Zdravlje
27.03.2022. 16:34
Sanja Petrović

Joga

Prodiši...

disanje
Izvor: Shutterstock

Bez hrane tri nedelje, bez vode tri dana, bez kiseonika tri minuta. Ove činjenice govore dovoljno o važnosti disanja za čoveka.

Vitalno važna funkcija koja utiče na celokupan organizam. Čini integrisani proces koji utiče na rad mozga, pluća, usta, nosa, grla, dušnika, međurebarnih mišića, dijafragme i celokupnog kardiovaskularnog sistema. Uglavnom se odvija bez uticaja naše volje, mehanički, posredstvom autonomnog nervnog sistema.

Život je danas postao neprekidna trka, stres, takmičenje, strah, sa veoma malim šansama za uspostavljanje balansa. Ljudi posežu za najlakšim i najbržim rešenjima kako bi primorali organizam da prati vrtloge modernog življenja. Postali smo zavisni od medikamenata, alkohola, cigareta, modernih tehnologija, neobaveznog seksa. Kvantitet je urnisao kvalitet. Zaborav koji nude navedene aktivnosti je trenutan i ne otklanja uzroke problema i bolesti koje su sve češće.

Kroz svesno disanje povezujemo duh, um i telo i prevazilazimo barijere na koje nailazimo. Svesno utičemo na protok energije i činimo da se bolje osećamo.

Joga ili ćevapi?

Kako uložiti u zaposlene

joga, meditacija, meditiranje

Kako uložiti u zaposlene

06.03.2022. 13:40

Joga ili ćevapi?

Važnost pravilnog disanja u svakodnevnom životu je velika. Pravilnim disanjem utičemo na sposobnosti relaksacije i opuštanja, smirivanja, zaustavljanja i pokretanja misli – samim tim i na regulisanje reakcija na svakodnevne ili povremene stresne situacije.

Šta tačno znači pravilno disati? Ako pričamo o uobičajenom disanju, treba se truditi da udah i izdah idu kroz nos, ako je moguće i ako ne postoje tegobe koje bi onemogućile ili otežale ovaj način disanja. Pravilnim disanjem aktiviramo stomak i naravno pluća, sinhronizovano u talasima.

Osvešćivanjem daha, praćenjem i uticanjem na to gde ćemo i kada udahnuti, zadržati udah ili izdah, možemo da utičemo na kretanje energije kroz telo (odnosi se na vežbe disanja, ne na svakodnevno disanje).

joga
Izvor: Shutterstock

Medicina na Zapadu je poslednjih decenija posle niza sprovedenih eksperimenata počela da prihvata činjenicu da disanje ima više nego pozitivne efekte kada svesno utičemo na njega. B. K. S. Ajengar u knjizi "Svetlost pranajame“ piše da su različite tehnike fizičkih vežbi, atletike i sportova osmišljene u svrhu zdravlja muškaraca i žena s ciljem zadovoljenja potreba tela (mišića, zglobova, kostiju…).

Nedavno su stručnjaci sa Zapada, kako navodi, postali svesni tehnika koje su se razvile u drevnoj Indiji, a deluju pored navedenog i na sistem krvotoka, varenja, endokrini sistem, sistem nerava, i to sve upravo kontrolom i svesnim disanjem.

Danas lekari širom sveta prihvataju drevnu koncepciju po kojoj je čovek jedinstvo uma, tela i duha sa disanjem koje čini da dođe do tog jedinstva. Jogijsko disanje u modernom društvu više nije tabu na koji se gleda sa čuđenjem, već realna potreba.

 

 

Piše: Sanja Petrović

Sertifikovani internacionalni Hatha joga instruktor / Sportski instruktor

www.sanjapetrovic.com

Instagram: @sanja_petrovic_yoga

Facebook: @sanjapetrovicyoga

[email protected]

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Joga: Kako i da li početi?
joga, vežbanje

Saveti

13.02.2022. 13:10

Joga: Kako i da li početi?

Udah i izdah. Nameću se pitanja da li imam previše godina, da li imam previše ili premalo kilograma, imam li kondicije uopšte, da li sam dovoljno razgibana/razgiban i obavezno, šta - ako sam jedini muškarac?
Close
Vremenska prognoza
clear sky
6°C
19.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve