Scena
30.11.2022. 08:05
R.E.

Neverovatno

OVO su najgore odluke u istoriji muzike

stonsi, 29. 11. 2022.
Izvor: EFE / JUANJO MARTIN

Grešiti je ljudski, ali kada mi, obični smrtnici pogrešimo, posledice uglavnom nisu velike. Međutim, kada rok zvezde nešto “zeznu” to često ima dalekosežne i katastrofalne konsekvence.

Užasni poslovni potezi, sumnjive moralne odluke, nepromišljeni ugovori… Šta bi bilo, na primer, da Bitlsi nisu rekli da su “veći od Isusa”, ili da Bouvi nije pokazao onaj “nacistički pozdrav” u javnosti?

Ali, život nema rikverc i rok zvezde moraju, baš kao i svi mi, da žive sa posledicama svojih postupaka. Zato, pogledajte listu od 20 najvećih grešaka koje su napravili popularni muzičari tokom svojih veoma uspešnih karijera, a koju je sastavio magazin "Roling Stoun".

Samo, da se ogradimo na startu, ovo je lista loših poslovnih odluka, ovde nema onih strašnih destruktivnih stvari koje su sebi i okolini muzičari napravili usled konzumiranja droge i alkohola, na primer. To je za neku drugu listu.

Kada je Elton Džon snimio disko album

Krajem 1979. mnogi muzičari snimali su disko pesme. Među njima bio je i Elton Džon, koji je u saradnji sa engleskim producentom Pitom Belotom snimio disko ploču “Victim of Love”. Ova ploča bila je “komercijalna bomba” i imala je negativan uticaj na karijeru Eltona Džona. “To nije koristilo mojoj karijeri, ali ne žalim zbog toga”, rekao je Džon.

Kada je Sex Pistols otpustio Glena Matloka

Glen Matok nije bio samo basista u grupi Sex Pistols već i jedan od ključnih tekstopisaca. Uprkos tome, otpustili su ga početkom 1977. godine, nakon višemesečnih tenzija između njega i Džonija Rotena. Bend bi preživeo, a možda čak i napredovao, da su doveli kompetentnu zamenu i osobu koja je sposobna da svira njegove delove i doprinese budućem pisanja pesama.

Umesto toga, pozvali su zavisnika od heroina koji nije imao pojma kako da svira bas ili napiše bilo šta slično pesmi. Sid Višis je možda ikona, ali nije učinio mnogo u grupi, osim što je izazvao pustoš i ubrzao njihov neizbežan raspad.

Kada je Dženet Džekson pokazala grudi

Karijera Dženet Džekson pretrpela je veliki udarac 2004. godine kada su joj, tokom nastupa na poluvremenu Super Bowl takmičenja, "sevnule" grudi. Njena muzika je naknadno stavljena na crnu listu radio stanica. Ovo je bio početak njenog dugog slobodnog pada nakon dve decenije totalne pop dominacije.

Problem je u tome što ona nije bila ta koja je otkrila svoje grudi, već je to uradio popularni pevač Džastin Timberlejk. Naime, on je tokom nastupa pevačice pocepao njen brushalter i tako otkrio jednu dojku.

Njegove prave namere koje se kriju iza ovog postupka nikada neće biti poznate. Pevač je ranije izjavio da je mislio da Dženet nosi bikini, dok drugi smatraju da je to neka vrsta reklamnog štosa. U svakom slučaju, njegova karijera je nastavila nesmetano da napreduje. Čak je pozvan da ponovo nastupi na poluvremenu Super Bowl-a 2018. godine. Dženet još uvek nije pozvana.

Kada je Princ promenio ime

Poznati pevač bio je nezadovoljan ugovorom koji je 1977. godine potpisao sa izdavačkom kućom “Warner Bros”. Smatrao je da je ugovor nepravedan i da ga je učinio robom. Tokom 1993. godine snimao je pesme koje ova kompanija nije objavljivala. Tada je odlučio da je najbolji način za poništavanje ugovora promena svog umetničkog imena “Prince” u simbol koji ne može da se izgovori.

Međutim, to je bio loš potez. Njegova izdavačka kuća poslala je medijima hiljade diskova koji sadrže ovaj simbol, kako bi mogli da odštampaju njegovo novo ime, ali su ga mediji, ipak, i dalje zvali Princ ili “umetnik koji je ranije bio poznat kao Princ”. Cela ta zbrka zbunila je njegove fanove i prodaja njegovih ploča nije dobro prošla. Kada mu je 1996. godine istekao ugovor sa produkcijskom kućom “Warner Bros”, ponovo je promenio ime.

Kada je Britni Spirs odbila pesmu "Umbrella"

Kada je Triki Stjuart 2007. godine napisao pesmu "Umbrella", želeo je da je otpeva Britni Spirs. Ipak, pevačica je tada imala dosta ličnih problema, a njen tim je odlučio da tu pesmu ne vredi snimiti.

"Umbrella" je kasnije postala hit pesma Rijane, bila je na prvom mestu svetskih muzičkih lista, a Rijana je postala mega zvezda. Da je Britni snimila pesmu "Umbrella", poslednjih 15 godina istorije pop muzike bilo bi sasvim drugačije.

Kada je Rodžer Voters mislio da Pink Floyd neće uspeti bez njega

Rodžer Voters je napustio Pink Floyd 1985. godine i mislio je da ih je time osudio na propast. Na kraju krajeva, on je bio glavni autor pesama još od kada je Sid Baret napustio bend 1968.

Voters je verovao da će ga fanovi podržati u solo karijeri, ali nije shvatao da je ime Pink Floyd bilo mnogo veći brend od njegovog imena i da će preostali članovi benda nastaviti da pune klubove i snimaju nove hitove, uz pomoć drugih autora pesama.

Kada su Pink Floyd i Voters u isto vreme započeli turneju 1987, Rodžera su dočekala prazna sedišta gde god da je svirao, dok je bend punio fudbalske stadione. Ovo je Votersa dovodilo do ludila. "Ako je neko od nas imao pravo da korsti ime Pink Floyd, to sam ja!“, besneo je u intervjuu za "Rolingstoun“ 1987. godine.

Prošlo je više od 10 godina pre nego što je Rodžer Voters ponovo organizovao turneju, a tada nije morao da brine o Pink Floyd-u, jer je bend već prestao sa radom, iako se nije zvanično raspao.

Kada je bend Kiss pokušao da napravi ozbiljan konceptualni album

Početkom osamdesetih, članovi benda Kiss su bili umorni od toga da ih publika posmatra kao bend za decu. U tom periodu su postigli veliki uspeh sa disko hitom “I Was Made For Lovin’ You”, ali su imali i brojne promašaje, poput onog kada su objavili četiri solo albuma istog dana 1978. godine.

Tada su odlučili da ponovo angažuju producenta Boba Ezrina, kako bi im pomogao u zaista ambicioznom poduhvatu. Kao rezultat te saradnje nastala je ploča "Music From the Elder“, zbunjujući konceptualni album u kojem se prepoznatljivi zvuk benda Kiss mešao sa horom i orkestrom.

Album prati priču "Dečaka“ koji udružuje snage sa guruom "Morfeusom“ u borbi protiv grupe zlikovaca, a radnja se odvija u budućnosti. Slušaoci su toliko loše reagovali na novu ploču, da Kiss nije čak ni organizovao turneju kako bi je promovisao.

"To je bio jedini put kada je Kiss podlegao kritikama. Hteli smo uspeh, ali smo izgubili razum“, rekao je Džin Simons godinama kasnije.

Kada su Guns N’ Roses počeli da snimaju album "Kineska demokratija“

Sredinom devedesetih godina, kada je Eksl Rouz izbacivao jednog po jednog člana grupe, imao je malo vremena da dokaže da bend i dalje može da napreduje. Da su izdali još jedan album kvalitetan kao što su bili "Appetite for Destruction“ ili "Use Your Illusion“, verovatno bi zadržali pažnju publike.

Umesto toga, Eksl i novi članovi benda su su proveli skoro 15 godina radeći na albumu "Kineska demokratija“, trošeći milione dolara i strpljenje fanova. Njihov izdavač "Geffen“ je čak ponudio Rouzu milion dolara ako završi album do 1999. godine. Međutim, taj rok je probijen za čak devet godina. Kada je album konačno ugledao svetlost dana 2008, fanovi su već uveliko izgubili strpljenje. Na kraju krajeva čekali su skoro 20 godina.

Kada je Elvis Presli odbio ulogu u filmu "Zvezda je rođena“

Elvis Prisli je tokom karijere snimio nekoliko dobrih filmova, od kojih su najpoznatiji "Viva Las Vegas“ i "Jailhouse Rock“, ali većina ostvarenja u kojima je glumio nisu postigla veliki uspeh. Stvari bi verovatno bile drugačije da je Elvis bio partner Barbri Strajsend u rimejku filma "Zvezda je rođena“ iz 1976.

Prisli je bio Barbrin prvi izbor za glavnu mušku ulogu i čak su se sastali kako bi razgovarali o saradnji. Međutim, Tom Parker, Elvisov menadžer je tražio da pevač dobije više novca. Takođe, Parkeru se nije svideo scenario koji je predstavljao glavnog muškog lika kao propalicu. Sve ovo je bilo previše za producente i na kraju su ulogu dali Krisu Kristofersonu.

Ovaj film je mogao da bude Elvisov veliki povratak i moguće je bi mu taj uspeh pomogao da dovede svoj život u red. Na žalost, to se nije dogodilo.

Kada je “Warner Bros” potpisao ugovor od 80 miliona dolara sa bendom R.E.M. neposredno pre nego što im je karijera krenula nizbrdo

Jasno je zašto su čelnici studia “Warner Bros” 1996. godine smatrali da R.E.M. zaslužuje toliko skup ugovor. Bend je iza sebe imao nekoliko neverovatno uspešnih albuma na kojima se nalaze hitovi kao što su “Losing My Religion” “Everybody Hurts” i “Man on the Moon”. U tom trenutku su bili jedan od najpopularnijih bendova, a taj status su držali prethodnih 15 godina.

Međutim, “Warner Bros” nije znao da se jedan od osnivača benda, bubnjar Bil Beri sprema da napusti R.E.M. Takođe, kompanija nije mogla da predvidi da će naredni album "Up“, koji je objavljen 1998, doživeti neuspeh, a da će svaki sledeći još lošije proći kod publike. Više od 25 godina kasnije, ovaj ugovor važi za jedan od najvećih promašaja u istoriji muzičke industrije.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

EKSKLUZIVNI INTERVJU: Andre Riju "Kralj valcera"
andre riju, 18. 11. 2022.

Koncert o kojem se priča

18.11.2022. 10:58

EKSKLUZIVNI INTERVJU: Andre Riju "Kralj valcera"

Na njegovim koncertima se ne sedi, bez obzira na to što je reč o klasičnoj muzici. Na njegovim koncertima se pleše, peva, a ponekad ima i suza – ne od tuge, već od ushićenja. Njegovi koncerti pamte se i prepričavaju jer spadaju u one posle kojih kući odlazite s osmehom na licu, shvativši da je ovaj svet ipak jedno lepo mesto. Njegovo ime je Andre Riju, ali ga ceo svet zove "Kralj valcera“.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
6°C
19.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve