Intervju
Milan B. Popović: "Smisao života? Poezija i rokenrol!"
Milan B. Popović je autentična pojava na srpskoj književnoj i muzičkoj sceni. Ovaj umetnik već više od dve decenije spaja poeziju i muziku u jednu celinu i svojim radom do sada je nekoliko puta povezivao i region.
Na njegove stihove pesme su pevali gotovo svi najpoznatiji eks-ju rok bendovi uključujući i "rok kraljicu“ Slađanu Milošević, a svojom novom zbirkom pesama "Ja, prvo lice množine“ Milan B. Popović pokazuje da je i dalje beskompromisni borac na polju poezije i u intervjuu za "Ekspres“ objašnjava zašto nije lako danas biti pesnik i umetnik.
Zašto baš naziv Vaše nove zbirke pesama glasi: "Ja, prvo lice množine“?
"Naziv moje osme po redu zbirke modernih, urbanih, savremenih, ali i ličnih, ispovednih, refleksivnih pesama ’Ja, prvo lice množine’ samo na prvi pogled deluje drugačije, nesvakidašnje, mnogi kažu i originalno! Ipak, ovaj naslov knjige može se sažeti u jednu reč, pojam i metaforu – pesnik! Pesnik je oduvek bio glas naroda, pesma naroda, reč naroda, uzdah i usklik naroda, od onih ruralnih do onih urbanih. U tome je impuls. U svojim knjigama, pretpostavljam, govorim sve ono što drugi misle, ali nemaju božji talenat da to iskažu grafitnom olovkom na papiru ili tastaturi kompjutera. To je jedno od značenja naslova knjige ’Ja, prvo lice množine’. Ima još skrivenih značenja. Pronađite knjigu, otkrijte ta značenja i simboliku.“
Knjigu otvara pesma "Dilema“ dr Emilije Antanasijević sa početnim stihovima: "Maska – da ili ne? Vakcina – da ili ne“? Otkuda to da Vaša zbirka počinje pesmom drugog autora i to baš ovako provokativnom?
"Nije ovo prvi put da neka od mojih knjiga počinje nečijom tuđom pesmom kao uvodnom. Navešću barem jedan primer. U mojoj knjizi ’Pesma bunca i plače’, uvodna pesma je ostvarenje Miodraga Stošića ’Ne plači’. Miodrag Stošić je vanserijski pesnik, romanopisac, satiričar, aforističar, slikar, koji trenutno ima hit knjigu, hit roman naslova ’Kako sam smršao 60 kila bez tašte i heroina’. Pesma ’Dilema’ koju je napisala moja draga prijateljica, pesnikinja, dr Emilija Antanasijević, dotakla je tačno u onaj nerv, i isprovocirala do te mere da sam jednostavno svojom voljom, sa zadovoljstvom i smislom, uvrstio u svoju knjigu pesama i njenu pesmu. Smatram da to nije nimalo loše i da ljudi treba da se povezuju, poštuju i vole, da umetnost treba da spaja ljude, vere, konfesije i rase, i da za goruća pitanja modernog doba, poput pesme ’Dilema’, treba i mora se naći mesta i prostora i u savremenoj književnoj produkciji.“
U pesmi "Umoran sam oče mili“ nabrajate od čega ste sve u životu umorni. Da li se i svet umorio pa nam je potreban globalni rat kao reset?
"Globalni svet se definitivno umorio, ali nam ne treba globalni rat kao reset. To su prazne priče. Ja nisam napućena mis i model ni starleta da govorim kako volim mir i ljubav među ljudima, kako to već na tim takmičenjima biva, ali ni za kakav rat se ne zalažem. Kad malo bolje razmislim, zalažem se za nadmetanje u umetnosti i rat u umetnosti, u kreacijama, inovacijama, idejama i delima. Novim knjigama pesama koje inspirišu, koje uzbuđuju, koje nadahnjuju, koje mame, koje plene, koje bude na nova, još bolja dela!“
U jednoj od pesma govorite i o mobingu. Da li je to klasičan mobing ili to možemo shvatiti i kao mobing duše?
"Da, to je klasični mobing, osetio sam ga na sopstvenoj koži, a mobing duše je generalni, univerzalni, planetarni. To je još strašnije i jezivije. Tačnije, nisam siguran da li je mobing na mikroplanu gori od mobinga duše na planetarnom nivou. Što se mene tiče, ja jesam zadojen odmalena rock ’n’ roll američkom supkulturom, ali, vremenom, paralelno sa njom, postao sam pravoslavni vernik i to ide jedno uz drugo, paralelno i sasvim dobro funkcioniše!“
U pesmama često spominjete lik svog oca, da li je on centralna figura u Vašem životu?
"On, moj otac, Borisav D. Popović jeste centralna figura u mom životu, uz članove moje najbliže porodice i šire familije. Nakon njih dolaze moji najbliži prijatelji.“
U radu na ovoj novoj zbirci pesama sarađivali ste sa Jakšom Vlahovićem, sinom legendarnog likovnog umetnika Jugoslava Vlahovića. Kako je tekla ta saradnja?
"Izuzetno lako i sa puno strpljenja. Slušamo istu vrstu muzike, isto smo godište, slično razmišljamo… On je vrhunski profesionalac u svom poslu i tim koji dobija iz knjige u knjigu ne želim da menjam! Dajem mu otvorene ruke da crta šta hoće, a Jakša čita moje stihove i na osnovu njih crta i ilustracije unutar knjige koje su prava poslastica!“
Da li poezija danas ima onu snagu koju je imala u dobrom delu prošlog, 20. veka?
"Možda postoji naizgled pomisao da je nema, ali se meni čini da se poezija polako budi, pokreće, ustaje sa prašnjavih podova i polica ormana. Organizuju se pesničke večeri sve više. Pomenuo bih tu i istakao poetsku organizaciju ’Poezin’ koja već godinama po noćnim klubovima okuplja mlade i organizuje takmičenja pesnika. Tu je i ’Spoken Word’, takođe. Organizuju se i stend ap večeri gde se, između ostalog, smenjuju pesnici i pesnikinje.“
Poznati ste i kao muzički kritičar, otkud ljubav prema muzici i posebno rokenrolu?
"Od najranijih dana, od same mladosti. Uvek sam voleo gitaru, posebno akustičnu. Poznato je da rokeri prave najbolje balade. Prvu muzičku recenziju objavio sam sada već davne 1994, a kasnije sam pisao za gotovo sve značajnije štampane medije u Srbiji i regionu.“
Na Vaše stihove snimljena je pre desetak godina kompilacija "Vreme brutalnih dobronamernika“. Ko je sve od poznatih rok imena uzeo tu učešće?
"Prva dama rock ’n’ rolla kod nas, Slađana Milošević, koja je sa rock & metal gitarskim kompozitorom Srđanom Brankovićem i sa mojom malenkošću kao tekstopiscem otpevala vokalnu melodijsku liniju u opera metal stilu pod nazivom ’Izdaja’ (’Ja bih da odmorim dušu’). Onda tu su zrenjaninski sastav ’Instant karma’, ’Art diler’ iz Petrovca na Mlavi čija mi je saradnja veoma značajna i kojom se veoma ponosim. Tu su i sastavi ’Tales of dark’, ’Abonos’, ’Demether’, kao i nezaboravni ’Disparador’ i mnogi drugi. Veoma dobri, kvalitetni i upečatljivi!“
Sarađivali ste i sa poznatom grupom "Bjesovi“.
"Želeo bih posebno da istaknem dvostruku saradnju sa svestranim umetnikom Bjesomarom iz post grunge rok grupe ’Bjesovi’. Mi smo prvo uradili pesmu ’Istine mamlazi kriju’ (’Batina’). Bjesomar je snimio i video-spot za tu numeru, a dopisao je i refren te pesme u kojem mi se obraća dok ja čitam dve strofe svoje pesme i pojavljujem se u spotu.“
Dobili ste čak i svoju pesmu, odnosno muzičku numeru koja govori o Vama?
"To je jedan od najlepših poklona koje sam u životu dobio od nekog, ovog puta od vrhunskog muzičkog umetnika Branislava Lazića Baneta. On je samoinicijativno osmislio pesmu, svojim impresivnim vokalnim mogućnostima pesmu otpevao, strofe i refren skrojio od naslova mojih sedam naslova knjiga i muzičkih CD kompilacija i nazvao je ’Životna dela Milana B. Popovića’.“
Koji biste strani rok bend ili pevača voleli da vidite kao izvođača Vaših pesama?
"Umetnicu Lindy Perry ili sastav Guns N’ Roses.“
Šta za Vas predstavlja rokenrol?
"Isto što i poezija! Smisao života! Samo sam u poeziji svoj i slobodan!“
Kako je danas u Srbiji baviti se umetnošću?
"Za mene mukotrpno jer nailaziš na svojevrsnu duhovnu i književnu, kulturnu ignoranciju i nerazumevanje okoline! Pa čak i od medija i izdavača. Poezija je današnjim izdavačima nekomercijalna, a ja mislim da je poezija – elitna disciplina duha!“
Da li teška vremena zaista izranjaju najveća umetnička dela?
"Da, to je sigurno tačno, ali ne samo teška vremena, već i unutarnja bol, jaka istinska tuga, seta, patnja, nostalgija, tragedije… Neke stvari koje bi tako rado sada želeli da ispravimo, da vratimo vreme, da vratimo neke ljude, a ne možemo. E, to su teške stvari – to je poezija! Tad umetnost krvari suzama. Tada se umetnost ispisuje sama od sebe!“