Patogeneza
Čudo prirode: Ptica kojoj ne treba mužjak da bi se razmnožavala
Kalifornijski kondor je najveća ptica koja živi u Severnoj Americi. Raširena krila su mu duga tri metra, a može se dići na visine do četiri i po kilometra. Naučnici su nedavno otkrili još jednu čudesnu stvar kod ovih ptica, a tiče se njihove reprodukcije...
Oliver Rajder, direktor Alijanse za očuvanje divljih vrsta pri Zoološkom vrtu u San Dijegu, rekao je da je ovo otkriće bilo pravi "Eureka!“ momenat za njegov tim.
Naime, ženke kondora mogu proizvoditi mladunce bez učešća mužjaka u tom procesu. Ovaj retki fenomen naziva se patogeneza.
Kondori su ugrožena vrsta već više od veka, jer su ih Evropljani, pri naseljavanju zapada, ubijali i trovali, krali njihova jaja i drastično smanjili broj antilopa, jelena i drugih divljih životinja kojima se kondori hrane. Njihov broj se uporno smanjivao sve do 1982. kada je preostalo samo dvadeset i dve jedinke, a vlast se uključila u borbu za njihovo očuvanje.
Fantastično otkriće o načinu razmnožavanja ove vrste, nastupilo je kada su naučnici zaduženi za nadgledanje ove vrste istraživali familijarne odnose jedinki u istom delu rezervata i otkrili da mladunci nemaju nikakvu genetsku povezanost sa muškim jedinkama.
Rajder se seća osećaja koji je doživeo razgovarajući sa kolegom kada su shvatili da se radi o patogenezi.
Patogeneza, inače, potiče od grčkog izraza za "devičansko rođenje“ i ustanovljeno je kod više vrsta insekata.
Rajder kaže da se još uvek ne zna koliko se drugih vrsta divljih životinja možda razmnožava na ovaj način, jer nisu uzimani uzorci od njih.
Kondori su još uvek na listi ugroženih vrsta, a ostaje nepoznato kako će patogeneza uticati na povećanje njihovog broja i obnavljanje vrste u divljini. Oba muška ptića rođena ovim procesom bili su slabi i nisu poživeli dugo, prenosi Gardijan.
Ipak, Oliver Rajder smatra da je ovo otkriće ključno u razumevanju i pospešivanju rasta njihove populacije.
"Ova vrsta je izuzetno ugrožena, ali postoji velika podrška javnosti za njihov oporavak“ zaključuje Rajder.