pedra Sančeza i nekoliko lidera Latinske Amerike.
August 2019 is continuing an active Amazon fire season, with large and intense fires burning in the region. @NASA satellites tracked actively burning fires across South America and captured images of smoke in the last week. https://t.co/EZKu01MPHg pic.twitter.com/VEoNZi2KJQ
— NASA Earth (@NASAEarth) August 23, 2019
Satelitski snimci pokazuju da je ove godine u oblasti Amazonije izbilo više od 41.000 požara, od čega polovina samo u ovom mesecu. Prašuma u Amazoniji, koja se naziva i "plućima sveta", jedan je od najvrednijih resursa koji svet ima za borbu protiv klimatskih promena zbog toga što apsorbuju enormne količine ugljen dioksida i proizvodi kiseonik.
Kada se dogodi šumski požar, u atmosferu se emituje ugljen dioksid, što povećava nivo ugljenika, a naučnici strahuju da će se uskoro doći do tačke kada ni Amazonija neće moći da prima i zadrži dovoljno ugljenika, koji će odlaziti direktno u atmosferu. BBC navodi da bi to moglo da dovede do klimatske katastrofe i poništi sve klimatske ciljeve koje su mnoge države postavile.