Scena
28.10.2022. 09:13
Promo

Dodeljene nagrade

Ko je bio najbolji na ovogodišnjem Sajmu knjiga

1
Izvor: BETAPHOTO / MILOS MISKOV

Žiri 65. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga, koji je radio u sastavu Zlata Bojović (predsednik), Anđelka Cvijić, Dragan Simeunović i Bojan Jović, razmatrao je i ocenio izdavačku produkciju u kategorijama za koje se dodeljuju priznanja. Pročitajte koje su to izdavačke kuće i umetnici odneli nagrade sa ovogodišnjeg sajma.

Nagrada za Izdavača godine u 2022. dodeljena je ravnopravno izdavačkim kućama "Prometej" i "Pravoslavna Reč" iz Novog Sada. Komentari žirija su glasili:

Izdavač „Prometej“ je godinama jedan od najuglednijih i najplodnijih srpskih izdavača. Objavio je i objavljuje izuzetna istorijska i književna dela domaće i strane poezije i proze. Takođe je prepoznatljiv i po izuzetnim monografijama. Prećutane teme, zaboravljeni događaji i ljudi, odlično uređenje knjiga i bogati izbor ilustracija su neke od odlika „Prometeja“. Time se odlikuju i knjige objavljene između dva Međunarodna beogradska sajma knjiga od kojih izdvajamo: Istoriju Petra Velikog Zaharija Orfelina, Dela Dejana Medakovića u 15 knjiga, Nastanak evropskih jezika, u dva toma, autora Marija Alineija. Izuzetan doprinos dat je i srpskoj leksikologiji, kao i lingvistici. Ovim i drugim knjigama „Prometej“ se, po mišljenju žirija, izdvojio od drugih izdavača, zaslužujući nagradu Izdavač godine za 2022. godinu.
 
Izdavačka kuća „Pravoslavna reč“ je između održavanja dva Međunarodna beogradska sajma knjiga objavila brojne monografije izuzetne grafičke i štamparske izrade, gradeći time osobeni izdavački identitet, posebno radeći na prepoznavanju i obnavljanju našeg nacionalnog identiteta, na njegovom očuvanju i zaštiti. Za dugogodišnje stvaralaštvo je nagrađena brojnim priznanjima. U navedenom periodu od objavljenih dela posebno se izdvajaju svojom važnošću sledeća: Izabrana dela Vasilija Krestića (komplet od 15 knjiga); Sabrana dela Milorada Ekmečića (komplet od 15 knjiga); Spomenica Sveti Sava, koju su priredili episkop bački Irinej i Selimir Radulović, Na kapijama Konstantinopolja - Rusija i balkansko pitanje Slavenka Terzića, i Njegoš – biografija njegovog pesništva Mila Lompara. Vredno je istaći da „Pravoslavna reč“ već niz godina neguje bogatu međunarodnu saradnju sa više evropskih izdavačkih kuća.
 

U kategoriji Izdavački poduhvat godine 2022., nagrada je dodeljena Službenom glasniku i Univerzitetskoj biblioteci "Svetozar Marković" iz Beograda, za "Sabrana dela Stanislava Krakova"

U mnoštvu izdavačkih poduhvata preduzetih između prošlog i ovogodišnjeg Sajma knjiga, Žiri je izdvojio sabrana dela Stanislava Krakova koja su objavili „Službeni glasnik“ iz Beograda i Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ iz Beograda. Iz ideoloških razloga skrajnut iz naše književne i kulturne istorije, jedan od najznačajnijih pisaca međuratnog razdoblja, Stanislav Krakov, čitaocima se predstavlja u do sada najobimnijem izdanju, kroz 10 umešno grafički oblikovanih tomova koje su sačinili izvrsni poznavaoci njegovog dela. Raspon proznih, esejističkih, putopisnih, memoarskih, dokumentarističkih i novinskih tekstova, filmskih scenarija i radova iz rukopisne zaostavštine ovog izuzetnog stvaraoca i intelektualca uronjenog u burne istorijske događaje obogaćen je izborom studija o različitim poetičkim, intelektualnim i istorijskim značenjima Krakovljevog opusa. Sabranim delima Stanislava Krakova ispravlja se nepravda načinjena kako prema ovom izuzetnom piscu tako i našoj najširoj čitalačkoj publici.
 

Nagrada Najbolji izdavač iz dijaspore u 2022. pripala je Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske iz Banjaluke (edicija Održivi razvoj i upravljanje prirodnim resursima Republike Srpske) i Matici srpskoj iz Podgorice (crna gora kroz istorijska dokumenta (narod, jezik, crkva, država), Jovana B. Markuša)

U teškim okolnostima izdavaštva van matice, istrajnim izdavačkim prisustvom nametnule su se Akademija nauka i umjetnosti – Banja Luka, Republika Srpska i Matica srpska - Društvo članova u Crnoj Gori. Živa istraživačka delatnost ovih ustanova u razdoblju između dva Sajma knjiga praćena je većim brojem izdanja u raznim bibliotekama, od kojih se izdvajaju predložena edicija i navedena monografija.
 

Posebno priznanje za doprinos u oblasti nauke dobila je knjiga "Kulturna politika Kraljevine  Jugoslavije 1918 -1941" Ljubodraga Dimića.

Posebno priznanje za doprinos u oblasti nauke dodeljuje se knjizi Kulturna politika Kraljevine Jugoslavije 1918-1941. akademika Ljubodraga Dimića, u izdanju izdavačke kuće „Filip Višnjić“ iz Beograda. U kratkom periodu objavljene knjige Ljubodraga Dimića, jednog od najznačajnijih savremenih istoričara srpske istorije i kulturne istorije Kraljevine Jugoslavije između Prvog i Drugog svetskog rata, kao i o vremenu posle rata: Kulturna politika Kraljevine Jugoslavije 1918-1941; Jugoslavija, velike sile i pitanje bezbednosti u Evropi 1945-1975; Alojzije Stepinac - država, crkva, nadbiskup (1934-1941), koautor Nikola Žutić. Posebno mesto među ovim knjigama pripada nagrađenoj knjizi. U njoj je prvi put istorijski obrađena, studiozno i celovito, kulturna politika Jugoslavije u međuratnom periodu. Knjiga je rezultat posmatranja ovog vremena iz ugla istorijske nauke u okviru opštedruštvenih, ekonomskih, socijalnih, političkih, kulturnih i ideoloških zbivanja koja su u ovom vremenu umnogome određivala život. Ova obimna knjiga, sa jedne strane, donosi potpuni uvid u sve vidove kulturnog života, a sa druge, daje dragocenu, pouzdanu osnovu za dalja šira istraživanja.
 

Nagrada za Dečju knjigu godine dodeljena je ediciji "Znamenite Srpkinje iz pera književnica za decu", Pčelica Izdavaštvo, iz Čačka.

Znamenite Srpkinje iz pera književnica za decu čitaocima i mladim i starim, predstavljaju najpoznatija imena slavnih žena koje su svojim životom i delom obogatile srpsku istoriju. Reč je o umetnicama, naučnicama, književnicama koje su svojom mišlju i umetničkim ili naučnim učinkom ostavile neizbrisivi trag, i koje predstavljaju izvanredne primere na koje svaka nova generacija može, i treba da se ugleda. O delu Isidore Sekulić, Milene Pavlović Barili, Milice Stojadinović Srpkinje, Mine Karadžić, Žanke Stokić, Desanke Maksimović....,pišu naše poznate književnice za decu, koje primerom govore o svojim prethodnicama, i nastavljaju ovim putem ukazujući kako da tradiciju treba slediti na najbolji način. Autorke nastavljaju nit ženskog stvaralaštva, umetničkog i naučnog, uspešno predstavljajući simbiozu srpske kulture iz srpskog ženskog pera.
 

Žiri je odlučio da nagradu Specijalno priznanje za izdavača, knjigu ili strip u 2022. godini dobiju: Kov, Vršac, za 50 godina postojanja; Čigoja Štampa, Beograd, za biblioteku "Ortograf“; Darkvud, Beograd za stripove "Korto Malteze“ i "Modesti Blejz“; Biblioteka Grada Beograda FESTovih 50.

Članovi žirija su odlučili da nagrada "Bogdan Kršić" za najlepšu knjigu na 65. Međunarodnom sajmu knjiga 2022. godine bude dodeljena serijalu knjiga "Celokupna dela Branka Vučićevića“ u izdanju Filmskog centra Srbije, u grafičkoj opremi Boruta Vilda.

Serijal enciklopedijskih tomova koji su posvećeni životu i radu legendarnog Branka Vučićevića, predstavlja monumentalno ostvarenje kako u dokumentarnom, tako i u kreativnom domenu. Specifičnost duha Branka Vučićevića i njegovih afiniteta vešto je uhvaćena pametnim izborom papira i maestralnom, rafiniranom i nenametljivom upotrebom tipografije. Profesor Borut Vild, dizajner ovog nagrađenog opusa, prekaljeni borac za lepo i pametno, ovog puta je upotrebio svoju likovnu i životnu zrelost da bi nam nepogrešivo približio karakter jednog genija od koga svi imamo šta da naučimo.
 

Nagrada za najlepšu dečiju knjigu pripala je knjizi "Babaroga“ u izdanju Kreativnog Centra, autorke Jelene Živanović, koju je ilustrovao Boris Kuzmanović.

Svi znamo ko je Babaroga, ali je Babaroga Jelene Živanović i Borisa Kuzmanovića nepogrešivo posebna, sveža i nadahnuta. Njegove ilustracije nose ovu nesvakidašnju knjigu jakih vizuelnih kontrasta u nove prostore tame sa trunkom ironije kombinovanom sa dečijom naivnošću. U ovogodišnjem izboru Babaroga se svojim ilustracijama izdvojila kao autentični kreativni komplet u kome Boris Kuzmanović majstorski kontroliše svoj likovni narativ, kreirajući kod nas retko viđen ilustratorski stil bogat snažnim i sugestivnim kompozicijama u perfektnom balansu sa tekstom i temom knjige.
 

Specijalno priznanje za mladog dizajnera dodeljeno je Ani Petrović za knjigu "Stripoterapija“ u izdanju Kreativnog Centra.

Redak je slučaj kod nas da neko ume i da osmisli i da ilustruje i da napiše jedno originalno autorsko delo. Pogotovo je retko kad taj neko ima samo malo preko 30 godina. Ana Petrović je taj naš neko. Ova mlada autorka se predstavila svojom zrelom, mudrom i nadahnutom knjigom Stripoterapija u izdanju Kreativnog centra. Njen narativ kompletno je sinhronizovan sa autentičnom stripskom vizuelizacijom koja sadrži nagoveštaje životnih tajni protkanih pravom dozom humora. Ova knjiga je preko interneta stigla do književne publike i na taj način širem auditorijumu približila duh novih generacija, njihove motive, strahove i nadanja.
 
Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Knjiga kojoj ćemo se vraćati, koju ćemo drugima preporučivati
Čitanje, knjiga 24.8.2021.

"Končić u čvor"

14.10.2022. 20:05

Knjiga kojoj ćemo se vraćati, koju ćemo drugima preporučivati

"Knjiga je dobra zato što govori o dobrim ljudima, a ako i ima nekoga ko nije dobar on je tu epizodista kako bi se istakla dobrota onih drugih koji su uticali na moje sazrevanje”, kaže autor knjige "Končić u čvor", Dejan A. Milić, koja je nedavno predstavljena u Beogradu. Knjiga je dobila naziv po istoimenoj priči, a po rečima autora to je okosnica njegovog poimanja života.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
14°C
25.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve