Život
11.10.2023. 18:00
R.E.

Važno

Nov resurs u borbi protiv gladi i klimatskih promena

Klimatske promene
Izvor: Shutterstock

Vlade bi trebalo da razmotre ponovnu upotrebu napuštenih obradivih površina kao način suočavanja sa klimatskim promenama i smanjenja ekoloških uticaja širenja poljoprivrede

Ovo je ključna poruka nove studije koju je sproveo Centar za rešenja zasnovana na prirodi Nacionalnog univerziteta Singapura, pod okriljem Fakulteta nauke, a nedavno je objavljena u časopisu “Nejčer komjunikejšn“.

Sa porastom globalne populacije i potrebom za hranjenjem sveta, poljoprivredna zemljišta se šire, ponekad na štetu prirodnih staništa kao što su tropske šume. Istovremeno, obradive površine takođe se napuštaju zbog faktora kao što su degradacija zemljišta, institucionalne i socioekonomske promene, katastrofe, oružani sukobi i urbanizacija.

Takve napuštene obradive površine mogu se naći u Evropi, Rusiji, Centralnoj i Istočnoj Aziji i Americi, i pokrivale su 101 milion hektara širom sveta između 1992. i 2020. godine. Ovo je skoro ekvivalentno veličini Egipta, koji ima ukupnu površinu od oko 100 miliona hektara. Stopa napuštanja tokom ovog perioda iznosila je oko 3,6 miliona hektara godišnje, što znači da se svake godine napuštalo obradivo zemljište čija je veličina gotovo 50 puta veća od Singapura.

Analizom geoprostornih podataka, istraživači su otkrili da je od 101 milion hektara napuštenih obradivih površina širom sveta, 61 milion hektara bilo pogodno za obradu. Ovo bi obezbedilo dovoljno hrane za ishranu između 292 i 476 miliona ljudi godišnje.

Takođe, istraživači su utvrdili da je 83 miliona hektara napuštenih obradivih površina bilo pogodno za pošumljavanje. Ako bi se ovo zemljište u potpunosti pošumilo, nove šume mogle bi da apsorbuju do 1.066 miliona tona ugljen-dioksida godišnje, što je skoro ekvivalentno godišnjim emisijama Japana.

Neki delovi napuštenih obradivih površina poklapaju se između ove dve kategorije - istraživači su pronašli da je oko polovine napuštenih obradivih površina bilo pogodno i za obradu i za pošumljavanje.

Donosioci odluka morali bi da vagaju mogućnosti i kompromise između ova dva izbora, u zavisnosti od nacionalnih okolnosti i prioriteta.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Srbija na Svetskom prvenstvu u oranju, a predstavljaće nas dama!
traktor

Zanimljivo

03.10.2023. 14:17

Srbija na Svetskom prvenstvu u oranju, a predstavljaće nas dama!

Na takmičenju najboljih orača sveta, koje će 13. i 14. oktobra biti održano u Letoniji, Srbiju će u revijalnom delu predstavljati Marija Seočanac iz Novog Sela kraj Vrnjačke Banje.
Close
Vremenska prognoza
light rain
14°C
28.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve