Scena
05.04.2022. 08:10
Dragana Todorović

Intervju

Nina Mrđa: Kad genijalne prijateljice naprave predstavu...

Nina Mrđa
Izvor: Una Bojić

Ako volite domaće serije, onda je sigurno znate iz "Sinđelića“, "Ravne gore“, "Urgentnog centra“ i "Igre sudbine“. Ako ste ljubitelj romana "Moja genijalna prijateljica“ Elene Ferante, onda ste verovatno već pohrlili u pozorište da gledate "Lutke“, gde takođe igra ova mlada glumica, koju možda pamtite i iz holivudskog hita "Novembarski čovek“ sa Pirsom Brosnanom.

Nina Mrđa ima samo 24 godine i uzlaznu karijeru, ali joj to očigledno nije dovoljno s obzirom na to da je od diplome na Filozofskom fakultetu u Beogradu dele još samo četiri ispita, da ima crni pojas u tekvondou i višestruka je prvakinja Srbije, a bavi se i vazdušnim akrobacijama.

"Mnogi me pitaju da li uopšte imam slobodnog vremena, a meni je zapravo sve moje vreme slobodno jer se bavim stvarima koje volim, koje me ispunjavaju i suštinski me interesuju.

Filozofiju sam upisala nakon prve godine glume, koju sam završila na Fakultetu savremenih umetnosti u klasi profesorke Vide Ognjenović i profesora Slobodana Beštića. Dve godine su mi se poklopile, toliko sam paralelno studirala, ali mi je i na jednom i na drugom fakultetu bilo toliko lepo da uopšte nisam osećala umor. Takođe, to su dve potpuno suprotne stvari – učenje glume je veoma aktivno, živo, dok je filozofija mirna, apstraktnija, a ta kombinacija mi je baš prijala“, kaže Nina u razgovoru za "Ekspres“.

Pre nego što smo ugovorili intervju gledali smo je u predstavi "Lutke“ na kamernoj sceni "Studio“ i poželeli da upoznamo tu lepu, mladu, talentovanu i ambicioznu devojku. Naročito jer u toj predstavi Nina nije "samo“ glumica – ona i Milica Vrzić su i autorke teksta inspirisanog romanom "Moja genijalna prijateljica“ Elene Ferante, koji je deo velike napuljske tetralogije koja je osvojila svet.

Da li je i predstava toliko popularna i kako su dve devojke, za koje bismo pomislili da su mlade da bi bile publika tog romana, došle na ideju da ga postave na scenu?

"Milica i ja smo dve dugogodišnje genijalne prijateljice. Kada smo pročitale knjigu, shvatile smo da ono što je bitno u našem prijateljstvu, ali i u svakom drugom, jeste međusobno razumevanje koje može da preživi sve probleme, razilaženja i druge prepreke. U našoj situaciji Milica je šest godina provela u Americi gde je studirala, a ja sam za to vreme bila ovde.

Takođe, nas dve imamo potpuno različite karaktere, kao i neka opredeljenja, ali smo istovremeno u nekim stvarima i veoma slične. Zato smo došle na ideju da i drugima prikažemo to naše prijateljstvo. Što se tiče samog romana, nismo se striktno pridržavale tog teksta, već smo htele da ga približimo našoj generaciji i našem prostoru, da bude zanimljivo i devojčicama od sedam godina i gospođama od 77 godina. Naša ciljna grupa su sve žene koje neguju svoja prijateljstva, iako nam je i veliki broj muške populacije rekao da su se pronašli u predstavi, što nam je još draže.

Premijera je bila 20. februara ove godine, a interesovanje je zaista veliko. Scena je kamerna i nema kapaciteta da smesti veći broj ljudi, ali zato se radujemo što ćemo je igrati češće i što će predstava živeti. Svako izvođenje je drugačije, uvek se nešto drugo desi. Pritom, nas dve se jako dobro poznajemo i uvek ostavljamo mogućnost da bude živo, da ne bude sve mehanički.“

Gledajući Vas na sceni "Studio“, stiče se utisak kao da je to idealno mesto za "Lutke“ i da bi se na nekoj većoj pozornici izgubila specifična energija koju razmenjujete sa publikom, koja Vam je u ovom slučaju fizički veoma blizu.

"Upravo tako. Osim toga, mali kapacitet pozorišta nas raduje i jer nam daje mogućnost da igramo češće i da se predstava vremenom razvija. Kamerna scena ’Studio’ nastala je iz ideje Nenada Radovića. On vodi školu glume ’Studio centar’. Igrom slučaja Milica i ja smo se i upoznale u toj školi glume pre desetak godina. Mi smo sa Nenadom glumački odrastale. Scena je fascinantna zbog prisnosti sa publikom, a fokus nije na kostimografiji i scenografiji, već na glumcima – publika oseća kako dišemo, ali i obrnuto.“

Nina Mrđa
Izvor: Anđelija Garić

Osim u pozorištu, šira javnost je imala priliku da Vas gleda i u mnogim popularnim domaćim serijama, kao i u filmu "Novembarski čovek“. Prilično dobar start za nekoga ko je nedavno izašao sa fakulteta.

"Imala sam tu sreću da sam i pre i tokom studija radila. Prvi projekat mi je bila serija ’Ravna gora’, zatim američki film ’The Novembar man’, radila sam i ’Urgentni centar’, ’Sinđeliće’, kao i film u Španiji ’Super kids’, a sada igram u seriji ’Igra sudbine’. Sve mi je podjednako zanimljivo.“

Otkud Vi uz Pirsa Brosnana i kako je to snimati sa tako velikom filmskom zvezdom?

"Film je sniman delom i kod nas u Srbiji, a reditelj Rodžer Donaldson tražio je devojčicu koja će igrati Olgu Kirilenko kada je bila mala. Ona je, inače, glavna glumica u tom filmu. Došla sam na kasting i izabrali su me. Za mene je to bio veliki kompliment, da ličim na Kirilenkovu, ali sam naročito bila srećna da upoznam tako veliku filmsku zvezdu kao što je Brosnan. Tada sam imala samo 16 godina, ali sam na setu shvatila da želim da budem glumica. Rekla sam sebi – ovo će biti moj posao. Bilo je to jedno od lepših iskustava.“

Koliko se podudara, a koliko razlikuje ono o čemu ste maštali dok ste se pripremali i obrazovali da budete glumica od onoga što sada živite u profesionalnom radu na filmu i u pozorištu?

"Ne razlikuje se preterano. Pre nego što sam upisala glumu imala sam izvesnu dozu idealizma u smislu da je umetnost važnija od hleba i vode… Ali, kako sam odrastala, postala sam svesnija da svi imamo ograničeno vreme i ograničenu energiju, zbog čega projekti koji se rade moraju da se biraju pametno i pre svega praktično, da se sve posmatra dugoročno. Ukoliko želim da gradim određeni kredibilitet, moram pametno da radim, da se ne zalećem. Tako da je razlika samo u mom pristupu poslu.“

Ukoliko neka devojčica sada poželi da bude glumica gledajući Vas na sceni ili TV ekranu, kao što ste Vi nekada gledali "kolege“ na setu "Novembarskog čoveka“ i rešili tada čime ćete se baviti, šta biste toj devojčici poručili?

"Poručila bih joj da ne sluša ljude iz svog okruženja koji će joj, kada im saopšti da želi da bude glumica, reći da treba da se bavi nekim praktičnim, ’opipljivim’ poslom. ’Od toga ne može da se živi’, reći će joj mnogi, a ona to ne treba da sluša, već treba da bude uporna i da prati svoje snove. Svako ko ima hrabrosti za to, ali i dobar plan za realizaciju svojih snova, dobiće na kraju šansu.“

Da li to znači da mladi glumci u Srbiji imaju dovoljno prostora da realizuju svoje snove?

"Imaju, ali ipak ne u dovoljnoj meri. Ja sam imala sreću da odmah čim sam završila studije počnem da radim, ali nema svako tu priliku. Znam mnogo talentovanih kolega koji nisu još dobili prostor za rad, ali mislim da će ga i oni dobiti, samo je važno imati dovoljno strpljenja. Takođe, ako se prostor sam ne ukazuje, onda ga treba stvoriti. Preduzetnički pristup u umetnosti nije nužno loš i sasvim je u redu da neko uzme stvar u svoje ruke i kaže – ja hoću da stvaram, kao što smo Milica i ja, gotovo ni iz čega, napravile ’Lutke’. Sedele smo, pile kafu i rekle: ’Hajde da napravimo predstavu’.“

Sada intenzivno snimate serijal "Igra sudbine“, koji je ušao u treću sezonu. Šta je Vaš lik doneo i gde ćemo Vas gledati posle toga?

"Igram Lenku, ona je nova koleginica koja se pojavljuje u firmi. Veoma je odmerena, ljubazna i stidljiva, tako da je i unela dozu mirnoće u seriju koja je veoma dinamična i puna promena. Šta ću posle toga snimati još ne znam. Možda bude i neka predstava, ali ne bih sada o tome jer ništa još nije dogovoreno. Plan mi je da položim još četiri ispita na filozofiji, a onda ću videti šta dalje.“

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Uskoro premijera predstave o Milevi Marić
pozorište

Sombor

30.03.2022. 20:10

Uskoro premijera predstave o Milevi Marić

U Narodnom pozorištu u Somboru počele su probe komada "Mileva Marić" u režiji Anice Tomić.
Close
Vremenska prognoza
heavy intensity rain
16°C
04.10.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

OI 2024

Vidi sve