Zbog krađe u legendu
Kako je, zapravo, Mona Liza postala najpoznatija slika na svetu
Šta Mona Lizu čini najpoznatijom slikom na svetu? Njen zagonetni osmeh? Misterija oko njenog identiteta? Činjenica da ju je naslikao renesansni umetnik Leonardo Da Vinči? Svi ovi faktori delom su doprineli popularnosti ovog umetničkog dela, ali ono što je zaista proslavilo ovaj portret do nivoa opšte prepoznatljivosti širom sveta bila je krađa koja se dogodila pre više od 100 godina.
Kada je italijanski majstor Vinćenzo Peruđija ukrao Mona Lizu iz Luvra 1911. godine, nije mogao pretpostaviti da će njeno odsustvo postati upravo ono što ju je učinilo najprepoznatljivijom slikom na planeti. Nakon krađe, slike ovog umetničkog dela osvanule su u gotovo svim međunarodnim novinama, a policijska potraga za njime je nailazila na ćorsokak za ćorsokakom.
Tek 1913. Peruđija je konačno uhvaćen i Mona Liza je, 12. decembra iste godine, vraćena u Luvr, nakon čega je postala najpoznatija slika u umetničkom svetu.
Mona Liza je više od veka zadržala tutulu naporepoznatljivijeg umetničkog dela, a svake godina u Luvr dođe oko deset miliona ljudi da je vidi. Ovekovečena je u svemu, od pop arta Endija Vorhola do bestselera Dena Brauna "Da Vinčijev kod".
Međutim, da je Peruđija tokom pljačke umesto ove slike sakrio drugo umetničko delo ispod svog ogrtača, umetnička percepcija ovog dela mogla bi izgledati sasvim drugačije.
"Da je ukradeno neko drugo Leonardovo delo, to bi bilo najpoznatije delo na svetu, a ne Mona Liza", rekao je Noa Čarni, profesor istorije umetnosti i autor knjige "Krađe Mona Lize".
"Nije bilo ničega što ovo delo čini zaista drugačijim, osim što je to bilo vrlo kvalitetno delo vrlo poznatog umetnika - sve dok nije ukradeno", dodao je. "Krađa je ono što je zaista povećalo privlačnost i učinilo Mona Lizu svetski poznatim umetničkim delom."
Peruđija je tvrdio da je ukrao umetničko delo kako bi ga vratio u Italiju, odakle je poteklo. Uhapšen je i na kraju osuđen na sedam meseci zatvora, piše CNN.