Kolumna
Urbane legende: Anđelko i Anđelija
Kada sam, prateći predizbornu kampanju Jovana Raškovića, obilazio sva srpska mesta u Krajini, od mnogih sam čuo kako mi s ponosom pričaju da su poreklom iz Crne Gore. Crna Gora je za njih bila nešto veliko i sveto. Pop Đujić je obećavao narodu, dižući ga na bunu protiv ustaša, da će mu u pomoć doći crnogorski četnici.
Četrdeset pete među Đujićevim četnicima koji su prebegli našao se Anđelko. Još mu ni brada nije počela rasti.
Stigao je do obala Ori jezera u Kanadi. Tu se sprijateljio sa Noveljom Perovićem, Đurišićevim četnikom, i njegovim vrsnikom. Bili su oba neoženjeni. Novelja mu je navodadžisao svoju sestru Anđeliju koja je ostala u Crnoj Gori i koju su posle rata mesecima komunisti saslušavali.
"Ne znaš ti kakva je naša Anđa! Jedinica među pet brata. Mi smo je učili da gađa iz ljevora. Tukla je miše po katunu a da nikad promašila nije. A pitu što zna da razvuče! Jufku je u stanju da istanji odale do Toronta. E, da mi je sad njenog koprivnika. Ali nema kopriva u Kanadi.“
I krenuše pisma put Bjelopavlića. Stiže i njena slika u crnogorskoj robi.
Brzo su se dogovorili, ali potraja dve godine pre nego što stiže Anđelija.
Poručio joj brat da ništa sem đedovih gusala i korijenja od kopriva ne nosi. Može flaša loze, one što su joj za udaju ispekli. Više ne davaju.
Anđelko digao kredit i kupio kuću sa baštom pored jezera.
Na svadbi u kafani "Ravna gora“ bio je i vojvoda Đujić.
Anđelka nije nikad radila, ali zato je držala veliki vrt u kojem je sem kopriva i raštan zasadila.
Engleski nikad naučila nije. Nije joj ni trebao.
Svake nedelje posle liturgije kad ljudi sednu u parohijskom domu da po rakiju popiju, Anđelka donese pitu od kopriva. Ej, svega ima Kanada: ali pita od kopriva je pita od kopriva.
Gordio se Anđelko.
On je vozio teške kamione od Toronta do Meksika i imao dobru platu. Nije bilo potrebe da Anđelka radi. Imali su svega, što se kaže, sem ptičjeg mlijeka.
Samo ih je jedno mučilo. Anđelka nije mogla da rodi.
Kao i većinu žena čija su braća i očevi izbjegli sa četnicima, silovali su je obesni udbaši. I ostala je noseća. Nije htela da rodi udbaško kopile. Očistila je baba Stanuša drenovim vretenom i poštetila. Jedva je živa ostanula. Ležala je nedeljama u slami i jela samo sveže usiren sir.
Nikad to mužu nije rekla. Vodio je on po ljekarima i manastirima, ali sve zaludu. Na kraju se sa tim pomirio. Voleli su se, upućeni jedno na drugo, još i više.
Prolazile su godine. Dočekali oboje penziju.
Njemu osamdeset pet, a njoj sedamdeset.
Ko je u Kanadi bio, a do njih nije uvratio, isto kao i da nije bio.
Neki dan zove me Cviko Vidaković iz Šekovića koji živi u Torontu.
Položio sve ispite za trgovca nekretninama.
"Znaš li ko mi je prva mušterija?“
"Ko, Cviko?“
"Nikad ti neće past na pamet! Anđelko.“
"Šta je bilo, da mu žena nije umrla?“
"Nije, nego ga ostavila.“
"Kako, pobogu?“
"Našla mlađega.“
"A koliko je njemu?“
"Sedamdeset. I ima dvoje unučadi. Preselila se kod njega i sad mu unučad podiže dok sinovi rade.“
"A Anđelko?“
"Anđelko kaže: ’Čitavog života je Anđelka sanjala da podiže đecu. Prodajem kuću upola cene, samo da je Srbin kupi, a ja ću u starački dom.’“