Vesti
28.03.2025. 17:20
R. E.

Kosovo

Dijalog Beograda i Prištine: Da li će Sorensenu uspeti ono što Lajčaku nije?

1
Izvor: Beta

Može li danski diplomata Peter Sorensen, koji je od februara na funkciji specijalnog izaslanika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine, da učini ono što njegovom prethodniku Miroslavu Lajčaku nije uspelo za pet godina, da oživi dijalog?

Sorensenu je, nedavno, prva stanica bila Priština, i to baš na godišnjicu pogroma nad Srbima – 17. marta. Osam dana kasnije došao je i u Beograd.

Kako je i sam istakao, on pokušava da odmrzne dijalog nakon što je došlo do prekida pregovora Srbije i predstavnika privremenih institucija sa KiM.

Kontakti su praktično prestali kad je vlast u Prištini uzelo Samoopredeljenje Aljbina Kurtija. Kurti je pobedio i na februarskim izborima, ali neće moći sam da formira vladu.

Za njegove vlasti, "zbrisane“ su praktično sve srpske institucije sa Kosova i Metohije, Zajednica srpskih opština nije formirana, iako je to predviđeno još Briselskim sporazumom.

Sorensen je nakon sastanaka sa srpskim rukovodstvom naglasio važnost nastavka truda i napretka u dijalogu.

"U Beogradu sam se sastao se sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ministrom spoljnih poslova Markom Đurićem i glavnim pregovaračem Petrom Petkovićem u okviru svog mandata. Cenim što sam čuo njihove poglede na sledeće korake i naglašavam važnost nastavka truda i napretka u dijalogu“, napisao je Sorensen na nalogu na mreži Iks.

Sastanak Vučića i Sorensena bio je prvi otkad je danski diplomata preuzeo dužnost od Lajčaka. Predsednik Srbije je, upoznajući gosta sa trenutnim stanjem, istakao da je stav Srbije da samo konstruktivan dijalog i kompromisno rešenje mogu da donesu dugoročan mir.

"Otvoren i korektan prvi sastanak sa gospodinom Sorensenom, koga sam upoznao sa problemima sa kojima se suočava naš narod na Kosovu i Metohiji. Izrazio sam posebnu zabrinutost zbog teškog položaja u kom se nalaze Srbi na KiM zbog mnogobrojnih eskalatornih, jednostranih i nasilnih poteza Prištine“, naveo je Vučić.

On je gostu ukazao i na konstantne opstrukcije koje Priština sprovodi u procesu dijaloga i ponovio da je formiranje ZSO-a, posle 12 godina prištinskog odbijanja da ispuni tu obavezu, preduslov za početak suštinske normalizacije odnosa.

Vučić je naglasio očekivanje da će EU pojačati svoj angažman i održati nepristrasnu ulogu u ovom procesu.

"Ponovio sam stav Srbije da samo konstruktivan dijalog i kompromisna rešenja mogu doprineti dugoročnom miru i stabilnosti na Zapadnom Balkanu“, istakao je Vučić.

S druge strane, u Prištini se izaslanik iz EU sastao sa predstavnicima vlasti na najvišem nivou, gde je razgovarano i o razlozima odbijanja formiranja ZSO-a, a on je upravo u Prištini insistirao na tezi da je "suština dijaloga kompromis“, što se dešava prvi put otkad se vode pregovori Beograda i Prištine.

Ovaj deo Sorensenovog nastupa privukao je pažnju i analitičara.

"To je nešto o čemu mi pričamo već skoro deset godina. Dakle, jedino je moguće političko rešenje uz kompromis. I to je nešto što sam rado čuo“, rekao je karijerni diplomata Zoran Milivojević za RTS.

On je istakao i to da je važan povratak razgovorima o normalizaciji, a ne statusnim pitanjima, što je i dovelo dijalog u ćorsokak.

Ipak, čini se da je više pažnje od sastanka sa Vjosom Osmani i Aljbinom Kurtijem privukao sastanak Sorensena sa opozicijom, odnosno sa liderima Alijanse za budućnost Kosova (AAK) Ramušom Haradinajem, Demokratske partije Kosova (PDK) Memljijem Krasnićijem i liderom Demokratske lige Kosova (LDK) Ljumirom Abdidžikuom.

"Svi imaju ličnu istoriju vezanu za dijalog, znaju da je proces normalizacije važan za Kosovo i da ga svi moraju podržati“, rekao je diplomata posle sastanaka, preneo je KoSSev.

Ono što je poznato, Ramuš Haradinaj je govorio o potrebi da se SAD uključe u dijalog uz ulogu EU kroz koju se ogleda rad Sorensena, a takođe je rekao i da je cilj "međusobno priznanje“.

Abidžiku je govorio o razlozima za odbacivanje nacrta Statuta ZSO-a, optužujući odlazeću vladu Aljbina Kurtija da je prihvatila "dokument o teritorijalnoj autonomiji na Kosovu“.

Na kraju, Krasnići iz partije Hašima Tačija je izrazio sličan pristup kao Haradinaj, ističući da je važan restart pregovora sa novom energijom, konstruktivnim pristupom, sa jasnim fokusom na krajnji cilj, što je prema njemu takođe "međusobno priznanje“.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Vučić o tome što je Kenija priznala Kosovo
Kosovo

Predsednik Srbije

27.03.2025. 20:30

Vučić o tome što je Kenija priznala Kosovo

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je , nakon što je Kenija priznala nezavisnost Kosova, da će Srbija morati da šalje delegacije na istok Afrike gde Kenija ima svoj uticaj, kako bi se zaustavio taj trend.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
23°C
02.05.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve