Preporuka za čitanje
Čudo bez čarobnog štapića
Alis Manro, dobitnica Nobelove nagrade 2013. za književnost za celokupno životno delo, jeste trinaesta žena ovenčana ovim prestižnim priznanjem. Ona je prvi kanadski autor koji je dobio Nobelovu nagradu još od Sola Beloua, rođenog u Kvebeku u Kanadi, koji je 1976. godine, u vreme njenog uručenja već bio građanin SAD.
Članovi Švedske akademije nazvali su Alis Manro "majstorom savremene pripovetke“, a Petar Englund, švedski pisac i istoričar i stalni sekretar Švedske akademije, naglasio je njenu sposobnost za "fantastično portretisanje“.
Alis Manro je 2009. godine dobila nagradu Man Buker za životno delo, a tri puta je ovenčana Guvernerovom nagradom kao najznačajnijim priznanjem za književnost u Kanadi. Njena proza je uzdržana, posmatračka, nepretenciozna, iskrena. Iako je svojevremeno izjavila da je pripovetke dugo smatrala književnom formom koja će je pripremiti za pisanje romana, ispostavilo se da je pisanje priča ono što Alis Manro najbolje radi.
Izdavačka kuća "Agora“ iz Zrenjanina jedina objavljuje kod nas dela Alis Manro. Već 2006. godine izdaje njenu zbirku priča "Bekstvo“, sledi jedini roman autorke "Životi devojaka i žena 2010. godine, 2011. zbirka deset priča "Previše sreće“, nova izražajnost u pripovedanju postaje još intenzivnija u najnovijoj zbirci priča "Goli život“ u kojoj Manroova uvodi stilske inovacije. Nakon ove zbirke ona je u intervjuu za "Njujork tajms“ izjavila da verovatno više neće pisati i da će "Goli život“ biti njeno poslednje delo.
Najnovije objavljeno delo u Srbiji kanadske nobelovke je zbirka pripovedaka "Šta umišljaš ko si ti“. Izdato ove godine. Samo za književne sladokusce. Četvrta zbirka pripovedaka prati ključne životne trenutke glavne junakinje Rouz, kroz deset povezanih priča. Njeno odrastanje odvija se u kontekstu ratne oskudice, posleratnog prosperiteta i dva velika kulturna pokreta: modernizma pedesetih i bujanja kontrakulture do sedamdesetih. Kroz svoje odrastanje, Rouz je svedok preobražaja viktorijanske kolonijalne estetike u modernu i postmodernu kulturu.
Pripovedna strategija u kojoj zaplet nema glavnu ulogu navela je poznatu američku književnicu i kritičarku Sintiju Ozik da Alis Manro nazove "kanadskim Čehovom“.
Od čega se sastoji ljudski život, od utisaka, blesaka, osećanja, uverenja, njih Manroova nema potrebe da prepričava u tančine. Ona će nešto što bi klasično smestila u desetak i više strana, efektno opisati u jednoj rečenici ili pasusu.
Najranija sećanja opisuju vreme svetske ekonomske krize, nemaštinu pred rat u dubokoj provinciji Kanade i sećanja devojčice koja je dobila svoju maćehu, ženu koja je bila surova poput zime i koja je pravila razliku između svoje pastorke i njenog mlađeg polubrata, koji za svoje nestašluke nije bio surovo kažnjavan, kao deca u to doba, kaišem. Rouz čini mi se duplo.
Od najranijeg detinjstva do zrelih godina, Rouz prati zov ljubavi, bez obzira na pol, naročito u adolescentskim godinama, ali i kasnije, nikako ne pronalazeći emotivno ispunjenje, mnogo više među svoje dlanove uhvativši svica koji je nakon prvog zanosa napušta, ugasivši se sam od sebe. Uvek je važnije ono što Alis Manro izostavlja – kako se razvela od muža, zbog čega, i kako je ćerka završila kod oca. Šta je bilo sa ostalim vezama.
Rouzina inteligencija, pamet, izvukla ju je iz duboke provincije, otišla je u Toronto. Neočekivano, postala je glumica i podučavala glumu.
Nikada se nije kretala unazad.
Alis Manro: "Šta umišljaš ko si ti“; prevodilac: Predrag Šaponja, izdavač: "Agora“.