Sad ih ima, navalite
Zašto treba da jedemo jagode i kako da odaberemo najbolje
Napokon su stigle! Sočne, slatke, mirisne... ali i zdrave.
Jagode su dobre za zdravlje celog tela. Sadrže veliku količinu vitamina, vlakana i posebno visok nivo antioksidanas - polifenola, a ne sadrže nimalo natrijuma, masti ili holesterola. One su među 20 najboljih voća po antioksidativnom kapacitetu i dobar su izvor mangana i kalijuma. Samo jedna porcija (oko osam jagoda) daje više vitamina C od pomorandže.
Pokazalo se da polifenoli u jagodama poboljšavaju osetljivost na insulin kod odraslih bez dijabetesa. Ne samo da jagode imaju malo šećera, već vam mogu pomoći i u metabolizmu drugih oblika glukoze.
Jagode imaju antiinflamatorne efekte, koji mogu sprečiti oštećenje kože kada se primenjuju na koži. U jednoj maloj studiji, kozmetički tretmani na bazi jagode štitili su kožu izloženu štetnom ultraljubičastom A (UVA) zračenju, posebno u kombinaciji sa koenzimom Q10.
Jedna studija pokazala je da antiinflamatorne prednosti jagoda mogu pomoći i u funkciji drugih delova tela, uključujući zglobove. Za ljude sa osteoartritisom i bolovima u zglobovima, jagode mogu pomoći u smanjenju bolova i otoka i poboljšanju kvaliteta života. U jednoj studiji, odrasli koji su jeli 50 grama jagoda svaki dan tokom 24 nedelje imali su značajno smanjenje bola i upale.
Kada birate jagode, uzmite one koje su srednje veličine, jarko crvene i nisu previše mekane. Važno je i da mirišu, i da su im peteljke zelene i sveže. U frižideru mogu da stoje i nekoliko dana ukoliko ih na dobar način zapakujete, piše WebMD.
Iako jagode sadrže šećer, u pitanju je fruktoza, a ne saharoza ili dodat šećer. Ono što pomaže usporenoj apsorpciji tog šećera su i vlakna koja se nalaze u voću. Oko 100 grama je sasvim dovoljno za dobijanje zdravstvenih benefita, a da se ne pretera sa količinom kalorija i šećera koji se unose.
Jagode su odličan izvor magnezijuma, fosofra, kalcijuma, kalijuma, folata i vitamina K.