Preporuka za čitanje
S one strane nišana
Lejla Slimani, književnica, novinarka i zagovornica ženskih i ljudskih prava, rođena je 1981. u Rabatu, od oca Marokanca i majke francusko-alžirskog porekla. Nakon srednje škole dolazi u Pariz, gde je diplomirala na pariskom Institutu za političke studije. Okušala se kao glumica, ali se 2008. ipak opredeljuje za novinarstvo i počinje da piše za časopis "Mlada Afrika".
Godine 2014. objavila je svoj prvi roman, "U vrtu ljudoždera". Njen drugi roman, "Uspavaj me", osvojio je prestižnu Gonkurovu nagradu i preveden je na više od trideset jezika. "Zemlja drugih" i "Gledajte kako plešemo" prva dva su dela planirane trilogije zasnovane na istoriji njene porodice.
Objavila je i nekoliko knjiga eseja, od kojih jedan "Sexe et mensonges: La vie sexuelle au Maroc" 2017. godine, kao ispovesti žena s kojima je razgovarala dok je bila na književnoj turneji. Živi i radi u Parizu.
Drugi deo trilogije "Gledajte kako plešemo" pomalo podseća na crnohumornog južnokorejskog dobitnika Oskara film "Parazit" gde se suprotstavljene klase gledaju hladnokrvno preko zamišljenog nišana, vrebajući jedna drugu u trenucima najveće opuštenosti do totalnog uništenja. Možda ovde pobuna siromašnih nije preterano vidljiva, u dva-tri navrata, najuočljivija tokom Ajšine svadbe kada sirotinja koja okružuje imanje dolazi ćutke, sakrivena u vreže okolnog rastinja da vidi plesače i svirače kakve nisu videli u životu.
Slimani započinje svoju priču u Maroku 1968, o porodici Belhadž koja pripada novoj buržoaziji, bliskoj visokim krugovima, kralju i njegovoj administraciji.
Amin je najstariji od trojice braće, kome je po starešinstvu, ali i po sposobnostima pripalo ogromno porodično imanje. Ipak, bez obzira na njegovu grandioznost, ne bi prihodovalo bez saveza sa Draganom Palošijem, međarskim lekarem jevrejskog porekla, koji je predložio svom ortaku izvoz agruma u Evropu.
Njegov brak sa Matildom, Alzašankom plave kose, nije srećan. Amin joj je neveran, a ona nemoćna da mu se suprotstavi. Imaju dvoje dece – Ajšu i Selima, deca neobična i progresivna za svoje vreme. Ajša postaje ginekolog, što njenom mužu zaposlenom u ministarstvu uopšte ne prija da čuje. Više mu prija titula doktor ili lekar. Sramota ga je da u tradicionalnom društvu njegova žena bude prepoznata kao osoba koja gura svoje ruke na nečista mesta...
Ni jedno ni drugo dete Amina i Matilde ne živi na porodičnom imanju, niti imaju nameru da kasnije dođu. Ajša živi s mužem u Rabatu, a Selim je u Americi, pošto je još kao mladić postao član hipi komune u Maroku. Njega ne interesuje samo druga kultura, pogled na svet, već i druga religija. Ne stari, nego vrli novi svet. Budućnost, a ne prošlost i tradicija.
U porodici Belhadž bilo je i incesta, pretpostavljam tradicionalno, kao u drevnom Egiptu, recimo. A prestao je kad je jedan od prestupnika otišao.
Interesantna epizoda je kad služavka iz karton-naselja prenese vaške svojoj gazdarici, odbijajući da se ošiša mada je to jedini spas svima, pošto žene od rođenja do smrti ne seku kosu. Čuvari tradicije su pre svega siromašni, bogati pričaju francuski među sobom, ne umeju da pišu i čitaju arapski, jer ga nisu ni učili u kolonijalnim školama. Zašto su onda nagrađeni neverni, a ne verni?
Čemu poštovani brak, ako se on ne konzumira nego imitira onoliko koliko traje, čemu porodični prinčevi i princeze kad nemaju nikakav kontakt sa svojim roditeljima, niti osećaj bliskosti? Spoljašnji sjaj lako zaslepljuje.
Lejla Slimani: "Gledajte kako plešemo"; prevodilac: Olja Petronić, izdavač: "Booka".