Istražili smo
Koliko košta početak školske godine
Početak školske godine donosi mnogo uzbuđenja i očekivanja kako za đake, tako i za njihove roditelje. Međutim, uz to uzbuđenje dolazi i pitanje koje se često postavlja - koliko košta početak školske godine? U ovom članku ćemo razmotriti sve troškove koji prate početak školske godine.
Troškovi nabavke udžbenika i školskog materijala
Jedan od najvidljivijih troškova koji prate početak školske godine su nabavka školskog materijala. Ovo uključuje sve što je potrebno da bi đak bio spreman za učenje - olovke, sveske, knjige, bojice i mnoge druge potrepštine.
Svaka škola može imati svoj obiman spisak potrebnih udžbenika i na taj način povećavati troškove roditelja, a novac odlazi u fiskalne kase Zavoda za udžbenike. Roditelji se suočavaju sa izazovom da nabave sve što je na spisku, a to može značiti značajan izdatak, posebno za porodice sa više školske dece. Izuzetak od 2023. godine jeste Beograd, gde učenici srednjih i osnovnih škola dobijaju knjige besplatno.
Udžbenici u osnovnoj školi se i dalje mogu naći u zavodima za udžbenike ili kod lokalnih preprodavaca po pristojnim cenama i do 10.000 dinara po kompletu za određeni razred, dok se već u srednjoj školi cene udžbenika kreću i preko 1.000 dinara po knjizi.
S druge strane, udžbenici nisu sve što je potrebno. Cena olovaka i hemijski se kreću čak i do 150 dinara, dok su cene rančeva u rasponu od 1.000 do 3.000 dinara, u zavisnosti od veličine i modela.
Iz godine u godine se planiraju i organizuju razne fondacije kako privatne tako i ministarstva prosvete radi dodele besplatnih udžbenika najugroženijima, ali svakako da bi najbolja opcija bila razmotriti cene koje prevazilaze određene granice i mogućnosti većine roditelja.
Troškovi dodatnih aktivnosti i dopunskih časova
Pored osnovnih školskih troškova, mnogi roditelji se suočavaju sa dodatnim troškovima kao što su članstvo u sportskim timovima, muzičke škole, privatni časovi ili dopunski časovi za podršku učenju. Ove aktivnosti mogu biti važne za razvoj dece, ali takođe mogu dodatno opteretiti porodični budžet.
Najčešće se javlja potreba za časovima matematike i engleskog, gde cena jednog časa od sat vremena u kod privatnih nastavnika zna da pređe 1500 dinara. Postoje opcije grupnih časova, koje pohađa više dece odjednom, i oni znaju da budu nešto povoljniji, te je svakako značajno razmotriti i tu opciju dodatne nastave.
Troškovi školskog ručka i užine
Zaboraviti na troškove ishrane tokom školske godine je nemoguće. Mnogi roditelji moraju da obezbede ručak za svoju decu svakog dana, bilo da je reč o školskom obroku ili užini koju deca nose sa sobom. Ovi troškovi se mogu akumulirati tokom cele školske godine i treba ih pažljivo planirati.
Prethodne godine je cena školske užine u beogradskim školama prelazila 5000 dinara mesečno, što je otprilike 200 dinara dnevno samo za jedan obrok. Kako su roditelji počeli da odustaju od ovog načina plaćanja užine deci, cene su se vratile blizu početnih.
Bez obzira na to, roditelji bi trebali da razmotre mogućnost samostalnog spremanja užine za svoje školarce ili neke slične mogućnosti njihove ishrane u toku školske nastave.
Troškovi pripreme za polaganje ispita
Troškovi pripreme za polaganje ispita su važan aspekt početka školske godine, posebno za starije đake koji se pripremaju za važne ispite kao što su prijemni ispiti za fakultet ili završni ispiti.
Ova priprema može uključivati različite troškove, a roditelji često žele da obezbede dodatne resurse kako bi njihova deca imala najbolje šanse za upis. Evo nekoliko ključnih aspekata i troškova koji se odnose na pripremu za ispite:
Priprema za ispite često zahteva dodatne udžbenike, radne sveske i drugi materijal koji nije obuhvaćen standardnim školskim udžbenicima. Ovi materijali mogu biti specifični za ispit koji se polaže i često se moraju kupiti posebno.
Mnogi đaci se odlučuju za dodatne časove ili kurseve kako bi se bolje pripremili za ispite čija se cena kreće i preko 1500 dinara po času kod privatnih nastavnika ili organizovanim grupnim pripremama fakulteta. Ovi dodatni časovi mogu biti privatni časovi kod nastavnika ili pohađanje specijalizovanih kurseva za pripremu.
Za pripremu za ispite često su potrebni pripremni materijali kao što su testovi za vežbanje, zbirke sa pitanjima i odgovorima i druge vrste materijala koji pomažu u vežbanju i testiranju znanja. Ovi materijali se mogu nabaviti u specijalizovanim knjižarama ili online platformama.
Početak školske godine donosi brojne troškove za roditelje u Srbiji. Troškovi školskog materijala, uniformi, prevoza, dodatnih aktivnosti, odeće i obuće, ishrane, školskih aktivnosti i pripreme za ispite mogu značajno opteretiti porodični budžet.
Važno je da roditelji pažljivo isplaniraju sve potrebne troškove kako bi osigurali da deca imaju sve što im je potrebno za uspešno školovanje. Takođe, mogu istražiti mogućnosti za uštedu, kao što su kupovina polovnih udžbenika.
Razmislite o tome da kod komšija ili rođaka čija su deca godunu dana starija od vaše, zatražite udžbenike koje su oni prevazišli. Uz dobar plan, roditelji mogu olakšati početak školske godine i omogućiti deci najbolje obrazovanje.