Život
22.05.2023. 04:05
Dragan M. Milošević

Heroine Srbije

Da li znate ko je bila srpska Koko Šanel?

moda, modna revija
Izvor: Shutterstock

Kraljica srpske mode novijeg datuma, slavni modni kreator čiji su se modeli nosili na kraljevskim dvorovima, u predsedničkim palatama i po najistaknutijim modnim centrima Evrope...

Kažu da se dobar modni kreator rađa sa urođenim umetničkim talentom, ali da bi bio savršen, neophodno je da stekne odgovarajuće visoko obrazovanje i da ga treba, kroz višegodišnju praksu, dodatno izbrusiti. Po mnogima je Mirjana Marić do sada i jedina Srpkinja prava, vrsna modna kreatorka, koja je prošla ceo pomenuti stručno-razvojni ciklus, od urođenog talenta za modu, preko sticanja vrhunskog umetničkog obrazovanja, konačno do širokog dijapazona i dugogodišnjeg praktičnog rada, a što je sve zajedno Mirjanu lansiralo u sam vrh najkvalitetnijih i najproduktivnijih modnih kreatora Evrope.

Mirjana Marić rođena je 22. maja1938. godine u Kravlju kraj Niša, a od 1948. godine će se sa porodicom nastaniti u Beogradu. Diplomirala je 1960. godine na Odseku za tekstil Akademije za primenjenu umetnost u Beogradu, a krajem 1962. godine magistrirala je na Odseku za tekstil i savremene kostime prestižnog Rojal koledža u Londonu.

Tokom svoje magistrature ona je morala da savlada ceo proces, od tkanja i štampanja tekstila, preko izrade šablona za krojenje i šivenje, do završne izrade i pakovanja uzoraka u kutije. Sa tako stečenim znanjem, na tako referentnoj instituciji, obezbeđena joj je bila budućnost brzog zapošljavanja kao i otvoren put za izvesnost sticanja imena u struci. A ona, izrazito talentovana i sada visoko obrazovana, mlada i puna želje da se potvrdi u praksi, nije se libila da prihvati prvi ponuđeni posao i da ode daleko od Beograda, u malu Babušnicu, na jug Srbije, gde će dve godine raditi u štampariji "Tekstil kolor“.

Već 1964. godine prihvatiće ponudu da postane profesor u Školi za dizajn, što ju je vratilo u jugoslovenski centar mode, u Beograd. U narednih pet godina Mirjana će se afirmisati ne samo kao dobar pedagog, poznavalac i pratilac savremenih trendova u modi, već će ona početi i sa osvajanjem brojnih nagrada na takmičenjima modnih kreatora.

Godine 1970. dobila je status slobodnog umetnika, i kao već poznati modni kreator, zaposliće se u beogradskom "Jugoeksportu“, koji je uz "Centrotekstil“, bio najveće modno-tekstilno preduzeće u Jugoslaviji.

Za vrlo kratko vreme ona će postati dominantan modni kreator "Jugoeksporta“ i ličnost br.1 na Beogradskom sajmu mode, koji je u to vreme bio glavna modna arena za vrednovanje kvaliteta modnih kreatora Jugoslavije i Balkana.

Za četvrt veka svog kontinuiranog rada u "Jugoeksportu“ Mirjana je izrasla ne samo u vodećeg modnog kreatora na balkanskim prostorima već i u stručnjaka svetskog nivoa čije se modne revije organizuju po najvećim modnim centrima sveta, uz prisustvo svetske elite, i čiji se modeli poručuju iz kraljevskih dvorova, predsedničih rezidencija, diplomatskih korova...

Već 1975 i 1976. godine, oduševljen njenim sjajnim kreacijama i inovacijama, Mirjanu je pozvao iz Francuske vodeći svetski modni kreator Pjer Karden i ponudio joj je organizaciju dve velike modne revije na kojima bi ona upoznala Francusku i svet sa svojim ostvarenjima. Te dve vrhunske manifestacije, i uspostavljena saradnja sa slavnim Pjer Kardenom, bile su najveće odskočne daske u njenoj daljoj 40.godišnjoj umetničkoj karijeri. Posle toga nastavila je da radi u "Jugoeksportu", sa još većim intenzitetom i stvaralačkom voljom.

Porudžbine i pozivi za gostovanja stizali su sa svih strana sveta, a ona je i posle radnog vremena nastavljala da radi, u svom najdražem sobičku manjem od dva kvadratna metra, u kome je znala da provede i po 10 sati crtajući i ostvarujući kreacije kojima se divio najprefinjeniji svet mode.

Iz "Jugoeksporta“ je Mirjana sarađivala i sa drugim modnim kućama Jugoslavije, posebno sa "Monom“, "Tekstilom“ i "Rudnikom“... Njena pojava na modnoj sceni Srbije, i njen inovatorski rad i dostignuća, ubrzo će odrediti i produkciju velikih jugoslovenskih modnih kuća, ali i onih manjih tekstilnih firmi, koje će ručno izrađivati delove za njene haljine i druge modele.

Ali, bilo je tada i velikih problema u Mirjaninom radu. Veoma teško je uspevala da ubedi direktore "Jugoaksporta“ i drugih velikih kuća, da se okrenu sopstvenoj, domaćoj proizvodnji i da se više ulaže u izvozne poslove koji mogu biti bazirani na njenim i sličnim kreacijama. Ali učaureni birokratski aparat to nije želeo ozbiljnije primenjivati, direktori firmi u društvenom vlasništvu su se smatrali dovoljno bogatim da mogu sve da kupe pa čemu onda eventualna briga o nekoj ozbiljnijoj proizvodnji i plasmanu van zemlje. A bila je to jedinstvena prilika da se zauzme dominantno mesto u evropskoj tekstilnoj industriji i trgovini.

Dakle, rukovodstvo, komercijala i marketing nisu se trudili da prate fantastičan uspeh Mirjaninih kreacija i ona je zbog toga bila veoma nezadovoljna, mnogo se nervirala i gubila oko tih rasprava i ubeđivanja dragoceno vreme. Tako se događalo npr, da posle sjajne modne revije u Bejrutu ili Parizu, kada supruge bogatih šeika, industrijalaca, prinčeva i državnika, zatraže detaljnije podatke za svoje porudžbine, i za potrebe svojih kompanija, iz "Jugoekspota“ ne mogu dobiti bilo kakve podatke. Dakle posle oduševljenja prisutnih modelima, sledilo je razočarenje nemogućnošću adekvatnih poslovnih kontakata. A to je Mirjana sve manje mogla da trpi.

Inače Mirjanine kreacije bile su uglavnom za žene, od kvalitetnih materijala i smelih kombinacija, u manjim serijama i u nekoliko veličina. Od muške mode kreirala je samo kožne jakne, a njeni uzori bili su Koko Šanel iz prošlosti i Emanuel Ungaro iz novije modne produkcije.

Bila je poznata i po tome što je iz svakog materijala nastojala da izvuče maksimum njegovih osobina i mogućnosti. Uspevala je da dokaže da skupocene večernje haljine ne moraju biti isključivo skrojene od luksuznih tkanina kao što su čipka, lame ili brokat, već je to moguće izraditi i od običnih materijala, uz dobar način obrade koji im može dati svečani karakter. Krojevi njenih modela bili su uvek vrhunski, sa ukrasima koji su pažljivo birani, i uvek su predstavljali nešto novo, moderno, i toliko poželjno za žene svih uzrasta i različitih imovnih mogućnosti.

1
Izvor: ATAIMAGES / Mateja StanisavljevicModna revija Mirjane Marić u Etnografskom muzeju

Njene kreacije obišle su svet kao sastavni deo najprestižnijih sajmova mode i modnih revija u Londonu, Parizu, Milanu, Njujorku, Kairu, Bajrutu, Moskvi... Belgijski kraljevski par i danska princeza redovno su nosili njene kreacije, kao i mnoge druge ugledne ličnosti i predstavnici svetskog džet-seta. Drugim rečima, kada bi se za neku damu bilo gde u Evropi reklo: "Ona nosi odeću MM“, to je značilo da je ta osoba od modnog stila.

U svim većim gradovima Jugoslavije bile su prodavnice u kojima su se prodavali isključivo modeli MM, a izlozi "Jugoeksportovih“ prodavnica, i pločica sa imenom ove naše nesporne kraljice mode, uvek su bili pojam elegancije, ukusa i kvaliteta. Tokom Mirjanine profesionalne karijere, u Jugoslaviji su se pojavili i radili su i drugi veliki kreatori, Aleksandar Joksimović i Dobrila Smiljanić npr, ali samo je Mirjana uspela da se vine u sam vrh svetske modne elite i da održi čak 70 vrhunskih modnih revija u najprestižnijim svetskim centrima mode.

Samo je ona uspela da dobije i francusko priznanje Oskar za modu, da joj se divi i veliki Pjer Karden. Konačno, jedino je Mirjana uspela da napravi i sopstvenu marku 3M. Njen čuveni brend 3M i modeli od kože dobili su sva najprestižnija domaća i svetska priznanja.

1
Izvor: ATAIMAGES / Mateja StanisavljevicModna revija Mirjane Marić u Etnografskom muzeju

Poslednju svoju modnu reviju održala je 1992. godine, a od 1995. godine, primetno razočarana u rukovođenje i korupcije po društvenim firmama, napustila je "Jugoeksport“. Nastavila je da radi sa entuzijazmom kao privatnik na Novom Beogradu, gde je u svojoj maloj modelarnici i ateljeu, uz pomoć nekoliko šivača, na miru izrađivala prototipove za svoje odabrane kupce. Njeni modeli su se godinama mogli naći u elitnim prodavnicama "Ateksa“.

Aprila meseca 2014. godine Mirjana je otišla u penziju. Tim povodom, a i u cilju obeležavanja 40. godišnjice njene blistave karijere, u Etnografskom muzeju u Beogradu održana je velika izložba pod naslovom: "Mirjana Marić - moda i dizajn. Na svečanoj izložbi prikazana je specijalna kolekcija Mirjaninih večernjih haljina koje je slavna kreatorka u celini poklonila Etnografskom muzeju.

Preminula je u Beogradu 25. 7. 2021.

 

 

Tekst preuzet iz knjige "Heroine Srbije  - Vekovnik", Dragana M. Miloševića, koju možete naručiti putem imejl adrese: [email protected]

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Dragana Ognjenović: Moda, umetnost i lepota su nam uvek potrebni, posebno u izazovnim vremenima
Dragana Ognjenović

Intervju

19.11.2021. 16:18

Dragana Ognjenović: Moda, umetnost i lepota su nam uvek potrebni, posebno u izazovnim vremenima

Dovoljno je da pogledate u svoj orman i da shvatite da je čuveni modni dizajner Ralf Loren apsolutno u pravu kada je rekao "Ne dizajniram garderobu, ja dizajniram snove“. Dokaz su i sve te prodavnice garderobe oko nas, tržni centri, odlazak u kupovinu koji nam vraća osmeh na lice.
U čemu je magija mode?
Close
Vremenska prognoza
clear sky
24°C
28.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve