Mraz u Kaliforniji
Kako klimatske promene dižu cenu hrane
Klimatske promene koje su pogodile severnu hemisferu učinile su kraj zime veoma opasnim po sve vrste poljoprivrednih useva. Američki stručnjaci upozoravaju da rani prolećni mrazevi u velikoj meri pogađaju zasade voća i povrća u njihovoj zemlji.
Iz kompanija "Dynamic food and beverage“ i "General mills“ smatraju da promenljivi obrasci vremenskih prilika ugrožavaju useve što će se na kraju sasvim sigurno reflektovati na konačnu cenu hrane i osnovnih životnih namirnica.
Nacionalna administracija za okeane i atmosferu objavila je mapu područja u SAD koja su pogođena temperaturom ispod 0 stepeni Celzijusa. Ova državna naučna i regulatorna agencija bavi se meteorološkim prilikama i stanjem mora i vazduha i beleži promene u ovim eko-sistemima na dnevnom nivou.
Obrazac koji su oni otkrili pokazuje da u prethodnih 30 godina postoji jasna tendencija da kraj zime i početak proleća u većem delu SAD ima više dana u kojima je prisutna temperatura ispod 0 stepeni. S druge strane, takođe je vidljivo da se u generalnom smislu atmosfera zagreva.
Šta to u praksi znači? Pre 30 godina nije bilo zamislivo da se u pojedinim delovima Floride, Teksasa i Kalifornije može pojaviti mraz. Danas se to dešava.
Ono što posebno zabrinjava jeste postojanje obrasca po kome poslednjem mrazu u godini uvek prethodi nekoliko dana sa izrazito visokim temperaturama. Ove temperature pogoduju vegetaciji i rastu biljnog, ali i životinjskog sveta, pre svega insekata značajnih za funkcionisanje biljnog sveta.
Predviđanja američkih stručnjaka govore da će u ovoj godini rod voća i povrća u SAD u biti manji za 10–15 odsto u odnosu na prethodne godine.