Zdravlje
05.05.2023. 02:50
R.E

Nova studija

Korišćenje interneta i problemi sa mentalnim zdravljem dece

telefon, dete
Izvor: Shutterstock

Prekomerno koriščenje interneta može uticati na razvoj mozga kod dece u periodi adolescencije. Takođe, to može uzrokovati i poremećaj raspoloženja, otkriva nova studija.

Deca uzrasta od 9 i 10 godina koja provode više vremena na pametnim telefonima, tabletima, video igricama i uz TV, pokazala su veći nivo depresije i anksioznosti do 11. i 12. godine starosti, otkrili su istraživači.

Takođe, istraživači su povezali neke od ovih poremećaja raspoloženja sa stvarnim strukturnim promenama koje se dešavaju u mozgu dece u razvoju, prema izveštaju koji je nedavno objavljen u publikaciji "Journal of Behavioral Addictions".

"Došlo je do promena na mozgu tokom dvogodišnjeg perioda kod mlađe dece, koji su u vezi sa depresijom i anksioznošću“, rekao je viši istraživač dr Mark Potenza, profesor psihijatrije u Centru za proučavanje dece Medicinske škole Jejla u Nju Hejvenu, piše WebMD.

Kada su istraživači pregledali prvu rundu podataka za decu uzrasta između 9 i 10 godina, otkrili su vezu između čestog korišćenja ekrana i poremećaja raspoloženja, kao i ponašanja poput agresije, rekao je Potenza.

Takođe su primetili obrasce u promeni strukture mozga kod te dece slične onima koji su povezani sa maloletničkom konzumacijom alkohola, dodao je on.

Uočene promene mozga uočene su i na kortikalnim regijama mozga uključenim u procese poput pažnje ili emocionalne regulacije, kao i subkortikalnim delovima mozga povezanim sa nagonima, rekao je Potenza.

"Svet nakon pandemije učinio je važnijim nego ikada da razumemo uticaj koji digitalni mediji imaju na decu", rekla je dr Šeril Vils, direktorka dečje psihijatrije u MetroHealth sistemu u Klivlendu.

"Tokom pandemije, obrazovanje je prešlo na računare i internet. Iako su deca sada uglavnom ponovo u školi, nastavnici koriste ekrane u većoj meri nego što su to činili ranije“, rekla je Vils. "U prošlosti je situacija bila da kada dete dođe iz škole, roditelj reguliše košišćenje ekrana, međutim, sada već tokom dana u školi bivaju izloženi njima, mnogo više nego ranije."

Mnogi roditelji pokušavaju da kontrolišu korišćenje interneta time što u jednom trenutku isključe uređaje ili ih sklone od dece, kako bi deca mogla da se bave drugim aktivnostima. Stručnjaci se slažu da je ovaj model dobar, ali dodaju da je najbolji savet potpuno isključiti uređaje sa ekranima oko devet uveče, kako bi dečji mozak imao dovoljno vremena da se opusti pred spavanje.

Gašenje uređaja par sati pred spavanje nije savet koji važi samo za decu, već za sve nas, ali je za decu posebno važan, jer se tokom sna njihov mozak najznačajnije razvija, a gledanje u telefon i slične uređaje, umnogome utiče na kvalitet sna.

Kako navode stručnjaci, osim što menja strukturu mozga, deca koja koriste internet prekomerno pokazuju i znake zavisnosti od njih, što ima dodatni negativan uticaj na njihov razvoj.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Proverite da li ste "helikopter roditelj"
1

Loš modela vaspitanja

30.10.2022. 04:05

Proverite da li ste "helikopter roditelj"

Izraz "helikopter roditelj" prvi put je spomenuo psiholog Haim Gino 1969. godine, kako bi opisao roditelje koji neprestano nadgledaju svoju decu, tj. "lebde nad njima kao helikopter".
Close
Vremenska prognoza
clear sky
13°C
28.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve