Život
13.02.2025. 02:30
R. E.

Odoleva zubu vremena

DOK SVIRA RADIO, ŠTA BIH TI RADIO... Sve što niste znali o RADIJU i čiji je to, zapravo, izum

Radio
Izvor: Shutterstock

Dvadeset godina nakon što je izmišljen telefon, u etar su pušteni prvi radio signali. Prošlo je još 25 godina pre nego što je 13. februara 1946. prvi put emitovan program radija Ujedinjenih nacija. Ovaj datum je proglašen Svetskim danom radija, a obeležava se od 2011.

Pored televizije, Youtube-a i drugih striming platformi, radio i danas odoleva "zubu vremena“, a veliki broj ljudi ga sluša u kolima, gradskom prevozu, dok se opuštaju ili rade kućne poslove… preko neke od oko 33 hiljade radio stanica širom sveta!

Pročitajte kratku istoriju medija koji danas slavi 79. rođendan.

Giljermo Markoni, italijanski inženjer i fizičar, bio je fasciniran radio talasima, otkrićem Hajnriha Herca, i shvatio je da se mogu koristiti za slanje i primanje telegrafskih poruka, što je nazivao "bežičnim telegrafom“.

U decembru 1894. godine, Markoni je svojoj majci pokazao radio predajnik i prijemnik koji je napravio, a sleće godine je uspešno emitovao prve radio signale na udaljenost od oko 1500 metara.

Shvativši pun potencijal radija, ponudio ga je Vladi Italije, koja je odbila njegov predlog. Zbog toga je svoj izum patentirao u Engleskoj i tamo nastavio istraživanje. Otvorio je fabriku 1899. i uspostavio radio vezu između Velike Britanije i Francuske. Veza sa SAD je uspostavljena dve godine kasnije, a 1909. Markoni je dobio Nobelovu nagradu za fiziku za svoj "bežični telegraf“.

Međutim, ispostavilo se da Markoni nije bio prvi. Pretekao ga je Nikola Tesla četiri godine ranije, kada je kreirao teorijski model radija. Teslin prvi pokušaj da sudskim putem ostvari svoja prava je bio neuspešan, ali je 1943. Vrhovni sud SAD promenio odluku i priznao Nikolu Teslu kao izumitelja radija, iako ga nije fizički napravio.

Dvojica naučnika ipak nisu jedini koji su pretendovali da se nazovu "ocem radija“. Indijac Džagadis Čandra Bose demonstrirao je radio prenos 1896. u Kalkuti, a signal je putovao oko pet kilometara. Instrumenti koje je koristio tom prilikom se danas nalaze u muzeju Univerziteta u Kalkuti, piše sajt "Didyouknow".

Bose je uspeo da reši problem nemogućnosti signala da prođe kroz zidove i ponovio je svoju demontraciju 1899. u prostorijama londonskog Kraljevskog društva. Događaju je prisustvovao Markoni i smatra se da je tom prilikom ukrao Boseovu beležnicu u kojoj je bio crtež izuma, jer kasnije nije umeo da objasni kako je došao na ideju za dizajn svog uređaja. 

Bose nije konkurisao za patent jer je verovao da naučna saznanja pripadaju svima, ali je, na nagovor prijatelja, kasnije ipak to uradio. Međutim, Markoni je do tada već stekao međunarodnu slavu.

Anketa

 

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

(Ne)zaboravljeni Srbi: Vinaver, Lipton, Mika Alas... KOLIKO ZNATE O NJIMA
čovek, silueta, ljudi, starost

Da se podsetimo

09.07.2024. 12:50

(Ne)zaboravljeni Srbi: Vinaver, Lipton, Mika Alas... KOLIKO ZNATE O NJIMA

Milunki Savić, heroini balkanskih ratova i Prvog velikog rata, ženi čije je herojstvo i posvećenost rodoljublju poznato i u svetu, Srbi su konačno podigli spomenik u Beogradu.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
17°C
02.05.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve