Pokazalo istraživanje
Pakslovid umanjuje rizik od produženog kovida
Pakslovid, lek protiv kovida - 19, koji umanjuje rizik od hospitalizacije i smrti od korona virusa, takođe, umanjuje rizik od produženog kovida, pokazala je nova studija.
Istraživanje, koje je sprovelo Američko Ministarstvo za pitanja veterana, je objavljeno u subotu, a naučnici su analizirali zdravstvene podatke više od 56.000 ratnih veterana, uključujući više od 9.000 onih koji su dobijali pakslovid tokom prvih pet dana od infekcije.
Analizom je utvrđeno da su oni koji su uzimali pakslovid imali za 26 odsto manji rizik da razviju simptome produženog kovida, koji uključuju bolesti srca i krvnih sudova, hroničan umor, bolesti jetre i bubrega, bolove u mišićima, neurokognitivne smetnje i kratak dah.
Pakslovid je takođe smanjio rizik od hospitalizacije i smrti nakon infekcije korona virusom.
Pacijenti koji su bili uključeni u studiju imali su u proseku 65 godina, a zarazili su se između 1. marta i 30. juna 2022. Svi su imali bar jedan faktor rizika da razviju teži oblik kovida, uključujući stariju dob, dijabetes ili su bili pušači.
"Pakslovid smanjuje rizik od težeg oblika bolesti, a sada imamo dokaz da pomaže i da se umanji rizik od produženog kovida", kaže za CNN dr Zijad Al-Ali, vođa studije.
Milioni ljudi koji su bolovali od kovida, imaju dugotrajne simptome nakon infekcije, ali za sada ne postoji poseban tretman za produženi kovid. Pakslovid je lek koji kombinuje dve supstance - nirmatrelvir i ritonavir. Mogu ga koristiti i deca od 12 godina naviše.
Ovaj lek proizvodi kompanija "Fajzer" i uzima se u periodu od pet dana. Najbolje deluje kada počne da se primenjuje pet dana nakon što se pojave simptomi.
Istraživači su primetili da nije jasno da li duže uzimanje leka ili veća doza, ili i jedno i drugo, mogu još više da smanje rizik od produženog kovida. Američki Nacionalni institut za zdravlje saopštio je u oktobru da će pokrenuti studiju o pakslovidu kao tretmanu za pacijente koji su već razvili simptome produženog kovida.