"Vladislav Petković Dis”
Biblioteka u Čačku proslavlja veliki jubilej
Gradska biblioteka "Vladislav Petković Dis” u Čačku proslavlja 175 godina postojanja i ovom prilikom poziva publiku na svečano otvaranje izložbe "Utočište reči, pribežište smisla” autora dr Bogdana Trifunovića.
Svečana proslava i otvaranje izložbe realizuju se kao uvodni program u okviru projekta Čačanska Rodna, Čačak – Nacionalna prestonica kulture 2023. godine, a tokom narednih mesec dana ljubitelji pisane reči moći će ovu izložbu da pogledaju besplatno.
Na svečanom otvaranju, u petak 10. marta u 12:00 sati publici će se obratiti državni sekretar u Ministarstvu kulture Miodrag Ivanović, upravnik Narodne biblioteke Srbije Vladimir Pištalo, gradonačelnik Čačka Milun Todorović, dramski umetnik Nebojša Dugalić i direktor Biblioteke i autor izložbe Bogdan Trifunović.
Povodom ovog značajnog jubileja publika će moći da uživa i u monodrami "Na Drini ćuprija” Iva Andrića u izvođenju dramskog umetnika Tihomira Stanića. Monodrama će biti izvedena u Velikoj sali Biblioteke sa početkom u 19 časova, a besplatne karte su zainteresovani građani već preuzeli.
Značaj Gradske biblioteke u Čačku
Gradska biblioteka Čačak, najstarija ustanova kulture u gradu na Zapadnoj Moravi, u prošlosti je promenila više imena i adresa, ali je uvek bila i ostala utočište reči i pribežište smisla mnogih generacija koje su uz nju stasavale.
Počeci čačanske Biblioteke sežu u 1848. godinu, kada su 24. januara ugledni građani varošice od 1.000 stanovnika osnovali "Društvo Čitanja Srpsko-Slavenskij Novina u Čačku”. Članovi društva su bili uglavnom iz redova činovnika, a pretplatili su se na desetak listova, koji su se tada mogli nabaviti isključivo u Beogradu. Od tada do devedesetih godina 20. veka ustanova je radila kao Čitalište, Čitaonica, Biblioteka, ali od 1994. godine ona je matična za područje opština Čačak, Gornji Milanovac, Lučani i Ivanjica. Povodom 150 godina postojanja 1998. godine, ustanova sa ponosom nosi ime Gradska biblioteka "Vladislav Petković Dis” Čačak.
Od 2019. godine ona je smeštena u novoj zgradi u Sinđelićevoj ulici br. 24, koja ispunjava najviše standarde za javne biblioteke i kao ustanova kulture jedna je od najsavremenijih u Srbiji. Sa 3.500 m2 Gradska biblioteka u Čačku je u našoj zemlji najveća javna biblioteka pod jednim krovom. Knjižni fond broji više od 250.000 publikacija, u štampanom ili digitalnom obliku, u okviru kojeg se nalaze stručne publikacije, beletristika, stare i retke knjige, tri legata, časopisi, sitni bibliotečki materijal (razglednice, fotografije, plakati) itd. Ustanova pripada značajnijim izdavačima među javnim bibliotekama Srbije. Ukupan broj aktivnih korisnika Biblioteke je veći od 7.000. U godini preseljenja na stalnu adresu Biblioteka je u okviru Cobiss mreže od 230 biblioteka u Srbiji bila druga po ukupnom broju korisnika, odmah iza Narodne biblioteke Srbije.
Svake godine Biblioteka organizuje dve prepoznatljive manifestacije (Disovo proleće i Štampana reč) kao i brojne programe: književne večeri, tribine, izložbe, predavanja, muzičko-poetske programe, radionice, kvizove za decu i mlade, gostovanje pisaca i drugih umetnika, organizovane posete učenika…
Gradska biblioteka poseduje i Sobu legata u okviru koje su smeštene tri biblioteke celine, a koje ustanova baštini dugi niz godina. Preseljenjem u novu zgradu omogućena je njihova dostojna prezentacija i popularizacija. U legatima Milivoja i Božidarke Filipović, Jovana Davidovića i Siniše Paunovića mogu se videti muzejski primerci rukopisa, stare i retke knjige, rečnici na mnogim svetskim jezicima, primerci minijaturne knjige, lična prepiska sa savremenicima (Ivo Andrić, Miloš Crnjanski, Desanka Maksimović, Momčilo Nastasijević i drugi) umetnički predmeti, nameštaj, kolekcionarski primerci i njihove lične stvari…
Obeležavanje 175 godina Gradske biblioteke Čačak omogućili su Ministarstvo kulture Republike Srbije, Grad Čačak i Gradska biblioteka "Vladislav Petković Dis”.