Svet
29.05.2023. 15:20
Mihailo Paunović

Bela kuća

Zašto se Džejms O’ Brajan vraća na Balkan

Amerika
Izvor: Shutterstock

Ukoliko vraćanjem Kristofera Hila iz penzije to nije postalo kristalno jasno, povratak O’ Brajana na Balkan je definitivno potvrdio tezu da se Bajden u velikoj meri uzda u stare, proverene, iskusne kadrove

"Poznat kao savetnik za niz pitanja, uključujući evropske mirovne pregovore, naučne i ekološke sporazume, postsovjetsku tranziciju Rusije i Ukrajine i inicijative za istragu i krivično gonjenje odgovornih za ratne zločine. Kao prvi predsednički izaslanik za pitanja talaca od 2015. do 2017. godine, pomogao je u uspostavljanju kancelarije i radio na bezbednom povratku 100 američkih državljana“, ovim rečima Bela kuća je opisala Džejmsa O’ Brajana koga je Džozef Bajden nedavno nominovao za pomoćnika državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja.

O’ Brajan je čovek koji je služio u dve američke administracije kao specijalni izaslanik predsednika, a od nove pozicije, na kojoj bi trebalo da zameni Karen Donfred, deli ga još potvrda američkog Senata.

Ono što nije navedeno u saopštenju Bele kuće, a što je ljudima na prostoru Balkana mnogo važnije, jeste da O’ Brajan odlično poznaje ovaj region.

Naime, bio je deo američke delegacije tokom pregovora Kosova i Srbije u Rambujeu 1999. godine. Takođe, bio je uključen i u pronalaženje rešenja za okončanje rata u BiH i pomogao je u formulisanju Dejtonskog sporazuma iz 1995. godine. Isto tako, O’ Brajan je predvodio podršku SAD Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju sa sedištem u Hagu, koji je pomogao privođenje pravdi odgovornih za ratne zločine protiv čovečnosti, a pored svega bio je i viši savetnik bivše sekretarke Medlin Olbrajt.

Lako je zaključiti da se radi o prekaljenom političaru koji je u više navrata učestvovao u kreiranju politike na ovim prostorima.

Sada započinje novu diplomatsku misiju i pridružiće se ostalim američkim "specijalcima“ za Balkan. Stupanjem na novu poziciju automatski će postati nadređeni Gabrijelu Eskobaru, aktuelnom izaslaniku SAD za Zapadni Balkan.

Njegov, gotovo izvestan, povratak na Balkan izazvao je slične reakcije kao nekadašnji povratak iz penzije Kristofera Hila. Njihovo iskustvo i poznavanje istorije ovog prostora takođe su dosta slični.

Ukoliko vraćanjem Kristofera Hila iz penzije to nije postalo kristalno jasno, povratak O’ Brajana na Balkan je definitivno potvrdio tezu da se Bajden u velikoj meri uzda u stare, proverene, iskusne kadrove.

Povratak diplomata na Balkan koji su, u prošlosti, već ostavljali dubok politički trag na ovim prostorima takođe govori i o tome koliko je američkoj administraciji važan ovaj region, odnosno koliko su joj važna nerešena pitanja od Bosne do Kosova, ali i maksimalno suzbijanje ruskog i kineskog uticaja.

Bez obzira na to što Srbija predstavlja samo deo prostora kojim će se O’ Brajan baviti od trenutka kada stupi na novu poziciju, njegovo nominovanje je nametnulo očekivano pitanje – šta će nekadašnji član administracije Bila Klintona doneti sa sobom i kako će se to odraziti na nas.

Odgovore bismo mogli da dobijemo tek kada O’ Brajan povuče svoje prve poteze, ali ono što već sada možemo da pretpostavimo jeste da neće doći ni do kakvog zaokreta u politici SAD, pre svega prema pitanju Kosova.

Naprotiv, u kombinaciji sa Gabrijelom Eskobarom, u odnosu na koga ima veći autoritet, i preiskusnim Kristoferom Hilom, on će samo pojačati pritisak na Beograd i Prištinu da što pre dođu do konačnog sporazuma.

Njegov povratak na Balkan mogao bi da se tumači i time da su SAD nezadovoljne postignutim kada je reč o pregovorima jer realno govoreći ni Beograd ni Priština se ne pridržavaju Ohridskog sporazuma… Pre svega zbog činjenice da je Zajednica srpskih opština i dalje tačka koju kosovski političari ne nameravaju da ispune. 

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Close
Vremenska prognoza
clear sky
19°C
21.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve