Svet
13.12.2022. 19:15
R.E./Klima 101

Milioni evra

Kako Amerika pomaže plemenima u njihovom begu od klimatskih promena

porast nivoa mora
Izvor: Shutterstock

Tri starosedelačka plemena, dva sa Aljaske i jedno iz Vašingtona, dobiće po 25 miliona od odeljenja unutrašnjih poslova Sjedinjenih Američkih Država kako bi pobegla od erozije i porasta nivoa mora na sigurnije teritorije.

Pored toga, Federalna agencija za upravljanje vanrednim situacijama (FEMA) izdvojiće otprilike dodatnih 20 miliona dolara za bezbedno rušenje stare imovine i sticanje ili izgradnju nove.

Ovo je jedan od najozbiljnijih nacionalnih podviga kada je reč o premeštanju zajednica ugroženih klimatskim promenama.

"Moramo da zaštitimo zemlju Indijanaca od sve jačih i jedinstvenih efekata klimatskih promena”, kazala je tim povodom sekretarka unutrašnjih poslova Deb Haland, inače prva osoba starosedelačkog porekla na ministarskoj poziciji u američkoj vladi.

"Pomoć ovim zajednicama da se presele na sigurno u svojoj domovini je jedna od najvažnijih investicija u vezi sa klimom koje smo mogli da realizujemo u zemlji Indijanaca", dodala je ona.
 

Tri plemena koja napuštaju svoja ognjišta u begu od posledica klimatske krize dolaze iz sela Njutok i Napakiak sa Aljaske i indijanske nacije Kino iz Vašingtona.

Više studija u Njutoku, na reci Ninglik, potvrdilo je da ne postoji ekonomičan način da se na tom prostoru zaustavi erozija, te da je relokacija jedino rešenje za tamošnje stanovništvo. Uz trenutne stope erozije od oko 20 metara godišnje, očekuje se da reka dovede u opasnost kritičnu infrastrukturu u naredne četiri godine. Nova lokacija ovog plemena već se zna: Mertarvik, udaljen petnaestak kilometara od Njutoka. Putevi već postoje, ali je kuća tek nekoliko.

Napakiak se smestio na reci Kuskokvim i suočava se, baš kao i Njutok, sa ubrzanom erozijom koja preti lokalnoj školi, aerodromu, bunaru za vodosnabdevanje i kućama. Naposletku, ovo mesto je takođe na udaru vremenskih ekstrema, jakih oluja i poplava. Iako Napakiak poseduje plan o povlačenju i premeštanju, do sada im je falilo sredstava da se to sprovede u delo.

Kada je reč o indijanskoj naciji Kino, koja dolazi iz sela Tabolah na ušću reke Kino u Tihi okean, ona je posebno osetljiva na porast nivoa mora, oluje i poplave. Pleme je već odredilo gde se nalazi njihova buduća naseobina međutim, uprkos naporima, nedostatak novca učinio je da se proces preseljanja oduži. Kako se procenjuje, 25 miliona dolara od američkih vlasti pokriće četvrtinu troškova ovog poduhvata.

U decembru u Njutoku, Napakiaku i Tabolahu počinje planiranje preseljenja koje će trajati 120 dana.

Inače, za još osam plemena pripremaju se grantovi od ukupno 40 miliona dolara. Ovim zajednicama neophodna je dodatna podrška da bi donele odluku o preseljenju ili se adaptirale na promene klime. Suočavaju se sa rizicima kao što su erozija, poplave, požari i posledice uragana koji u svetlu klimatske krize postaju sve veći izazovi širom sveta.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Da li mlade u Srbiji uopšte zanimaju klimatske promene
Klimatske promene

Nova studija

26.09.2022. 12:05

Da li mlade u Srbiji uopšte zanimaju klimatske promene

Svetska organizacija za zaštitu prirode WWF nedavno je objavila novu studiju o uključivanju mladih u ekološke i teme očuvanja prirode. Studija predstavlja analizu interesovanja i kapaciteta mladih, ali i prikaz obrazovnih i institucionalnih prilika koje su im na raspolaganju.
Close
Vremenska prognoza
broken clouds
6°C
18.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve